Kripto Haber

2022’de Bitcoin Madenciliğini Şekillendirecek 8 Trend

2021’in kripto madenciliği için çılgın bir yolculuk olduğunu düşündüyseniz, 2022 için kendinizi zorlayın.

Geçen yıl madencilik tarihindeki en büyük sarsıntılardan birini gördü. Çinli madencilerin bir kısmı, ülkedeki bugüne kadarki en yoğun düzenleyici baskı nedeniyle yeni evler aramak zorunda kalırken, küresel çapta devam eden bir küresel çip kıtlığı, küresel olarak yeni madencilik makinelerinin kapasitesini sınırladı.

Fakat bu gelişmeler sayesinde Kuzey Amerikalı madenciler harika bir yıl geçirdi. Çin oyunun dışında ve makine siparişleri zaten yerindeyken, ABD ve Kanada hızla dünyanın tartışmasız hashrate başkentleri haline geldi.

Daha fazlasını okuyun: Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin fiyatı tarihi zirvelere ulaştığında, madencilik kar marjları %90 kadar yüksekti. New York merkezli Galaxy Digital’in madencilik başkanı Amanda Fabiano, madencilerin yüksek karlılığına atıfta bulunarak, endüstrinin “altına hücum” dönemine girdiğini söyledi.

Aynı zamanda, daha ince bir değişiklik gerçekleşti. Kazakistan merkezli madenci Xive’in kurucu ortağı ve CEO’su Didar Bekbau, “Madencilik, çok riskli ve belirsiz olduğu çizgiyi aşmış görünüyor” dedi. Küresel endüstri artık riskin daha düşük olduğu ve yatırımcıların para yatırdığı ve getirilerini almak için iki veya üç yıl beklemeye hazır olduğu geleneksel ticarete dönüşüyor.

Ancak, 2022’deki dijital varlık madenciliği endüstrisinin manzarası, yeni madencilik teçhizatlarının tedarikindeki gecikme normalleşmeye başladığından ve rekabet daha yoğun hale geldiğinden, önceden önemli ölçüde değişmek üzere şekilleniyor.

“Sektöre daha fazla madenci girdikçe, marjlar, özellikle yeni girenler için, bitcoin fiyatı durgun kaldığı sürece muhtemelen küçülecek,” diye ekledi Fabiano.

Gelecek yıl rekabetin artmasıyla birlikte bazı madenciler marj sıkışmasını hissetmeye başlayacak ve bu da artan birleşme ve satın alma potansiyeline yol açacak. CEO’su Fred Thiel, “Bence çok uzak olmayan bir gelecekte, para toplayan, sipariş üzerine makineleri olan ve henüz dağıtmamış olan ve nakit sıkıntısı içinde olan şirketlerin olacağı bir zaman gelecek” dedi. Marathon Digital, halka açık en büyük bitcoin madencilerinden biri.

“Bu olduğunda, çok ilginç fırsatlar elde edersiniz, çünkü artık bir şirketi entegre etmek zorunda değilsiniz; sadece varlıklarını satın alıyorsunuz” diye ekledi.

Mühlet olmak uzun vadede sektör için kötü bir haber değil. Daha fazla konsolidasyon ve rekabet, yalnızca sektörü daha olgun hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda daha verimli madencilik operasyonları çağının başlamasına yardımcı olacak ve daha yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik edecektir.

Sektörün en büyük bitcoin madenciliği üreticilerinden biri olan Canaan’ın başkan yardımcısı Edward Lu, “Pazar sınırlarının genel olarak genişlemesiyle, böyle bir olumlu geri bildirim mekanizması, bitcoin madenciliği endüstrisini daha rekabetçi ve dinamik bir aşamaya yükseltecek” dedi. makineler.

Hash oranını ikiye katlama

Oybirliğiyle; Bitcoin ağının hash oranı gelecek yıl önemli ölçüde artacak. Bazı tahminler, ağa daha fazla madenci katıldıkça iki katına çıkacağını tahmin ediyor. Hash oranı, madencilik faaliyetlerini yürütmek ve Bitcoin blok zincirini güvence altına almak için kullanılan hesaplama kaynaklarının bir ölçüsüdür ve önemli bir rekabet ölçüsüdür.

