Bitcoin

2022 İçin Kritik Bitcoin ve Altcoin İddiaları Geldi!

2022’nin birinci üç ayı, kripto paraların fiyat gelişimi için çok kıymetli olabilir. Hepimiz geleceği kestirim edecek harika güce sahip olmak ya da en azından ne olacağını görmemizi sağlayan bir çeşit kristal küreye sahip olmak isteriz. Teknik ve temel tahlil, bu cins varsayımları gerçekleştirmek için kimi uygulanabilir stratejiler sunar. Bitcoin, öteki varlıklar üzere, ekseriyetle piyasa güçlerine tabidir ve bu nedenle birçok uzman, hareketlerini tahlil etmeye ve sonraki günlerin, haftaların yahut ayların gelişimini iddia etmeye kendini adar. 2022’nin bize neler getirebileceği hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek için tanınan kripto analistlerinin görüşlerini Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

2022’de ‘kripto kışı’ mı yoksa Bitcoin boğa döngüsü mü?

Kripto analisti Tenkan, ayı piyasası olduğuna inanmadığını belirtiyor. “Fiyat Mart 2021’den bu yana yatay, neredeyse bir yıldır 63.000 ila 30.000 dolar ortasında seyrediyor” diyen analist, bugün 30.000 doların birkaç kere doğrulanmış kusursuz bir takviye olduğunu ve bu alanın bozulmaması umduğunu belirtiyor. Bunun ötesinde, düzeltmeler olabileceğini söz eden analist, “Her büyük yükselişin bir düzeltmeye gereksinimi var, ister yan ister fiyatta keskin bir düşüş olsun. Bunu birinci defa 20.000 dolara ulaştığımızda gördük ve akabinde yeni bir takviye almak için 3.200 dolara ulaştık” değerlendirmesini yapıyor.

Analist David Battaglia, kendi ismine, dünya iktisadına bağlı dış faktörler tarafından yönlendirilen önder kriptonun fiyatında bir artış öngörüyor. Analist, rekor seviyede borçla dünya makroekonomik durumuna ve FED (Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi) ve başka merkez bankalarının faiz oranlarını değerli ölçüde artıramayacağına dayanıyor. Bu formda, “yapabileceğimiz rastgele bir düzeltmeye karşın prestiji paranın satın alma gücü kaybı nedeniyle boğa piyasasının devam edeceğini” düşünüyor.

Twitter’da ImmortalCrypto olarak tanınan anonim analist, 2022’yi 2021’e benzeri bir konsolidasyon yılı olarak görüyor. “Kripto kışı” ve Bitcoin’in 30.000 doların altında kırılmasını pek mümkün görmediğini belirten analist, 2022’nin sonlarında yeni bir ATH’nin olma ihtimalinin bile olduğunu söylüyor.

2022’de Bitcoin için hangi aylar kilit olacak?

David Battaglia kripto yatırımcılarını yılın birinci iki ayında olanlara dikkat etmeye davet ediyor. Analist “Ocak ve Şubat çok kıymetli aylardır. O müddet içinde piyasa düzelmez ise genel manada yeterli olacağız” diyor.

Bu ortada Tenkan, 2022’de Mart ayının “biraz yol gösterici” olabileceğine inanıyor. Bu, evvelki yıllarda o ayda meydana gelen “döngü değişikliklerine” dayanıyor. Analist döngüyü “2019’da direkt doğruya gitmek için 4.000 doları kırdı. 14.000 doları; Mart 2020’de ‘Covid etkisi’ ile tekrar 3.800 dolara düşüş; ve 2021’de birinci defa 60.000 dolardan çatıları yaptı” halinde açıklıyor.

Neredeyse meslektaşları ile tıpkı inançta olan ImmortalCrypto, anahtarın İspanya’da Mart ayında başlayan baharda olacağına inanıyor. Şu anda, “piyasa çok düzgün aylar geçirebilir ve 60.000 dolar yahut 70.000 dolar bölgesine geri dönebilir” diyor.

2022’de BTC fiyatını hangi fırsatlar yönlendirebilir?

Bu hususla ilgili olarak David Battaglia, “devlet seviyesinde, bilhassa üçüncü dünyadaki güç üreticileri olmak üzere daha fazla ülkenin Bitcoin kervanına gireceğini” düşünüyor. Bunun üzere bir olay Paraguay’ınki olabilir. CriptoNoticias tarafından bildirildiği üzere, bu ülke giderek ucuz elektrikten yararlanmak isteyen madenciler tarafından tercih ediliyor.

