Bitcoin

18 Şubat’a Dikkat: Bu Ülke, Bitcoin ve Altcoin’leri Yasallaştırıyor!

Rusya, Bitcoin ve altcoin’leri düzenlemek ismine yeni adımlar atıyor. Rus hükümeti, ülkenin Maliye Bakanlığı tarafından önerilen kripto para ünitesi sanayisi düzenleme konseptini destekliyor. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Rusya’dan Bitcoin ve altcoin adımı

Rus hükümeti kripto paralara yönelik yaptığı yeni açıklamada, “Yönetmeliklerin uygulanması, kripto için gerekli düzenleyici çerçevenin oluşturulmasını sağlayacak, kripto para sanayisini gölgelerden çıkaracak ve yasal ticari faaliyetler mümkünlüğünü yaratacaktır,” sözlerini kullandı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Rusya Merkez Bankası ile Maliye Bakanlığı ortasındaki kripto para ünitesi düzenleme uyuşmazlığı konusunda birlik davetinde bulunmasından bir aydan kısa bir müddet sonra; ülke, yeni ortaya çıkan varlık sınıfını alternatif bir para ünitesi olarak tanımaya hazır üzere görünüyor.

Lokal haber kaynakları hem Rusya Merkez Bankası hem de hükümetin ülkenin kripto para ünitelerinin nasıl düzenleneceğine dair bir yasa tasarısı yayınlamasını görmek için bir muahedeye vardığını bildirdi. Rapora nazaran, 18 Şubat’a kadar Ulusal Meclise sunulması beklenen taslak düzenleme, dijital finansal varlıklardan çok “para ünitelerinin analoğu” olarak sınıflandırılan Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere kripto para ünitelerinden oluşacak. Fakat rapor, kripto para ünitelerinin dağıtımının ve sirkülasyonunun sırf bankalar üzere lisanslı ortacılar aracılığıyla gerçekleşeceğini de ekledi.

8.000 doların üzerindeki süreçler bildirilecek

Rapor, 6.000 ruble (yaklaşık 8.000 dolar) ve üzeri kripto para ünitesi süreçlerinin ilgili makamlara bildirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Buna karşılık, yetki alanı dışındaki ilgili süreçler hata teşkil edecektir. Ayrıyeten, yasa tasarısı yasalaştığında kripto para ünitelerinin bir ödeme aracı olarak yasa dışı kabulü için para cezaları uygulanacak. Rus hükümeti yaptığı açıklamada, “Düzenlemenin gayesi, kripto para ünitelerinin dolanım sistemini finansal sisteme entegre etmek ve kredi kurumlarındaki nakit akışları üzerinde denetim sağlamaktır” dedi.

Geçen yıldan bu yana, kripto para ünitesi düzenlemesi Rusya’da kıymetli bir tartışma konusu oldu. Rusya Merkez Bankası’nın, varlık sınıfının mevcut finansal sistemi için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirterek kripto para üniteleri üzerinde genel bir yasaklama davetinde bulundu. Rusya Maliye Bakanlığı temsilcisi Ivan Chebeskov ise, yasak yerine düzenleme davetinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.