Daha fazlasını okuyun: Hashrate Ne Demektir ve Neden Önemlidir?

Yeni girenlerle birlikte, bölgeden çıkan Çinli madenciler Çin dışında tekrar çevrimiçi oluyorlar ve gelecek yıl da bunu yapmaya devam edecekler. Madencilere yapılandırılmış finansal ürünler sağlayan ve aynı zamanda Blockstream ile madencilik ortak yerleşimine başlayan BlockFi’de Asya için kurumsal bir satış temsilcisi olan April Luo’ya göre bu, hash oranını ve dolayısıyla ağın zorluğunu artıracak.

Bir Kuzey Amerika bitcoin madenciliği havuzu olan Foundry Digital’in strateji başkan yardımcısı Heyet Buloviç, hissiyatı tekrarlayarak, “madencilik zorluğu artmaya devam edecek ve madenciler önümüzdeki yıl tüm zamanların en yüksek seviyesini aşacak” dedi. operasyonlarını genişletmekle kalmaz, aynı zamanda en yeni nesil madencilik makinelerinin artan verimliliğinden dolayı. ” Foundry, CoinDesk’in ana şirketi olan Digital Currency Group’un bir yan kuruluşudur.

Aslında, bazı endüstri katılımcıları, gelecek yılın sonuna kadar 300-350 exahash/saniye (EH/s) aralığına ulaşan hashrate çağrısında bulunuyor; bu, yaklaşık 179 EH’ye kıyasla %70-100 daha yüksek olacak /s, analitik firması Glassnode’un verilerine göre 14 Aralık itibariyle.

Bitcoin madencisi Gryphon Mining’in CEO’su Rob Chang, hash oranının 2022’nin sonuna kadar 300 EH/s’ye ulaşmasının mümkün olduğunu düşünüyor. Bu arada Bitfarms’ın baş madencilik sorumlusu Ben Gagnon, hash oranını bekliyor gelecek yılın sonuna kadar 300 ila 350 EH/s arasında olacak. Bekbau of Xive ayrıca 2022’de hash oranının ikiye katlanmasını bekliyor.

Ancak, Bitmain destekli madencilik platformu BitFuFu’nun CEO’su Leo Lu, artışın Mart ayına kadar başlamasını beklemiyor, çünkü Kazakistan’daki madenciler ABD ve Rusya’da yeni operasyonların inşası sırasında büyük olasılıkla güç tayınıyla karşı karşıya kalmaya devam edecekler. kışın yavaşlayacaktır. Bu arada, Çinli yetkililer ülkedeki baskılarını yoğunlaştırıyor ve madencilik havuzlarını aktif olarak engelliyor.

Devamını oku: Kazakistan’ın Kripto Madencileri Güç Kıtlıklarına Katkı Sağladıktan Sonra Yeni Düzenlemelerle Karşı Karşıya

Marj sıkıştırma

Hash oranı ve zorluk arttıkça, madencilerin, bitcoin fiyatında dramatik dalgalanmalar olmadığı sürece kârlı kalmak için daha fazla çaba göstermesi gerekecek.

“300 EH/s’lik en üst seviye senaryomuz gerçekleşirse, küresel hash oranlarının etkin bir şekilde ikiye katlanması, madencilik ödüllerinin yarıya indirileceği anlamına gelir” dedi Gryphon’dan Chang.

Rekabet madencilerin yüksek marjlarını yiyip bitirirken, maliyetlerini düşük tutabilen ve verimli makinelerle çalışabilen şirketler hayatta kalacak ve gelişme şansına sahip olacak.

“Düşük maliyetli ve verimli makinelere sahip madenciler en iyi konumlanacaklar, eski makineleri kullananlar ise sıkışmayı diğerlerinden daha fazla hissedecek,” diye ekledi Chang.

Yeni madenciler özellikle daha küçük marjlardan etkilenecek ve birçoğu var. Güç ve altyapı, madenciler için önemli maliyet konuları arasındadır. Yeni girenler, bağlantı eksikliği ve kaynaklar üzerindeki artan rekabet nedeniyle bunlara ucuz erişim sağlamakta zorlanıyor.

