Bitcoin

10 Uzman: Bitcoin ve Altcoin’lerde Bunlara Hazır Olun!

2022’de kripto ve blockchainde bizi neler bekliyor? Uzmanlar yanıtlıyor… 2020 yılı, kamuoyuna Bitcoin (BTC) ile ilgili kıymetli bir kaygı getirdi: güç tüketimi. İnsanlık, gezegenimiz için en önemli sorun olan iklim değişikliği tehdidiyle karşı karşıyayken, önümüzdeki yıl ve on yıllarda daha yeşil tahlillere yönelik eğilim devam etmelidir. Önümüzdeki yıllarda muhakkak kalacak bir öbür kıymetli trend ise Metaverse. Pek çok markanın bu yıl Metaverse alanına gireceğinden ve gelişmekte olan bu kesimi deneyeceğinden birden fazla kimse emin. Ayrıntılar ve 10 uzmanın görüşleri Kriptokoin.com’da.

Bitcoin için gelecekte ne var?

 1. Ninepoint Digital Assets Group’tan Alex Tapscott. Alex, blockchain teknolojisi ve kripto para ünitesi alanında bir yatırım idaresi hizmetleri sağlayıcısı olan Ninepoint Digital Assets Group’un genel müdürü. 2022’ye dair görüşleri şöyle:

2022’nin multichain yılı olduğunu düşünüyorum. 2021, Ethereum’u daha süratli randıman ve daha düşük fiyatlarla geliştirmeyi vaat eden Solana ve Avalanche üzere yeni katman protokollerinin yükselişini gördü. Lakin bu yararların kalıcı olmadığı kanıtlanabilir. Daha tanınan hale geldikçe, Ethereum ile birebir mukadderatı paylaşabilirler. Unutmayın, ağ likidite madenciliği ve öbür DeFi uygulamalarının yükselişine uygun bir eser pazarı bulana kadar Ethereum fiyatları de ucuzdu. Tüm bu katmanlar muhtemelen dolacak, yani farklı protokolleri birbirine bağlamak için daha yeterli yollara gereksinimimiz var. On milyarlarca dolar pahasında yüzlerce kripto varlığını destekleyen Cosmos da dahil olmak üzere birkaç küme multichain üzerinde çalışıyor. 2022, Multichain Maksimalizm yılıdır ve Cosmos öncülük ediyor.

2. Koinos Grubu’ndan Andrew Levine. Andrew, erişilebilir blockchain teknolojisi aracılığıyla ademi merkeziyetçiliği hızlandıran bir sanayi grubu olan Koinos Group’un CEO’sudur. Uzmana nazaran 2022 yılı “…yeni bir fiyatsız blockchain olan darkhorse ile yeni kuşak katmanların bir savaş devri olacak.”

3. Nansenli Beili Baraki. Beili, Nansen’in platformunda araştırma analistidir. 2022 yılının kripto alanına neler getireceği konusunda şunları söylüyor:

2022, devam ettiğini gördüğümüz ve global olarak kripto para üniteleri için kitlesel benimsemeye hakikat ilerlediğimiz için çok değişik bir yıl olacak. Düzenleme, piyasada daima olarak bahsedilen ve gözden geçirilen bir şeydir. Global benimsemeye hakikat ilerlerken, kripto dünyasında düzenlemeler artık olumsuzdan fazla olumlu olarak görülüyor. Alandaki düzenlemeler netleştiğinde ve alana daha değerli kurumsal paralar (emeklilik fonları gibi) akmaya başladığında daha fazla benimseme gelebilir. Metaverse‘in yükselişini benimseyen büyük şirketleri zati görüyoruz. Sonuç olarak, bir sonraki benimseme dalgasının koleksiyon, sanat, dijital içerik ve oyunlar aracılığıyla geleceğini söylemek inançlı.

4. Compute North’tan Dave Perrill. Dave, kripto para madenciliği ve altyapı sağlayıcısı olan Compute North’un CEO’sudur. Uzmanın bilhassa madencilik hakkında söyledikleri şöyle:

Çinli madencilerin ülke çapındaki kripto yasakları nedeniyle çevrimdışı olmaya zorlanmasından kaynaklanan 2021’de hash oranındaki düşüşün akabinde, Bitcoin hash oranı kısa mühlet evvel toparlandı ve tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. 2022’de iki katına çıkmasını bekleyin, zira büyük sanayi oyuncuları bu yıl yüzlerce megawatt kapasitenin çevrimiçi olacağına kelam veriyor. Bu büsbütün gerçekleşmese bile, ABD’nin her köşesinde 3 gigawatt’tan fazla gücün çevrimiçi hale geldiğini göreceğiz.

5.Eden Network’ten James MacFarlane. James, Eden Network’te iş geliştirme lideri. Uzmanın inovasyona dikkat çektiği görüşleri şöyle:

Alana yönlendirilen yatırım düzeyiyle, merkezi olmayan finans katmanını destekleyen zincirlerde daima inovasyon görmemiz olası. Bu muhtemelen protokol likiditesini ve buna nasıl yaklaşıldığını, multichain cüzdanların artan erişilebilirliğini/kabul edilmesini ve azamî çıkarılabilir kıymet kelam konusu olduğunda zincirlerin kullanıcılarına ne kadar farklı davrandığını içerecektir.

Web 3.0 ve merkezi olmayan ağlar

6. Ankr’dan Josh Neuroth. Josh, ölçeklenebilir bir protokol olan Ankr’da eser lideri. Uzmanın 2022’ye dair öngörüleri şu formda:

Merkezi olmayan toplumsal ağ, 2022’de kıymetli bir halde ortaya çıkacak. Web3 kullanıcıları ağın sahipleri ve operatörleri olacağından, Facebook bir sonraki platform şirketini satın alamayacağı için bu bilhassa değişiktir. NFT’ler olarak belirtilmiş dijital gayrimenkul ve eşsiz öğeler, halihazırda kripto ve blockchain alanına ağır yatırım yapan birçok oyuncu için oyun oynamayı bir iş haline getirmeye yardımcı olacaktır. Artık projeler nakit akışı üretiyor ve kârları yeni Web3 teşebbüslerine tekrar yatırıyor.

7. Metrika’lı Nikos Andrikogiannopoulos. Nikos, Metrika’nın CEO’su ve kurucusudur. 2022 yılına dair uzman şöyle diyor:

Büyük blockchainler kesintiler ve öteki ağ bozulmaları yaşamaya devam ederken, topluluktan blockchain ağ operasyonlarının şeffaflığı taleplerini görmeyi bekliyoruz. Bu ağların güvenilirliğini artırmak, sırf topluluk geri bildirimleriyle kanıtlandığı üzere kıymetli bir telaş değil, tıpkı vakitte blockchain teknolojilerinin kurumsal ve kurumsal olarak benimsenmesini sağlayacak daha fazla itimat sağlamak için de kritik olacaktır. Bankalar ve hükümetler düzenleme ve ahenk talep edecek ve bu nedenle, birinci katman operasyonları hakkındaki istihbaratın internet altyapısı sınırları boyunca büyümesini bekleyebiliriz.

8. Paxful’dan Ray Youssef. Ray, Paxful’un CEO’sudur. Bitcoin’in 2022 servüveni hakkında şöyle diyor:

Dünyada banka hesabı olmayan 1,7 milyar insan var. 2022’de, beşerler Bitcoin’in bir değişim aracı olarak kullanımını ve herkesin rastgele bir finansal ağa erişmesini sağlama yeteneğini keşfettikçe, eşler ortası finansmanın kripto ve blockchain alanında büyük bir atılım olmasını bekleyebiliriz. Kullanım örnekleri çeşitlendikçe, daha fazla insanın paranın gücünü açığa çıkardığını göreceğiz.

9. Draper Associates’ten Tim Draper. Tim, ABD’deki ticari teşebbüslerin öncüsü olan Draper Fisher Jurvetson’ın kurucu ortağıdır. Draper kriptonun geleceği hakkında şöyle diyor:

Bitcoin (BTC)’in 2022’nin sonunda yahut 2023’ün başlarında 250.000 dolara ulaşacağını kestirim ediyorum. Apple, Amazon ve Facebook’un (Meta) finans müdürlerinin ya bilançolarına biraz Bitcoin koymalarını ya da kovulmalarını bekliyorum.

10. Animoca Markalarından Yat Siu. Yat, oyna-kazan ekonomileri ve daha adil bir dijital çerçeve yaratan Animoca Brands’ın idare heyeti lideri ve kurucu ortağıdır. Uzman “2022 boyunca, merkezi olmayan oyundaki büyüme, blockchain ve kriptonun benimsenmesini yüz milyonlarca kullanıcıya yönlendirecek” görüşünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.