Bitcoin

4 Analist Açıkladı: Bitcoin Madenci Kapitülasyonu mu Geliyor?

Bitcoin fiyatı, 19 Ocak’tan bu yana %16 paha kaybetti, satışlar 34,820 dolar taban düzeyinde takviye buldu. Düşen fiyatlar yatırımcılar kadar madencileri de etkiliyor. Madenci kapitülasyonu, daha küçük madencilik operasyonlarının Bitcoin fiyatı düştüğünde ve madencilik ekipmanları teknolojik olarak eskidiğinde “bir köşeye çekildikleri” vakittir. Bu yazıda, 4 uzman kripto analistinin teknik yorumlarına ve madenci kapitülasyonu hakkında telaşlara bakalım.

Taban fiyatlar doğrulandı mı?

Bitcoin, 19-22 Ocak ortasında arka arta 4 kanayıcı gün geçirdi. ATH düzeyi 69.000 dolardan %47 düzeltişmiş olsa da, analistler tabanları satın almak için tez etmemeyi tavsiye ediyor. Başkan kripto geçen hafta ağır bir halde düzeltilmesine karşın, BTC vadeli süreçleri açık faizi yüksek kalmaya devam ediyor. Tarihî eğilimler, Bitcoin OI nötr hale gelmedikçe yahut negatife dönmedikçe, düzeltmeyi şimdi bitirmediğini gösteriyor.

Bitcoin fiyat kestirimi

Teknik grafikte de BTC, 36.5 bin dolar düzeyinin altında günlük kapanış yaptı. Bu, 25 Temmuz 2021’den bu yana en düşük günlük kapanış. Twitter’dan “BTC Ninja”, Bitcoin’in 0,789 Fib düzeyi altında kapanış yaptığını paylaşıyor. Bu nedenle, Bitcoin’in 33 bin dolara ve hatta daha da altına düşmesi bekleniyor.

Bitcoin madenci kapitülasyonu geliyor mu?

Bitcoin madencileri son düzeltmede şu ana kadar ağır bir halde birikiyor. Veriler, BTC’nin 45.000 dolardan 38.000 dolara düzeltmesiyle son iki hafta içinde madencilerin 6000’den fazla BTC biriktirdiğini gösteriyor. Lakin, şu anda BTC madenci üretim maliyeti 34.000 dolara çok yakın. Şimdi, BTC fiyatı daha fazla düzeltmeye devam ederse, analistlere nazaran BTC madencilerinden gelen ağır satış ve kapitülasyonları görebiliriz. Geçen hafta BTC 42,00 dolar civarında süreç görürken, kripto analisti Venturefounder şunları yazdı:

Bitcoin’in şimdiye kadarki en berbat düşüşleri, madencilerin kapitülasyonundan kaynaklandı (Aralık 2018, Mart 2020), BTC üretim maliyetlerinin altına düştüğünde, madenci kapitülasyonu için risk altında BTC, Mayıs ayında 30 bin dolardan madenci kapitülasyonu için risk altındaydı. Mevcut üretim maliyeti, mevcut fiyatın %20 altında, 34 bin dolar. 

Bitcoin’in Nasdaq ile alakası ATH’ye ulaştı

Kriptodaki mevcut düzeltme ABD pay senedi piyasasındaki daha geniş satışları takip ediyor. Kriptokoin.com olarak tahlillerini paylaştığımız tanınan piyasa analisti Will Clemente şunları söylüyor:

Bu hafta Bitcoin’in Nasdaq ile korelasyonu ATH düzeyine ulaştı. BTC’ye özel akışlara neden olacak bir katalizör olmadan, şimdilik, yüksek betaya sahip pay senetlerinden riskten kaçınma davranışını izliyor.

  • Öte yandan, S&P 500 200-DMA’nın altına düştü. Analistlere nazaran bu durum, kripto piyasasında daha fazla tasfiyeye neden olabilir, böylelikle muhtemel bir Ripple tesiri yaratabilir. Bitcoin ile birlikte altcoin piyasası da acımasız bir düzeltmeyi deneyim ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.