Kripto Bilgi

2021: Altların Yılı

2021’in bitcoin’in nihayet ana akım haline geldiği yıl olduğunu söylemek ve onu öylece bırakmak cezbedici. Bununla birlikte, küçümsenemeyecek başka bir hikaye daha var: kısmen NFT patlaması sayesinde altcoinlerin veya “alts”lerin – yani ne bitcoin ne de ether olmayan kripto para birimlerinin – muhteşem yükselişi.

CoinDesk 2021 Yıllık Kripto İncelemesinin gösterdiği gibi, Bitcoin’in yılı üç veya dört yıl önce bile hayal bile edilemeyecek bir şey gibi geçti: Egemen bir ulus (El Salvador) bunu meşru ihale olarak kabul etti ve daha işlem dostu hale getirmek için bir yükseltme yapıldı. . Bitcoin 2021’de 69.000 dolara yakın işlem gördü ve piyasa değeri bir noktada 1 trilyon doların üzerine çıktı.

Referans olarak, CoinDesk 2013’te yayınlamaya başladığında, bitcoin’in toplam değeri 1 milyar dolardan biraz fazlaydı ve her bir madeni para 120 dolar civarında işlem görüyordu.

Önemli bir özellik, bitcoin baskınlığının – yani toplam kripto pazar payının payının – geçen yıl %70,2’den %40,1’e düşmesidir.

BTC Piyasa Kapitalizasyonu Hakimiyeti (Kaynak: CoinMarketCap) (CoinMarketCap. )

Ancak bu, bitcoin’in parlaklığını kaybettiği anlamına gelmez. Bu sadece, bugünlerde kriptoda sadece bitcoin’den çok daha fazlasının olduğu anlamına geliyor.

Süre olmak üzere, bitcoin 2021’de 330 milyar dolar değer katarak 875 dolardan kapandı. CoinMarketCap’in verilerine göre 9 milyar.

Öte yandan, Ethereum 2021’de yatırımcılara %426 oranında geri döndü. Yıl sonu değeri 438 milyar dolardı, yani piyasa esasen ethere bitcoin’den daha fazla değer kattı – 355 milyar dolar -.

Yine de geçen yılki büyük piyasa değeri kazanımları, diğer tüm kripto para birimlerinin – altcoinlerin – birleşik kapitalizasyonlarındaydı. Birlikte ele alındığında, bu binlerce kripto para birimi 2021’i 934 milyar dolar veya tüm kripto kompleksinin toplam piyasa değerinin %39,7’si ile kapattı. Bu yıl sonu rakamı, 791 milyar dolarlık bir kazanç veya %550’lik bir artış.

Başka bir deyişle, piyasa bitcoin’i bir yıl öncesine göre daha çok sevdiğine karar verdi, ancak eter ve altları gerçekten çok seviyor.

Biraz derine inersek, altların altında yatan temanın açıkça 1. katmanın yükselişi olduğu görülebilir, bu da Ethereum ile rekabet eden akıllı sözleşme platformlarının yerel belirteçleri anlamına gelir.

BNB, Binance Smart Chain’in yerel tokeni 5 milyar dolardan 85 milyar dolara çıktı, Solana’nın SOL’si 85 milyon dolardan 55 milyar dolara çıktı ve Cardano’nun ADA’sı 5 dolardan yükseldi. 5 milyar ila 46 milyar dolar (yaz boyunca 95 milyar dolardı). Mühlet olmak için katman 2 protokollerinde de dramatik bir artış görülecekti. Ethereum’a ek bir ağ olan Polygon, yerel token MATIC’in değerinin 2021’in başında sadece 91 milyon dolardan yıl sonunda 18 milyar dolara yükseldiğini gördü.

CoinDesk araştırma analisti George Kaloudis’e göre, Ethereum blok zincirinde bulunan fahiş gaz ücretleri – blok zincirinde işlem yürütme maliyeti – her şeyi büyük ölçüde yönlendiriyor. Özellikle Solana ve Polygon’un geçen yıl bu kadar çok kazanmasının nedeni olarak ölçekleme potansiyelini görüyor.

“Gaz ücretleri o kadar yüksekti ki Ethereum üzerinde işlem yapmak zordu. Kaloudis, Perşembe günkü CoinDesk TV’deki “First Mover” programında yaptığı açıklamada, Polygon ve Solana’da buldukları daha ucuz alternatifler aramaya başladılar” dedi.

Gaz talebi, sırayla, sanatçılar ve ünlüler tarafından satılan, karşılıksız tokenlere, sınırlı sayıda dijital koleksiyonlara olan ilgideki artış nedeniyle ortaya çıktı.

“Gelmekte olan birçok yeni kullanım senaryosu, yeni katman 1 akıllı sözleşme platformlarıdır. Bu katman 1’leri ölçeklendirmeye ve daha ucuz hale getirmeye ve daha uygun fiyatlı hale getirmeye, daha erişilebilir hale getirmeye çalışıyorlar. Ve gerçekten, geçen yıl gördüğümüz NFT patlamasına güç veren bu,” dedi Kaloudis. “Birçok insan Ethereum’u NFT’ler nedeniyle duydu, tersi değil. ”

Yine de Kaloudis, Bitcoin blok zincirini tamamlayan Lightning Network’ün yükselişinden heyecan duyuyor. Bitcoin kullanan daha ucuz işlemlere izin verir, bu da sonuçta para birimini bir işlem aracı olarak daha kabul edilebilir hale getirebilir. “Yılın en sevdiğim kullanım durumu bu,” dedi.

Yıldırım Ağı Kapasitesi (Kaynak: https://bitcoinvisuals.com/ln-capacity)

Lightning Network, kısmen El Salvador’un meşru ihale olarak bitcoin kullanması sayesinde – Haziran 2020’den iki katına çıkarak – kendisine taahhüt edilen 3.300 BTC’ye yükseldi.

İşlemler söz konusu olduğunda, bunun Ethereum ve diğer katman 1’ler arasındaki rekabetten dikkati çekip çekmeyeceğini göreceğiz.

Bununla birlikte, eğlenceli bir soru ortaya koyuyor – ya bitcoin 2022’nin altcoini olursa?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.