Bitcoin

4 Analistten Bomba Kestirimler: Gözler Bu Altcoin’lerde!

Analistlere nazaran, 2021’de Bitcoin ve altcoin piyasasında yaşanan gibisi görülmemiş rekor kazanımları, öteki bir yükseliş yılı izleyecek. Kriptoyla ilgili düzenlemeler netleştikçe, hala kenarda bekleyen yeni bir para dalgası alana akacak. Analistlerin Bitcoin ve altcoin projelerine ait kıymetlendirme ve iddialarını Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

2022 için kripto öngörüleri

Kripto analisti ve The Wolf Of All’un sunucusu Scott Melker, Bitcoin’i bu kadar âlâ bir paha deposu ve enflasyona karşı korunma yapan şeyin, Bitcoin’in daima deflasyonist baskısı olduğunu belirtiyor. Analist, yalnızca 21 milyon kripto para değil, her dört yılda bir, bu kripto paraları çıkarmanın zorluğunun iki katına çıktığını ve bunun da o vakit içinde yarısı kadar yeni Bitcoin çıkarılacağı manasına geldiğini söz ediyor:

Artan talep ve azalan arz, Bitcoin’in yükseliş görünümünün birçoklarının gerisindeki temel temellerden biridir.

Bitcoin için “Böyle bir boğa koşusunun akabinde konsolidasyon kaçınılmazdı” diyen LQwD CEO’su ve kurucu ortağı Shone Anstey, Bitcoin fiyatının, kimi daha büyük piyasalara ve Federal Rezerv ile neler olup bittiğine bağlı olduğunu belirtiyor. CEO, lakin mevcut düzeylerde dayanağın devam ettiğini söylüyor.

Birçok analist, Bitcoin için bir sonraki amaç olarak 100.000 dolar belirledi. Ve daha geniş çapta benimsemenin, başkan kripto parayı oraya getirecek ana itici güç olduğunu söz etti. Bloomberg Intelligence kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, Bitcoin’in mevcut dayanak düzeyinin 40.000 dolar ve birinci direncinin 70.000 dolar olduğunu söylüyor. Stratejist, 2022’de kriptoya tahsisatları yoksa para yöneticilerinin, daha büyük bir riskle karşı karşıya kalacağını da kelamlarına ekliyor:

Geçmiş performans, gelecekteki sonuçların bir göstergesi değildir. Lakin yeni bir varlık sınıfı yerleşiklerden daha yeterli performans gösterdiğinde, karşı çıkanların katılmaktan öbür seçenekleri yoktur. Kriptolara portföy tahsisi yapmaya devam etmeleri durumunda para yöneticileri daha büyük risklerle karşı karşıya kalabilir.

Bitcoin fiyatı için kestirimler

Scott Melker, gelecek yıl Bitcoin’in 100.000-120.000 dolar düzeyinin üzerinde olduğunu görünce şaşırmayacağını söylüyor:

Bu, bir sonraki boğa koşusu için benim muhafazakar iddiam. Buna bir vakit ayıramam, lakin bence Bitcoin 235.000 dolara gidecek ve önder altcoin Ethereum önümüzdeki iki yıl içinde muhtemelen 20 bin ila 25 bin doları aşacak.

LQwD’nin CEO’su ve kurucu ortağı Shone Anstey, Bitcoin’in 2022 için görünümünün 100 bin dolar üzeri olduğunu söylüyor ve bir sonraki patlamanın gelecek yılın birinci çeyreğinde gerçekleşmesi bekliyor:

Gelecek yıl değerli bir itici güç, bir spot Bitcoin ETF’sinin onaylanması olacak. Tıpkı anda birkaç onaylanma olabilir. Ve bu piyasaya giren daha fazla sermayemiz olacak. Kısa vadede, güçlü takviye 42.000 dolarda.

Düzenlemeler Bitcoin ve altcoin piyasasını nasıl etkileyecek?

Analistlere nazaran, gelecek yıl uzayda daha fazla düzenleme kaçınılmaz. SEC’den yeni yasalar ve biraz netlik, kripto alanı için âlâ bir şey. Scott Melker, emeklilik fonları da dahil olmak üzere birçok büyük kurumsal oyuncunun kripto ile ilgilenmeden evvel düzenleyici netliği beklediğini söylüyor:

Birçok insan düzenlemeyi uzay için büyük bir tehdit olarak görüyor. Lakin mantıklı düzenlemeler, büyük bir yükseliş için bir sonraki katalizör olabilir. Düzenleyicilerden gelen netlik, bu devasa paraya, uzaya gelmesi için inanç verecek. Gelecek yıl, 2021’de gördüklerimizin güçlendirilmiş bir devamı olacak. Hem ana akım hem de kurumsal benimseme için buzdağının yalnızca ucundayız.

