Bitcoin

2022’de Bitcoin ve Altcoin’leri Neler Bekliyor? İşte Kestirimler

2022’de kripto sanayisini neler bekliyor? Bitcoin ne olacak? Analistler görüşlerini paylaşıyor. Birtakım analistler kriptonun gelecek yıl fiyatlarda büyük bir düşüş göreceğini düşünüyor, lakin öbürleri sanayinin yaklaşan zorluklar için yeterli hazır olduğunu söyleyerek tıpkı fikirde değil. Birçok analist, bilhassa stablecoin’ler için gelecek yıl bölümdeki daha sert düzenleyici tedbirler konusunda hemfikir. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Bitcoin (BTC)’ de neler olacak?

Bu yıl, kripto piyasası geçen yılki 668 milyar dolardan 2 trilyon doların üzerine çıktı. Kripto hükümdarı Bitcoin (BTC), yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 70 arttı. Coinbase, halka açılan birinci kripto ile ilgili şirket oldu ve Goldman Sachs üzere Wall Street oyuncuları kriptoda ikiye katlandı. Dahası, ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), ülkenin birinci Bitcoin vadeli süreç borsa yatırım fonunu (ETF) onayladı. Lakin bunların ve öbür birçok muvaffakiyetin ışığında bile, kesim hala güçlü rüzgarlarla karşı karşıya. Birkaç analist, Bitcoin ve “kardeşlerinin” önümüzdeki aylarda yakın bir çöküşle karşı karşıya olduğuna inanıyor. Sussex Üniversitesi’nde finans profesörü olan Carol Alexander, Bitcoin’in 2022’de 10 bin dolara kadar düşmesini bekliyor. Yatırımcıları, Bitcoin’in “temel bedeli olmayan” bir “oyuncak” olduğunu söyleyerek “Bitcoin’den yakında çıkmaya” çağırıyor.

BTC, Kasım ayındaki 70 bin dolara yakın tepesinden yüzde 30 düşüşle 50 bin doların altında süreç gördü. Wall Street analistlerine nazaran, yüzde 20 yahut daha fazla düşüş, ayı piyasası manasına geliyor. Lakin, BTC’nin oynaklığı bunu geçersiz kılabilir. Union Bank’tan Todd Lowenstein, “Şüphesiz, Bitcoin’in fiyat grafiği birçok tarihi varlık balonunu ve çöküşünü izliyor üzere görünüyor ve tıpkı başka balonlar üzere ‘bu sefer farklı’ bir anlatı taşıyor” dedi. Farklı olarak, Japon borsası Bitbank’tan Yuga Hasegawa, kriptonun 2022’de ölmeyeceğinden emin. En büyük risk faktörü, yani Fed tarafından [niceliksel daralma] kararlaştırıldı ve muhtemelen fiyatlandırıldı. Ek olarak, gelecek yıl bir Bitcoin spot ETF’sinin onaylanması konusunda spekülasyonlar yüksek. Vadeli ETF’ler, bilhassa acemi yatırımcılar için daha kıymetli ve daha risklidir. ABD düzenleyicisi de bu türlü bir teklifi onaylaması için büyük baskı altında.

DeFi, gelecek yıl büyüme ve daha sıkı düzenlemeler görecek

Merkezi olmayan finans (DeFi) kesimine gelince, Alexander, temel bir rol üstlendikleri için DeFi altcoin projelerinin Bitcoin’i geçmesini bekliyor. Alexander, “Gelecek yıl bu vakitler, Bitcoin’in piyasa kıymetinin, Ethereum ve Solana üzere akıllı mukavele kripto paralarının birleşik sonunun yarısı olacağını kestirim ediyorum” dedi ve ekledi, “veya daha da az.” ICHI kripto platformundan Bryan Gross, Web3’e ek olarak DeFi ve merkezi olmayan özerk kuruluşların (DAO’lar) “muhtemelen kriptonun en yüksek büyüme alanları” olacağını düşünüyor.

Birden fazla analistte ortak olan şey, gelecek yıl kripto sanayisi için daha sert düzenlemeler beklentisidir. Kripto borsası Luno’dan Vijay Ayyar, düzenleyicilerin kripto menkul değerlerinin ve varlıklarının “gri bölgesini” netleştirmesini bekliyor. Spesifik olarak, düzenleyicilerin 2007-2010 konut ve ipotek krizine emsal bir krizi önlemek için istikrarlı paralara daha fazla odaklanması olasıdır. Union Bank’tan Todd Lowenstein mevzuya ait şunları söyledi;

Düzenleyiciler, altta yatan teminatın sağlamlığı ve uygulanan kaldıraç ölçüsü konusunda kaputun altına baktıkça, istikrarlı kripto paralar hakkında elbet daha fazla inceleme yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.