Alt Coin

10 Uzmanın Taze Bitcoin ve Altcoin Kestirimleri Çıktı!

2022’de kripto para piyasalarında neler bekleniyor? Blockchainde, Bitcoin‘de ve altcoin projelerinde neler olacak? Gelecek yıl için temel iddialar neler?” 10 farklı uzmanın mevzuya ait görüşleri Kriptokoin.com’da.

Bitcoin ve altcoin projeleri için istikamet nereye?

1. Alan Konevsky. Alan, sürdürülebilir bir Bitcoin madenciliği operasyonu, altyapı tahlilleri sağlayıcısı ve Kuzey Amerika’ya yayılmış pozisyonları olan Bitcoin Madencilik Kurulu üyesi PrimeBlock’ta baş hukuk vazifelisi. Alan kriptonun geleceği hakkında şöyle diyor:

Daha fazla ülkenin kriptoyu yasal para ünitesi olarak benimsediğini göreceğiz. Ayrıyeten merkezi hükümetlerin ortaya çıktığını ve kendi para ünitelerini alıp onları bir blockchaine koyduğunu göreceğiz. Merkez bankası dijital para üniteleri, bir paha deposu yahut enflasyon muhafaza perspektifinden rekabet sunmuyor zira hala birebir prestiji para ünitesi ve merkez bankaları tarafından birebir para siyaseti manipülasyonuna tabi. Hükümet artık bankalar ve öbür kuruluşlar üzere değerli aracıları düzenleyerek ödeme, bankacılık ve para sistemleri üzerinde çok fazla düzenleyici denetime sahip. Bu bizi direkt mikro seviyede etkileyecek.

2. Zebedee’den Andre Neves. Andre, sanal dünyalar için ekonomileri güçlendirmek için programlanabilir ödemeler ve küçük süreçler sağlayan Zebedee’de baş teknoloji sorumlusu. Uzmanın Bitcoin ve NFT’ler hakkında çarpıcı görüşleri şu formda:

Fungable token’lar 2021’de halkın hayal gücünü büsbütün ele geçirdi ve devasa bir ekonomik güç olan oyna-kazan oyununun yükselişine öncülük etti. Bence 2022, beşerler platformlar ortasında açık birlikte çalışabilirliğe daha fazla bedel vermeye başladıkça konseptin yeni formlarda geliştiğini görecek. Bitcoin‘in çok daha büyük bir rol üstlenmesiyle, daha sürdürülebilir konseptler lehine “hızlı varlıklı olma anlatısı” gücünün birçoklarını kaybedecek.

3. 1inch Network’tan Anton Bukov. Anton, dağıtılmış bir merkezi olmayan protokoller ağı olan 1inch Network’ün kurucu ortağı. Klasik piyasalar ve DeFi hakkında şu formda konuşuyor:

Son iki yılda spot pazar hacminde büyük bir genişleme gördük. 2022’de merkezi olmayan türev piyasasının piyasa yapıcılardan ve başka profesyonel oyunculardan daha fazla ilgi görmesini bekliyorum. Klâsik piyasalarda kripto varlıkları ve türev likiditesi olmaması nedeniyle, DeFi altcoin projelerinin boşluğu doldurması için bir fırsat olacak.

4. Hyperledger Vakfı’ndan Daniela Barbosa. Daniela, Hyperledger Foundation’ın yönetici yöneticisi ve Linux Foundation’da blockchain, sıhhat ve kimlik genel müdürü. Daha çok benimsenme üzerine konuşan Barbosa şöyle diyor:

2022, kurumsal blockchain için tekrar büyüleyici bir yıl olacak. Teknolojiyi birinci benimseyen şirketler gerçek yararlar elde etmeye başlıyor ve tüm sanayiler, DLT ve ilgili teknolojileri kurumsal yığınlarına entegre etmek için agresif bir halde hareket edecek. Dünyanın dört bir yanındaki şirketler dağıtık ve merkezi olmayan teknolojilerin potansiyelinden yararlanmaya başladıkça ortaya çıkan işletmeler ve iş modelleri hakkında daha da büyük gelişmeler olacak.

Kripto para benimsenmesi yaygınlaşacak mı?

5. DAO Maker’dan Hatu Sheikh. Hatu, DAO Maker’ın kurucu ortağı ve baş güvenlik vazifelisi. Web3 ve DeFi benimsenmesine dair şunları söylüyor:

Kriptoların bir paha deposu olarak pozisyonları neredeyse sorgulanamaz. Bununla birlikte, kripto global finansal sistemi yenilemeye çalışırken, kriptonun “değişim aracı” istikametini hesaba katmamız gerekiyor. 2022’nin kriptonun ferdi kullanıcıları tarafından inançlı bir biçimde yatırım yapmak ve süreç yapmak için kullanılacağı yıl olacağına inanıyorum. Web3‘ün inşası ve DeFi altcoin projelerinin benimsenmesi süratle ilerlediğinden, DeFi 2022 için kesinlikle izlenmesi gereken alan olacak. Borç verme protokolleri ve NFT pazarları da büyük bir kitle ve büyüme akışı görecek. Birkaç ülke, kripto para ünitelerini yasal ödeme aracı olarak tanıma konusunda El Salvador’un adımlarını takip edebilir.

6. Fireblocks’tan Jason Allegrante. Jason, dijital varlık saklama, transfer ve uzlaştırma platformu olan Fireblocks’ta baş düzenleyici danışman ve global ahenkten sorumlu yetkilidir. Kripto benimsenmesin konusunda şöyle konuşuyor:

“Önümüzdeki 12 ay içinde bir yahut daha fazla kıymetli teknoloji şirketinin (örneğin Tesla, Google, AirBnB, vb.) büyük emanetçilerden biri tarafından desteklenen kripto tahlillerine kendi sermayelerini yatırmak planlarını açıklayacağına inanıyorum.”

7. Aleph.im’den Jonathan Schemoul. Jonathan, Aleph.im’in CEO’sudur. Kripto para alanına ait görüşleri şu biçimde:

2021’de zati gördüğümüz ana akım büyüme ve Facebook, Adidas ve Nike üzere büyük şirketlerin alana girmesiyle birlikte, yeni yılda daha büyük şirketlerin de katılması mümkün. 2021 büsbütün genişleme ile ilgiliyken, 2022 sahip olduğumuz teknolojiyi geliştirmek ve zincirler ortası uyumluluğu artırmakla ilgili olacak.

8. Bequant’tan Martha Reyes. Martha, kripto para borsası ve ana kurulcu olan Bequant’ta araştırma lideridir. Kripto benimsenmesi ve düzenlemeler hakkında şöyle konuşuyor:

Kripto benimseme, bilhassa kurumsal alanda artmaya devam edecek. Daha fazla düzenleyici netlik, bu benimsemenin suratını da etkileyecektir. 2022’de ABD’den federal düzenleme görebiliriz. Bu olursa, daha fazla ülkenin buna uymasını beklemeliyiz. Netlik topluluk için faydalıdır ve öteki yargı bölgelerini kripto yatırımcılarına daha dostça davranmaya teşvik eder. 2021 elbet NFT sanatının yılıydı, lakin bunun müzikte ve bilhassa oyun alanında, tedarik zincirlerinde ve lojistikte büyümesini bekliyoruz. GameFi ve oyun yatırımları son aylarda hızlandı ve bunların popülaritesi ve başarısı süratle artıyor üzere görünüyor. Önümüzdeki yıllarda daha esaslı stüdyolar ve markaların dahil olması ve NFT’leri yerleşik serilere entegre etmesiyle bunun artmasını bekleyin.

9. QuickSwap’tan Sameep Singhania. Sameep, Polygon üzerinde merkezi olmayan bir borsa olan QuickSwap’ın kurucusudur. Kripto alana ait görüşleri şöyle:

Eh, bir kristal kürem yok, bu yüzden çok fazla varsayımda bulunmamaya çalışıyorum, lakin artık tanınan altcoin UniSwap, 2022’nin başlarında Polygon‘da 3.0 sürümünü başlatmaya karar verdiğinden, büyük kurumlar da geliyor. Hangileri hakkında daha fazla bir şey söyleyemem lakin diyelim ki 2022’nin gişe rekorları kıran bir yıl olmasını bekliyorum.

10. eToro’dan Simon Peters. Simon, önde gelen ticaret platformu eToro’da kripto analistidir.

2022’de potansiyel olarak bir ayı piyasası görebilirken, daha fazla ülke Bitcoin’i resmi değişim aracı yapabilir. CBDC’lerin ortaya çıkmasını ve haneler ve işletmeler tarafından stablecoinlerin daha geniş kullanımını düşünürken, kripto görüntüsünün sunabileceği çok şey var. İnternetin bir sonraki yinelemesi (Web3 ve Metaverse) yürürlüğe girdiğinde, doğal olarak bu alana daha fazla sermaye ve kullanıcı girişi göreceğiz. Bilhassa NFT’lerle, blockchainde temsil edilen ve ticareti yapılan gerçek dünya varlıklarının tokenizasyonunu görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.