Alt Coin

3 Tip Metaverse Coin Var: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Metaverse projeleri kripto para piyasasındaki en süratli coin’leri üretmeye devam ediyor. AXS, MANA ve SAND akabinde şimdi birinci 100’e katılamamış yüksek performanslı metaverse coin projeleri gördük. Bu alanda IDO’larda süratli artmaya devam ederken, gelin bu metaverse coin’ler nasıl sınıflandırılıyor cevaplayalım.

Oyna-kazan metaverse coin oyunları

İçerik üretici metaverse coin projeleri, kullanıcıların oyun oynarken para kazanabileceği platformlar inşa ediyor. Bu alanda en fazla metaverse projelerine mesken sahipliği yapan Blockcha’ler BSC, WAX, Polygon, Solana , Ethereum ve fazlasını içeriyor. Analist Paul Brabus’a nazaran en popülerlerinden biri 1,4 milyondan fazla kullanıcıyı aşan Alien Worlds. Bu dünyada oyuncular, NFT’ler satın alabilir ve bunları gerçek dünya kıymetine sahip Trillium madenciliği için kullanabilirler. Bu projeler, kimi temel etkileşimlere müsaade veren sanal bir Blockchain tabanlı ortam sundukları için metaverse coin’ler olarak kabul edilir. Birebir vakitte, bu oyunlar Fortnite, Call of Duty vb. üzere tam teşekküllü 3D oyunlarla karşılaştırılmaz. Hala Metaverse tecrübesi olarak kabul edilen tarayıcı tabanlı kolay bir uygulama sunarlar. Daha kapsayıcısı olan “virtual metaverse” ile devam edelim.

Daha fazla bilgi için Kriptokoin.com olarak hazırladığımız metaverse makalelerine ( bölüm-1, bölüm-2) göz atabilirsiniz.

Görsel metaverse

İkinci tıp metaverse coin’leri, oyuncuların Minecraft, Roblox ve hatta Fortnite’a emsal bir sanal cihanı keşfetmesine imkan tanıyan gerçek 3D tecrübelerdir. Bu türlü bir uygulamanın artan karmaşıklığı nedeniyle, piyasada bu cins pek çok proje yoktur. Şu anda iki ana 3D sanal metaverse, her ikisi de milyarlarca dolarlık pahaya sahip Decentraland ve The Sandbox’tır. İkisinin ortasındaki temel fark, Decentraland’in tarayıcı tabanlı bir uygulama olmasıdır. Buna karşılık, Sandbox PC’nize yüklenmesi gereken indirilebilir bir oyundur. Bu cinsteki coin’ler evrenlerde inşa edilecek oyna-kazan oyunları için platformlar olarak hareket eder. Yani Bitcoin ve Ethereum üzeredir. Son olarak, platformlara göz atalım.

Metaverse platformları

Son olarak, metaverse platformları, 3D metaverse’lerin üzerine inşa edildiği Blockchain’leri içerir. En büyük platformlar WAX, Solana, IoTeX, BSC ve daha fazlasını içeriyor. Ethereum, piyasada en uzun müddettir bulunduğundan beri en bilinen ve muteber platformdur. WAX sıfırdan Metaverse oyunları düşünülerek tasarlandı; süreç fiyatları, WAX token ile elde edilebilecek CPU ve RAM gücü ile değiştirilir. Bahsetmeye kıymet öteki bir platform, kullanıcıların şu anda kullanabilecekleri ve ekosistemlerini keşfedebilecekleri IoPay isimli büsbütün fonksiyonel bir Web3 taşınabilir uygulamasını içeren IoTeX’tir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.