Bank of America global kripto ve dijital varlık stratejisti Alkesh Shah, düzenlemenin dijital varlıklar alanındaki bir sonraki bükülme noktasını yönlendireceğini düşünüyor:

Düzenleme, bir sonraki dönüm noktasını kurumlar, bireyler ve bankalardan daha geniş dijital varlık benimsemesine yönlendirebilir. Birçok kurum, dijital varlıklara maruz kalma eklemeden evvel yolun kurallarının belirlenmesini bekliyor.

Alkesh Shah’a nazaran, düzenleyici bir çerçeve, ödeme şirketlerini, satın almaları ve para transferlerini daha süratli ve daha ucuz hale getirmek için Blockchain teknolojisini ve istikrarlı paraları platformlarına entegre etmeye teşvik edecek ve kişisel kullanıcılar tarafından istikrarlı para kullanımını artıracak.

Bitcoin’in pahası 500 bin dolar daha yüksek olabilir mi?

Ark Investment Management kurucusu ve CEO’su Cathie Wood, Bitcoin’e yeni kurumsal ve riskten korunma fonu tahsisinin vakit içinde Bitcoin pahasına 500.000 dolar ekleyebileceğini kestirim ediyor:

Kurumlar taşınıyor. Bir dereceye kadar bu, öteki varlık sınıflarına kıyasla çok farklı korelasyona sahip yeni bir varlık sınıfı. Kurumların Bitcoin’e geçişi, vakit içinde kabaca %5’e yükselirse Bitcoin, 500.000 dolara yükselebilir.

Mike McGlone’a nazaran, Federal Rezerv’in yumruk kasesini ortadan kaldırmak için yenilenen ivmesi ve azalan tahvil faizleri, 2022’de başkan kripto para Bitcoin ve önder altcoin Ethereum’u destekleyen bir makroekonomik ortama işaret edebilir. Mike McGlone, 2021’in sonuna yakın pay senetlerine karşı farklı güç gösteren kripto varlıkların, 2022’de devam eden dijital varlık performansına işaret ettiğini belirtiyor.

“Lider altcoin, 2022’de Bitcoin’den daha yeterli performans gösterecek”

Scott Melker, Ethereum’un gelecek yıl 10.000 doların üzerine çıkacağını ve akabinde 2023’te 25.000 dolara yükseleceğini varsayım ediyor. “Teknik bir analistseniz, Ethereum-Bitcoin paritesini çok derecede tabana vurduğu ve bu çalışma boyunca daha düzgün performans göstermeye devam edeceğine dair birçok işaret gösterdiği görülüyor” diyen analist, şu formda açıklıyor:

Lakin temel bir perspektiften bakıldığında, kurumsal çıkarların, ETF eserlerinin ve itimat eserlerinin önder altcoin için epeyce dramatik bir oranda fiyatlandığını gördük.

Ayrıyeten Melker’e nazaran, Londra Hard Forku, Ethereum’u deflasyonist bir varlık haline getirerek onu Bitcoin’e yaklaştırdı. Analist, “Yani benimkinden daha fazla Ethereum’un yakıldığı günler ve haftalar oldu” diyor.

McGlone, bu yıl, Ethereum’un, NFT’ler dahil olmak üzere dijital cihan kelam konusu olduğunda ne kadar faydalı olduğunu gösterdiğini belirtiyor. McGlone’a nazaran, Ethereum’un mevcut takviyesi 4.000 dolar ve bu düzey 2022 için kilit pivot vazifesi görebilir.

Ethereum, internetin teminatı haline gelmenin birinci günlerinde görünüyor ve DeFi, fintech ve NFT’ler için platform oluşturmanın merkez üssü. Birden fazla NFT’nin ismi Ethereum’dur. Bu da genişleyen bir ekosistemin ETH talebini temsil ettiği manasına geliyor.

Genel olarak Bitcoin ve altcoin piyasası

Yeni yılda analistlerin heyecan duyduğu öteki trendler ortasında smart contract, DeFi, metaverse, NFT’ler ve Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) üzere kriptolar yer alıyor. “Her büyük kripto cinsinden bir varlık sepeti oluşturmayı seviyorum” diyen Scott Melker, kendi portföyü hakkında şu bilgileri paylaşıyor:

Bitcoin’iniz var ve en üstte. O vakit Ethereum için rekabetçi katman-1’leriniz var: Solano, Elrond, Harmony. Ethereum’un yetersiz kaldığı kendi ana kullanım durumlarını bulan ana katman-1’e almak kıymetli.

Scott Melker, “Polygon (MATIC) üzere 2. katmanınız da var” diyor ve bilhassa Facebook’un Meta olarak tekrar markalaşarak metaverse’e girmesi nedeniyle, metaverse coin projelerinden satı almanın kıymetli olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.