Kripto madencisi BIT Mining’in başkan yardımcısı Danni Zheng, elektrik ve veri merkezi inşaatı ve bakımı gibi maliyetlere atıfta bulunarak, “Deneyimsiz oyuncuların daha düşük marjlar yaşayacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Argo Blockchain gibi madenciler, operasyonlarını büyütürken ultra verimlilik için çaba gösterecek. Argo Blockchain CEO’su Peter Wall, artan rekabet göz önüne alındığında, “nasıl büyüdüğümüz konusunda daha akıllı olmalıyız” dedi.

“Önceki döngülerden farklı olan bu üstün döngüde olduğumuzu düşünüyorum ama yine de çok verimli ve düşük maliyetli güce erişim olan ödüle dikkat etmemiz gerekiyor,’ ‘ Duvar eklendi.

Birleşme ve Satın Almalarda Yükseliş

Hashrate savaşlarından kazananlar ve kaybedenler çıktıkça, daha büyük, daha büyük sermayeli şirketler, ayak uydurmak için mücadele eden daha küçük madencileri büyük olasılıkla yutacak.

Marathon’dan Thiel, bu tür bir konsolidasyonun 2022’nin ortasında ve sonrasında toparlanmasını bekliyor. Ayrıca, yaklaşık 700 milyon dolar topladıktan sonra iyi bir sermayeye sahip olan şirketi Marathon’un gelecek yıl agresif bir şekilde büyümesini bekliyor. Bu, daha küçük oyuncular edinmek veya kendi hash gücüne yatırım yapmaya devam etmek anlamına gelebilir.

Yakın zamanda 173 milyon dolarlık adi hisse halka arzını kapatan Hut 8 Mining, aynı oyun kitabını izlemeye hazır. Kanadalı madencinin yatırımcı ilişkileri başkanı Sue Ennis, “Parayı kazandık ve önümüzdeki yıl piyasa hangi yöne dönerse dönsün yola çıkmaya hazırız” dedi.

Argo’s Wall’a göre, endüstri daha rekabetçi hale gelirse ve madenciler marj sıkıntısıyla karşı karşıya kalırsa, büyük madenciler dışında, enerji şirketleri ve veri merkezleri gibi büyük kuruluşların satın alma çılgınlığına katılmak istemeleri de mümkün.

Singapur merkezli emlak geliştiricisi Hatten Land ve Taylandlı veri merkezi operatörü Jasmine Telekom Systems dahil olmak üzere, bu tür birçok geleneksel şirket Asya’da madencilik oyununa çoktan girdi. Malezyalı madenci Hashtrex’ten Gobi Nathan CoinDesk’e “Güneydoğu Asya’daki şirketler gelecek yıl Malezya’da büyük ölçekli tesisler kurmak istiyor. ”

Benzer şekilde, Cryptocurrency Mining Group ve Maverick Group’un kurucu ortağı olan Avrupa merkezli Denis Rusinovich, Avrupa ve Rusya’da madencilikte sektörler arası yatırımlar için bir eğilim görüyor. Rusinovich, şirketlerin bitcoin madenciliğinin işlerinin diğer bölümlerini sübvanse edebileceğini ve genel kârlarını iyileştirebileceğini gördüğünü söyledi.

Rusya’da bu eğilim enerji üreticilerinde belirginken, Avrupa kıtasında atık yönetimini madencilikle bütünleştiren veya atıl durumdaki küçük enerji parçalarından yararlanan küçük madenler olma eğiliminde olduğunu da sözlerine ekledi.

Ucuz güç ve ESG

Ucuz güce erişim, her zaman karlı bir madencilik işinin temel direklerinden biri olmuştur. Ancak madenciliğin çevre üzerindeki etkisine yönelik eleştiriler arttıkça, rekabetçi kalmak için yenilenebilir enerji kaynaklarını güvence altına almak daha da önemli hale geldi.

