Bitcoin

5 Analist Yorumladı: Bitcoin Tabanlara mi Tepelere mi Gidiyor?

Bitcoin tabanda mi yoksa düşüş trendine devam edecek mi? Kriptokoin.com olarak 5 analist ve traderın bu soruyu nasıl cevapladığına bakıyoruz artık. Bitcoin Pazartesi akşamı toparlanırken, beş analist ve geniş çapta takip edilen trader, piyasa bedeline nazaran en büyük kripto para ünitesi hakkında fikirlerini söylüyor.

Bitcoin üst mı aşağı mı?

Tanınan kripto para analisti Michaël van de Poppe, Twitter’da 535.000 takipçisine, Türk Lirası’nın toparlanmasının akabinde Pazartesi akşamı Bitcoin ve Ethereum’un güzel sıçradığını söyledi. Kripto para piyasasının Aralık yahut Ocak başında tabana ulaşacağına ve altcoinlerin 2022’nin birinci çeyreğinde toparlanacağına inanıyor. Bitcoin’in ikinci çeyrekte boğa koşusuna devam edeceğini iddia ediyor. Ünlü analist şöyle diyor:

Tarihi tekerrür ettireceğimize inanıyorum. Aralık ayında/Ocak başında piyasa tabanı. İlgi azaldıkça altcoinler de tabana vurdu. Altcoin’ler 2022’nin birinci çeyreğinde çalışacak. Bitcoin, Q2 2022’de çalışmaya devam edecek. Düzeltme Q3 2022. 2022’nin 4. çeyreğinde sona eren boğa.

Bir kripto para ünitesi analisti olan Justin Bennett ise, YouTube kanalında Bitcoin’in bir taban bulmadan evvel 42.000 dolar düzeyine ve potansiyel olarak 40.000 dolar düzeyine düşebileceğini hissettiğini söyledi. Bitcoin’in tasfiye fitillerini (wick) doldurma ve toparlanmadan evvel bunların altında hareket etme eğiliminde olduğunu kaydetti.

Kripto para analisti Benjamin Cowen, BTC‘nin son lokal doruğu olan 49.500 dolar düzeyine geri dönmesi durumunda, kripto para ünitesinin düşüş trendini süreksiz olarak kırmış olabileceğini söyledi. Bitcoin’in fitili doldurduğunu ve kripto para ünitesinden daha fazlasını satın alacağını varsayıyor ve : “Sanırım bunun bir fitil olduğunu varsayacağım, yeniden de biraz #Bitcoin alıp uyuyacağım” diyor.

Altcoin Sherpa takma isimli analist, Bitcoin’in evvel 55.000 dolar aralığına yükselebileceğine ve akabinde yeni düşük düzeylere düşebileceğine inanıyor. Analist şöyle diyor:

Açıklığa kavuşturmak için: Buradan 41-42k’nin altındaki yüksek vakit dilimi çizelgelerinde düşük kırıldığını görmüyoruz. Evvel 55k’ye, akabinde yeni düşüklere gidebiliriz, bu muhakkak mümkün. Fakat buradan yalnızca 35k üzere ayrılmak benim için çok şaşırtan olurdu.

Öte yandan bir on-chain analisti olan Will Clemente’e nazaran Bitcoin büyük ayı tuzağı kuruyor. Tanınan on-chain analisti Will Clemente, Bitcoin için potansiyel bir ayı tuzağının yakın gelecekte ortaya çıkabileceğini öne süren birkaç değerli göstergeye bakıyor. Clemente, traderların BTC’de çok yükselişte mi yoksa çok düşüşte mü olduğunu görmek için türev bilgilerine bakıyor. Analist diyor ki:

İki hafta evvel düşüşe geçerken temkinliydik, lakin metriği bu yılın başlarından bu yana Mayıs ayından bu yana en düşük düzeye sıfırladık. Hala genel olarak sağlıklı bir bölgede, lakin coşkudan bu yana biraz [açık ilgi] birikimi görmeye başladı. Bunların agresif uzun vadeler olduğunu düşünmeyin zira toplu fonlama sessize alındı ​​ve hatta Salı günü negatife döndü.

Açık ilgi artıyor mu?

Açık ilgi, traderlar tarafından tutulan faal türev mukavelelerinin toplam sayısıdır. Piyasa iştirakçileri, dataları hassaslık ve trader yanlılığının bir göstergesi olarak kullanır. Clemente’ye nazaran, türev dataları, traderların agresif uzun durumlar yerleştirmediğini ve 4 Aralık’ta olanlara misal formda uzun bir sıkıştırma yoluyla öbür bir piyasa düzeltmesi mümkünlüğünü azalttığını gösteriyor. Clemente ayrıyeten, kripto paraların likit (zayıf eller) varlıklardan likit olmayan (güçlü eller) varlıklara hareketini karşılaştıran likit olmayan arz şok oranı ve fiyat ortasında bir farklılık gördüğünü de ekliyor. Analist: “Bu yükseliş ayrışması son ikisi üzere devam ederse benim için epeyce komik olurdu. