Bitcoin

2022 Kestirimleri: Bitcoin ve Altcoin’leri Bunlar Bekliyor!

Bitcoin (BTC) fiyatı, Çin’deki düşüş hissine karşın 2021’de %70’den fazla arttı. Kripto analisti Hassan Maishera’ya nazaran önümüzdeki yıl daha fazla kar bekleniyor. 2021, benimseme ve fiyat hareketi açısından daha geniş kripto para piyasası için harika bir yıl oldu. Birçok kripto para ünitesinin fiyatları, son düşüş eğilimine karşın yılın başından bu yana değerli ölçüde artış kaydetti.

Bitcoin 2021’de %70’den fazla kıymet kazandı

2021 sona eriyor ve Bitcoin dünyadaki en baskın kripto para olmaya devam ediyor. Kripto para ünitesinin kıymeti, son 52 hafta içinde kıymetinde büyük bir artış yaşadı ve bu devirde altın üzere çok sayıda büyük finansal varlıktan daha yeterli performans gösterdi.

Son 52 haftada Bitcoin fiyatı %72 arttı. Bitcoin 2021’de başladı ve 2020’nin sonuna yanlışsız 2017’deki tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 20.000 doları aştıktan sonra 32 bin dolar civarında süreç gördü. Önder kripto para 2021’de 2020 rallisine devam etti ve kısa müddette 64 bin doların üzerinde yeni bir tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, kurumsal ve kişisel yatırımcıların benimsemesindeki artış, Bitcoin’i tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 64 bin dolara itti. Fakat, Mayıs ayından itibaren Bitcoin, Eylül ayına kadar düşük performans göstermeye devam etti. Düşük performans, çoğunlukla Çin’in kripto para ünitesi ile ilgili faaliyetlere yasak getirmesinden kaynaklandı.

Elon Musk’ın Bitcoin’e saldırısı ve büyük güç kullanımı da düşüş performansına katkıda bulundu. Tesla, madencilik maksatlı güç kullanımıyla ilgili çevresel korkular nedeniyle Bitcoin ödeme tekniğini durdurdu. El Salvador, Eylül ayında Bitcoin’i resmi olarak yasal bir para haline getiren dünyadaki birinci ülke oldu. IMF üzere global finans kurumlarının ihtarlarına karşın, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesi şimdiden meyve veriyor.

Bitcoin, Kasım ayında tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 69.044 dolara ve toplam kripto para piyasa kıymeti tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 3 trilyon dolara ulaştı. Kurumsal yatırımcılar tarafından Bitcoin talebindeki artış ve daha fazla kurumsal varlığın girişi, piyasanın yükselmesine yardımcı oldu.

Bununla birlikte, BTC şu anda tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden yaklaşık %30 düştü ve şu anda kripto para 50 bin dolar civarında süreç görüyor. Son zamanlardaki düşük performans, borsaların ülkedeki faaliyetlerini kapatması ve Çinli traderların paralarını kaybetmeden evvel Bitcoin’lerini satmaları nedeniyle Çin’deki satış baskısına bağlanıyor.

2022’de piyasa nasıl olacak?

2022’nin kripto para piyasasına ve bilhassa Bitcoin’e daha fazla büyüme getirmesi bekleniyor. Jack Dorsey, Twitter CEO’su rolünden istifa etti ve BTC merkezli eserler geliştirmeye odaklanmak emeliyle Square’in ismini Block olarak değiştirdi. Piyasa uzmanları, 2022’nin Bitcoin için daha uygun bir yıl olacağı konusunda optimist. Kripto borsası Luno’da kurumsal gelişim ve global genişlemeden sorumlu lider yardımcısı Vijay Ayyar, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2022’de birinci spot Bitcoin borsada süreç gören fonu (ETF) göreceğinden emin:

Bu yıl başlatılan Bitcoin Vadeli Süreçler ETF’si %5-10 civarında olan kontratları devretme ile ilgili yüksek maliyetler göz önüne alındığında, yaygın olarak kişisel dostu olarak kabul edilmedi. Artan baskı/kanıtlar 2022’de bir Bitcoin Spot ETF’nin onaylanacağına işaret ediyor, zira piyasa artık bir adedini destekleyecek kadar büyük ve olgun.

Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) spot Bitcoin ETF’ye dönüştürmek için müracaatta bulundu ve birçoğu SEC’in önümüzdeki yıl en az bir teklifi onaylayacağı konusunda optimist. Kripto konusunda uzmanlaşmış, New York merkezli sertifikalı bir mali müşavir olan Kate Waltman, Bitcoin’in 2022’nin birinci çeyreğinde 100.000 dolara ulaşmasını bekliyor:

Uzaydaki en bilgili eğitimciler, 2022’nin birinci çeyreğinde yahut daha erken bir tarihte 100.000 dolar BTC kestirim ediyor.

Bitcoin (BTC)’nin 2022 için teknik tahlili

Kripto analisti Hassan Maishera’ya nazaran, Bitcoin’in teknik göstergeleri, kripto paranın son haftalardaki düşük performansı nedeniyle şu anda negatif. MACD çizgisi hala düşüş bölgesinde, 46 RSI ise Bitcoin’in piyasada satış baskısı ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Bitcoin, 200 günlük EMA’sının üzerinde süreç görüyor / Kaynak: Fxempire

Lakin analist, uzun vadeli göstergelerin Bitcoin’in performansın uygun olduğunu gösterdiğini belirtiyor. BTC, 200 günlük kolay hareketli ortalamasının üzerinde 47.272 dolardan süreç görüyor. Analiste nazaran, Bitcoin’in önümüzdeki yıl daha âlâ performans göstermesi beklendiği için teknik göstergeler önümüzdeki haftalarda ve aylarda güzelleşebilir.

Analist, Ocak ayına kadar, Çin’den gelen satış baskısının sona ermesini ve madencilik hash oranına emsal formda, Bitcoin’in fiyatının yükselmesini bekliyor. Analiste nazaran, bu gerçekleştiğinde, MACD ve RSI müspet bölgeye geri dönecek. WalletInvestor’ın 2022 varsayımına nazaran, Bitcoin’in fiyatı 2022 süreçlerini 80 bin dolar düzeyinin üzerinde sonlandırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.