“Çoğu teknoloji şirketi için ESG [çevresel, sosyal ve yönetişim] uyumluluğu bir zorunluluk olmaya devam ederken, gelecek yıl daha fazla madencilik işletmesinin karbon nötr veya yenilenebilir enerjili madencilik trendini izleyeceğini düşünüyoruz” dedi. Yeşil kripto para madenciliği için bir barındırma sağlayıcısı olan BitRiver’ın.

Devamını oku: Crypto’nun Karbon Ayak İzi Evlat Edinmeyi Engelleyebilir: Deutsche Bank

Madenciler, operasyonları için karbon ayak izlerini azaltmak için güneş, rüzgar, hidro ve nükleer de dahil olmak üzere sürdürülebilir güç kaynaklarını güvence altına almaya çoktan yöneldiler.

Bir endüstri forumu olan Bitcoin Madencilik Konseyi tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, bu yılın üçüncü çeyreğinde küresel olarak kripto madenciliğinde kullanılan toplam enerjinin %58’inin, ikinci çeyreğe göre %3 artışla sürdürülebilir olduğunu buldu. Artış, kısmen, Çin’den göçün ortasında Kuzey Amerika madenciliğinin hızla genişlemesinden ve madencilerin daha sürdürülebilir enerji ve modern madencilik tekniklerine yönelmesinden kaynaklanıyor.

Daha fazlasını okuyun: Çin Kripto Yasakları: Eksiksiz Bir Tarih

Avrasya merkezli, temiz enerji odaklı dijital varlık madenciliği operatörü Saitech’in kurucusu ve CEO’su Arthur Lee, madencilik daha rekabetçi hale geldikçe, “enerji tasarrufu sağlayan çözümler oyunun belirleyici bir faktörü olacaktır” dedi.

“Kripto madenciliğinin geleceği, karbon nötrlüğüne giden kısa yol ve madencilerin yatırım getirisini artırırken dünya çapındaki elektrik kıtlığını azaltmanın anahtarı olan temiz enerji ile güçlendirilecek ve sürdürülecek” diye ekledi Lee.

Ayrıca, Bitmain’in en yeni Antminer S19 XP’si gibi daha enerji verimli madenciler de olacak ve bu da işletmelerin daha verimli çalışmasını sağlayacak ve çevre üzerinde daha az etkiye sahip olacak.

Bununla birlikte, madencilik sektörü için daha sürdürülebilir bir iş modeline yönelik çabalar sadece daha çevre dostu madencilikle sınırlı kalmamalı, aynı zamanda ESG’nin “sosyal” bölümünü de içermelidir. Bitcoin madencisi CleanSpark CEO’su Zach Bradford’a göre, Georgia, Texas ve New York gibi eyaletlere giren yeni madencilerle birlikte, bu bölgelerdeki topluluk katılımı gelecek yıl daha da önemli olacak.

Daha fazlasını okuyun: Navajo Madeni Bitcoin Neden Olmamalı?

“Topluluğun katılımının [2022’de] inanılmaz derecede önemli olacağını düşünüyorum. Ya içinde bulunduğun topluluğun içinde olacaksın ya da dışarıda olacaksın ”dedi. “Özellikle bazı U olmayanlarla. Gelen S. grupları, ABD merkezli şirketlerden daha zor zamanlar geçireceklerini düşünüyorum” diye ekledi.

Hızlı paraya karşı değerli yatırımcılar

Birçok yeni oyuncunun kripto madenciliği sektörüne akın etmesinin ana nedenlerinden biri, yüksek marjları ve sermaye piyasalarından gelen destektir. Madencilik sektörü bu yıl çok sayıda halka arz ve kurumsal yatırımcılardan yeni fonlar gördü. Endüstri daha olgunlaştıkça, eğilimin 2022’de de devam etmesi bekleniyor.

Bitfarms’ Gagnon, “Sermaye piyasaları, bitcoin ve madencilere sermaye dağıtmaya devam edecek” dedi. Şimdiye kadar, birçoğu hızlı bir geçiş aradığı için, sektördeki yatırımcılar için ilk fon yaratmanın (IPO öncesi) önemli ölçüde daha kolay göründüğünü kaydetti. Ancak, büyük ölçüde kullanılmayan bir pazar olarak kaldığından, uzun vadeli değer yatırımcıları için görünüm hala bilinmiyor.

Şu anda yatırımcılar madencileri bitcoin için bir vekil yatırım olarak kullanıyor. Ancak Gryphon’dan Chang’a göre kurumlar daha deneyimli hale geldikçe madenciliğe yatırım yapma biçimlerini değiştirecekler. “Kurumsal yatırımcıların geleneksel olarak çok fazla önem verdiği şeylere daha fazla odaklandıklarını fark ediyoruz, bunlar: kalite yönetimi, deneyimli yürütme ve hisse senedi destekçilerinin aksine mavi çipli kuruluşlar [kurulu şirketler] gibi davranan şirketler” dedi.

Ancak daha geleneksel finans, kripto madenciliği ile uğraşmaya başladığından, sektörün incelemesi o kadar yüksek. “O kadar pembe değil. Rusinovich, sektörde olumlu bir gelişme ancak açığa satış ilgisi gibi bu diğer gelişmelere dikkat etmemiz gerektiğini söyledi.

BlockFi’den Luo’ya göre, madenciler arasında büyümesi muhtemel bir başka eğilim, marjları kilitlemeye, mayınlı madeni paralarından ek gelir elde etmeye ve rekabet ortamındaki yükselişi önlemeye çalıştıkları için yapılandırılmış finansal ürünlere geçiştir.

Tedarik zinciri: Büyük belirsizlik

Bu yıl endüstri için büyük bir kısıtlama olan ve muhtemelen 2022’ye yayılması muhtemel olan tedarik zinciri sorunlarını değerlendirmeden kripto madencilerinin görünümü hakkında bir konuşma tamamlanmış sayılmaz.

Genesis Digital Assets’in baş teknoloji sorumlusu Philip Salter, “Çip sıkıntısı 2021’in belirleyici tedarik zinciri sorunlarından biri” dedi. (Not: Genesis Digital Assets, CoinDesk’in ana şirketi Digital Currency Group’a ait kripto kredi şirketi Genesis’ten farklıdır.)

Covid-19’un küresel ticaret üzerindeki etkisinin yanı sıra ABD ile Çin arasında artan jeopolitik gerilimlerin de etkisiyle, küresel çip kıtlığı otomobilden sabun üretimine kadar 169 sektörü etkiledi.

Bitcoin madencisi Blockware Mining Inc.’in CEO’su Michael Stoltzner, 2021’den önce doğrudan üreticilere verilen madencilik teçhizat siparişlerinin altı hafta içinde teslim edileceğini açıkladı. Şimdi, ilk etapta yalnızca büyük siparişler onaylanıyor ve üreticinin sipariş defterleri 2022 ve hatta 2023’e kadar dolu.

Blockware Madenciliği, önceden plan yaparak ve üretimi hızlandırmak isteyen madenciler için tedarik zinciri zorluklarını ortadan kaldırmanın en iyi yolunu belirleyerek bu sorunların üstesinden geldi.

Ancak sektör, çip sıkıntısı sorununun 2022’ye kadar çözülüp çözülmeyeceği konusunda ikiye bölünmüş durumda.

CleanSpark’tan Bradford, “Umudum, tedarik zincirlerinin muhtemelen yıl ortasında daha iyi hale geleceği, buna Haziran, Temmuz deyin” dedi. Tatille ilgili nakliye için daha yüksek öncelik olduğu düşünüldüğünde, şu anda tedarik zincirindeki sıkışmanın daha belirgin olduğunu düşünüyor.

Tedarik zinciri sorunları gelecek yıl çözülürse, şu anda zorlukların yükünü hisseden daha küçük ve daha yeni şirketler sektöre hızlı bir şekilde girebilecek ve daha büyük madenciler ile rekabet edebilecek, diyor CEO ve Co. -Bir blockchain teknoloji şirketi olan Beyond Protocol’ün kurucusu.

Diğer taraftan, çip üreticileri küresel yarı iletken kıtlığının 2023’e kadar uzayacağını belirttiğinden, Gryphon’s Chang tedarik zinciri darboğazının en az 2023 ortalarına kadar sürmesini bekliyor. Cep telefonları, tıbbi ekipman ve ulaşım gibi daha büyük endüstriler, bitcoin madencilerinin ihtiyaçlarını karşılamadan önce ilk sırada yer alacak.