InmortalCrypto, önder kripto fiyatını etkileyebilecek “özellikle rastgele bir şey” önermiyor. “Aylar evvel çok güçlü bir coşku yaşadık ve fiyat 70.000 doların üzerine çıkmayı reddettiğinden, his biraz değişti. Şu anda hangi haber çıkarsa çıksın, piyasa hislerinin değişmesi vakit alır, bunlar döngüseldir” diye açıklıyor.

Tenkan için “2021 mükemmel bir yıldı” ve DeFi, NFT ve “ekosisteme çok fazla görünürlük kazandıran” Axie Infinity üzere oyunlar üzere araçlar tutuldu. Analist, “Bu ve Blockchain’e dayalı öteki projelerin daima büyümesinin akışı artıracağına, ekosistemi büyüteceğine ve yeterli temellere sahip projelerin fiyatlarını artıracağına inanıyorum” diye ekliyor.

Bitcoin fiyatının düşmesine hangi riskler neden olabilir?

Analistler, büyüteci birkaç farklı açıdan pahalandırıyor. David Battaglia için çok kaldıraç yahut likidite krizi “kısa vadede” görünen riskler. ImmortalCrypto, düşüşü tetikleyebilecek tek şeyin Bitcoin’de 30.000 dolar düzeyini kaybetmek olduğunu düşünüyor. Analistin 2018’de 6.000 doların altına düşmesine benzettiği bu senaryo, Bitcoin fiyatında %50’den fazla düşüş ve bu gerçekleşirse altcoin’lerde %90’a yakın düşüşlerle “toplam bir teslimiyet” yaratabilir.

Lakin Tenkan, yüklü olarak Covid-19 pandemisi nedeniyle global sıhhat krizinde neler olduğuna değiniyor ve Covid’in yeni cinsleri ve insanlarda endişe yaratan ülkelerin kapanmasının fiyatları aşağı çekebileceğini belirtiyor. Fakat gelecek için hala optimist. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu potansiyel bir beklenmedik durum olsa da, Bitcoin eğilimi başlangıcından bu yana yükselişte ve bittiğine dair hiçbir işaret yok yahut yok üzere görünüyor. Kripto paraların %90 düzeltmeye sahip olduğunu ve bunun yükseliş eğiliminin değişmesine neden olmadığını anlamak değerli.

BTCveya altcoin’lerin hakimiyeti olacak mı?

Analist Tenkan, “bugün %40 alanında rekor düşük düzeyde olan” Bitcoin hakimiyetinin bu yıl artmasını bekliyor. Analist “Bu ralli, yeni bir Bitcoin boğa rallisi ile körüklenebilir. Ekosistemin bir bütün olarak odağını gözden kaçırmamak için bunu daima takip etmek önemlidir” diyor.

David Battaglia da benzeri halde düşünüyor. Analist “Bu güç bir soru, fakat bence Bitcoin ve altcoin’ler, bunun değiştiği döngülerde hareket ediyor. Bence uzun vadede Bitcoin savaşı kazanacak” görüşünü lisana getiriyor. Bitcoin’in sahneye hakim olduğu, fakat altcoin’lerin 1 yahut 2 ay süren aralıklı küçük alt dönemlere sahip olduğunu belirten ImmortalCrypto da bu formda düşünüyor.

Ethereum’daki değişiklikler ve bunların fiyatı üzerindeki tesiri

ImmortalCrypto, “Ethereum, NFT’ler de dahil olmak üzere birçok parlak projenin konutudur. 2022’de büyümeye devam edeceğini düşünüyorum, lakin bu, Bitcoin’in ne yaptığına çok bağlı olsa da, ikisi ortasındaki korelasyon her vakit güçlü olmuştur” yorumunu yapıyor.

Tenkan ise “10 yılı aşkın müddettir piyasaları tahlil etme” formülüyle, haberlerin “fiyatlarda zaten” olduğunu teyit ediyor. Diğer bir deyişle, Ethereum’un yeni 2.0 ağına geçişiyle ilgili haberler, analist için Bitcoin’den bile ‘daha uzun vadeli bir güce’ sahip olan boğa döngüsü kripto parayı etkilemeyecek. Ethereum ile ilgili olarak, ETH’nin temellerinin Bitcoin ile tıpkı olmadığını söyleyen analist, “Piyasa ekseriyetle birebir istikamette hareket ediyor, büsbütün yükseliş yahut büsbütün düşüş. Bu nedenle, Bitcoin’de yeni bir yükseliş rallisi olursa, genel olarak tüm kripto paralar, (her birine bağlı olarak daha fazla yahut daha az oynaklık ile) daha da yükselecek” değerlendirmesini yapıyor.

Etereum fiyatının “Bitcoin yükselirse yükselmeye devam edeceğini” belirten David Battaglia, güncellemelerle ilgili olarak, “bana o denli geliyor ki daha fazla merkezileşmeye gerçek yoldan çıkıyorlar” yorumunu yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.