Bitcoin

2 Analist, Bitcoin ve Altcoin’lerde Olacakları Sırasıyla Anlattı!

Bitcoin, ani düşüşün akabinde 40 bin dolar direncini geçme ihtimalini boğaların elinden alıyor. Çarşamba günü Wall Street’in açılmasıyla borsalarda görülen ve PayPal, Netflix, Tesla üzere payların önemli kıymet kaybettiği sert düşüş görüldü. Piyasa dışı gelişmelerin kripto paralara tesiri nasıl olabilir? 2 uzman kripto para analistinin piyasa yorumlarını Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

“Bitcoin bir daha 30 bin doları göremeyebilir”

Justin Bennett, Bitcoin’i 30.000 dolardan almayı umut eden indirim avcılarının büyük olasılıkla hayal kırıklığına uğrayacağını düşünüyor. Yakın tarihli tweet’lerinde, yatırımcıların BTC’yi bir daha bu kadar ucuza alabileceğinden kuşkulu olduğunu söyledi.

Analist, USD’yi başka fiat para ünitelerinden oluşan bir sepetle karşılaştıran dolar endeksinin (DXY) kripto piyasalarında büyük bir rol oynadığını söylüyor. Çoklukla, güçlenen bir DXY birçok kripto para ünitesinde zayıflığı işaret edebilirken, gayret eden bir DXY ekseriyetle daha yüksek fiyatlar önerir. Bennett’e nazaran, kripto yatırımcıları, piyasada yeni bir boğa koşusuna başlamak için DXY’de meydana gelen trend değişimini yakından takip etmek isteyebilirler:

DXY hala düşüyor. Muhtemelen sırada 95.50 dolar var. Trendi bilakis çevirmek için 94.60’ın altında bir kapanış gerekiyor.

Analist yakın vakitte kimilerinin söylediğinin tersine kripto boğa piyasasının bittiğini düşünmediğini söyledi. Kısa vadeli bir dalgalanma kelam konusu olsa da, Bennett, kriptonun bu yıl bir orta diğer bir “erime” rallisi yapacağını söylüyor:

Kripto boğa piyasasının sona erdiğini düşünmüyorum. Piyasalar herkes beklediğinde çökmez ve şu anda herkes bunu bekliyor. Bu yıl bir erime daha bekliyorum ve akabinde 2022’nin sonlarında yahut 2023’te bir düzeltme. Bu, şayet borsa Fed’i daha uzun müddet uyumlu kalması için güçlü bir halde silahlandıracaksa, kısa vadede daha fazla oynaklık içinde olabileceğimiz manasına geliyor.

Analist Guy, kripto piyasasının gelişimini kıymetlendiriyor

Bir başka Youtube analisti Coin Bureau sunucu “Guy”, kripto piyasasının 2018/2019 “kripto kışı” sırasında olduğundan büsbütün farklı bir yerde olduğunu düşünüyor. Analist, 1,92 milyon abonesine iki vakit aralığının “neredeyse kıyaslanamaz” olduğunu belirtiyor:

Piyasalar gelişti. Daha fazla insan kripto hakkında bilgi sahibi. Daha fazla insan kripto kullanıyor. Yatırımcılar farklı. Yatırımcılar farklı tezlere dayanarak yatırım yapıyorlar. Son kripto kışına yol açan şartlar hiçbir yerde bulunamadı.

Guy, 2018’de fiyat düşüşüne neden olan ICO’ların büyük patlamanın tersine, dış etkenler nedeniyle fiyatların şu anda düştüğünü savunuyor:

Piyasalar şu anda kripto piyasasının çok dışında olan faktörler nedeniyle düşüyor. 100 yılı aşkın müddettir görülmeyen global bir salgın ve nakdî teşvikin neredeyse tüm varlık sınıfları için büyük tesirleri olması olasıdır ve kripto da farklı değildir. Aslında, bu hareketleri görmemizin bir nedeni, tam olarak kriptonun böylesine yatırım yapılabilir bir varlık sınıfı haline gelmesidir. Pay senetlerine tahsis yapan kurumsal yatırımcılar artık genel riski masadan kaldırıyor. ETH ve Netflix, Bitcoin ve Tesla ortasında ayrım yapmıyorlar. Fed’in faiz oranları, Rusya ile savaş, tedarik zinciri kesintileri, pandemik değişkenler konusunda kaygılılar – bu global bir makro görüntü ve kripto da buna yakalanıyor.

Analist ayrıyeten kripto için farklı bir düzenleyici ve politik görünüm olduğunu belirtiyor. Çin, 2018’de kripto piyasası üzerinde büyük bir tesire sahipken Guy, ülkenin son Bitcoin (BTC) madencilik yasağını münasebet göstererek artık alanla “giderek ilgisiz” olduğunu savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.