Ancak, teçhizatların mevcudiyeti dışında, onları nereye koyacakları giderek bir darboğaz olacaktır. Hem BitFuFu hem de BlockFi, önümüzdeki yıl için raf alanını büyük bir kısıtlama olarak belirledi; BlockFi’den Luo, ABD’de bu sorunun altını özellikle çizdi.

Kulelerin ikinci ömrü

Çin’deki madenciliğin durdurulması ve buna bağlı olarak göçün ardından, ülkede binlerce maden kulesi terk edildi. Birçoğu zaten denizaşırı ülkelere gönderilmiş olsa da, diğerleri henüz ikinci el pazarlarında kapılıp konuşlandırılmadı.

Bazı madenciler, kuleler en son teknolojiye sahip olmasa bile 2022’de bu ikinci el pazarında fırsat bulacak. “Açıkçası bazı oyuncular için çok fazla fırsat sunuyor. . . hash oranlarını geliştirmek için” diyen Rusinovich, “insanlar zaten birkaç yıldır S9’ların [oyun dışı] olduğunu söylüyorlardı, ancak hala etraftalar. ”

BitFuFu, gelecekte, en yeni madencilik teçhizatlarının ilk olarak ABD ve Avrupa gibi “istikrarlı yasa ve düzenlemelerin yanı sıra gelişmiş altyapılara” sahip bölgelerde konuşlandırılacağını söyledi.

Bu arada, bu ülkelerden gelen kalitesiz platformlar daha sonra Kazakistan, Güneydoğu Asya ve daha az gelişmiş altyapılara sahip diğer kripto dostu yerlere akacak. Rusya ve Afrika’da belirli bir düzeyde politika ve bölgesel risklerle karşı karşıya kalan eski maden kuleleri kurulacak. Bütün bunlar yeni fırsatlar yaratabilir.

“Bu bir risk meselesi, ortadan kaybolabilecekleri veya kapatılabilecekleri belirli bir ülkeye bir S19j profesyoneli göndermek istemezsiniz”, ancak çok daha düşük maliyetli bir S9 mide için daha kolay bir kayıptır, dedi Alejandro ProofofWork’ün kurucusu de la Torre. Enerji danışmanlık firması.

Madencilikte yeni teknolojiler

Madencilerin rekabette öne geçmeleri için verimli madencilik daha önemli bir araç haline geldikçe, şirketler yalnızca daha iyi madencilik bilgisayarlarına değil, aynı zamanda genel karlarını en üst düzeye çıkarmak için yeni yenilikçi teknolojilere de odaklanacaklar. Şu anda madenciler, performansı artırmak ve ek bilgisayar satın almak zorunda kalmadan madencilik maliyetini düşürmek için daldırma soğutma gibi teknolojileri kullanmaya yöneliyor.

“Güç tüketimini ve gürültü kirliliğini azaltmanın yanı sıra, daldırma sıvı soğutmalı madenci, daha iyi bir ısı yayma etkisi elde etmek için ne basınçlı fanlar, su perdeleri ne de su soğutmalı fanlar gerekmediğinden, önemli ölçüde daha az yer kaplar,” dedi Canaan’dan Lu.

Daha fazlasını okuyun: Kripto Para Madencileri, Rekabet Kızışırken Egzotik Soğutma Sistemlerine Dönüyor

Bu teknoloji, madencilik makinelerinin ve tüm tesisin verimliliğini artırabilecek.

En son, CleanSpark, Norcross, Georgia, bitcoin madencilik tesisi için 20 megavatlık daldırma soğutma altyapısı satın aldı ve madencilik verimliliğini %20’nin üzerinde artırmayı hedefliyor.

Dünyanın en büyük bitcoin madencilerinden biri olan Riot Blockchain, Ekim ayında Teksas’taki Whinstone tesisinde 200 megavat daldırma soğutma teknolojisi kullanarak madencilik hash oranını %50’ye kadar artırmayı planladığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.