Bitcoin

2 Coin’den Alan Efsanevi Yatırımcıdan, Altın ve Kripto Yorumları!

Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu milyarder Ray Dalio’ya nazaran, enflasyon esasen çok sıcakken ve nakit ‘en kötü’ yatırım olurken, getirileri enflasyona nazaran ayarlanmış dolar cinsinden görmek çok değerli. Burası kriptonun resme sığdığı yer. Ünlü milyarderin altın piyasası ve kripto paralar üzerine yapmış olduğu değerlendirmeleri Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Yatırım stratejisinde kripto paranın yeri var mı?

Ray Dalio’nun Yahoo Finance’e verdiği demeçte, enflasyon konusunda kıymetli ölçüde telaş duyulan bir dünyada ve nakit paranın gerçek manada paha kaybettiği bir ortamda kripto paranın, alternatif bir para olduğunu söylüyor. ABD’de yıllık enflasyon %6’nın üzerine çıktığında Ray Dalio, bir LinkedIn gönderisinde fiyat baskılarının serveti aşındırdığını yazdı:

Şu anda 1) hükümet çok daha fazla para basıyor, 2) beşerler çok daha fazla para alıyor ve 3) çok daha fazla alım yapıyor ve bu da çok daha fazla enflasyon üretiyor. Birtakım beşerler, satın alma güçlerinin nasıl aşındığını görmeden varlıklarının fiyatlarının arttığını gördükleri için daha da zenginleştiklerini düşünme yanılgısına düşüyorlar. En çok ziyanı parası nakit olanlardır.

Nakite yatırılanların bu yıl yaklaşık %5 kaybedeceğini de kelamlarına ekleyen ünlü milyarder, “Yatırımcılara söyleyeceğim tek şey, ne kadar dolarınız olduğuna nazaran, getirileriniz yahut varlıklarınız üzerindeki hiçbir şeyi nominal olarak değerlendirmeyin. Enflasyona nazaran düzeltilmiş dolar cinsinden görün” tavsiyesinde bulunuyor. Bunun ışığında Ray Dalio, yatırım stratejisini paylaşıyor ve kripto para ünitesinin bunun küçük bir modülü olduğunu söylüyor:

Çeşitlendirmeyi çok önemsiyorum. Kıymetli olan kişinin portföyünü uygun çeşitlendirmesidir. Zira istikrardaki sürprizlerden biliyoruz. Ve sahiden düzgün çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmak için çeşitlendirmenin yalnızca varlık sınıflarından değil, ülkelerden memleketler arası çeşitlendirme de olması gerekir.

Ünlü milyarder: Bitcoin’i altın üzere görüyorum

Ray Dalio, Bitcoin ve Ethereum’u olduğunu, lakin çok olmadığını belirtiyor. Kripto paralar hakkındaki görüşlerini paylaşan milyarder, şunları söylüyor:

Son 10, 11 yıl boyunca bu programlamanın hala devam etmesi çok etkileyici. Hücuma uğramadı, vb. Ve bir benimseme oranı var.

Yakın tarihli bir öbür röportajda, Bitcoin’in bedelli olduğunu söyleyen Ray Dalio, “Bitcoin konusunda uzman değilim, lakin portföyün küçük bir kesimi olarak kimi kıymetleri olduğunu düşünüyorum” diyor ve Bitcoin’i altın üzere gördüğünü, fakat altının esaslı mavi çipli alternatifi olduğunu belirtiyor.

Bitcoin’in içsel bir kıymeti yok, lakin emsal pahası var ve bu nedenle bir ölçü pahası var. Bitcoin’in yaptıklarını başarması inanılmaz bir muvaffakiyet oldu.

Bununla birlikte, Ray Dalio, Bitcoin ile ilgili hala kimi değerli problemler olduğunu kabul ediyor. Milyarder, hükümetler için bir tehditse, nispeten cazip hale geldiğinde muhtemelen birtakım yerlerde yasaklanacağını düşünüyor:

Her yerde yasak olmayabilir. Merkez bankalarının yahut büyük kurumların içinde değerli bir ölçü olacağına inanmıyorum.

PitchBook Veri tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, dünya 2021’de kriptoya 30 milyar dolar yatırım yaptı ve bu evvelki tüm yılların toplamından daha fazla. Bu, genel kripto piyasası hududunun Aralık ayında 2,2 trilyon dolara düşmeden evvel bu yıl 3 trilyon doları aştığı gerçeğinin ışığındaki görünüm. Rapor, dataları daha da ayrıntılandırarak, ABD risk sermayedarları tarafından 7,2 milyar dolar toplandığını ortaya koyuyor.

Bunun üzerine, en son CNBC Milyoner Anketi, bin yıllık milyonerlerin %83’ünün esasen kriptoya sahip olduğunu gösteriyor. Ve %48’i 2022’de daha fazla satın almayı planlıyor. Hoş sanatlar ve lüks mallar müzayede meskeni Sotheby’s’in getirilerinde kripto popülaritesi de ortaya çıktı. Bu yıl, müzayede konutu, Non Fungible Token (NFT) satışlarından 100 milyon dolar kazandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.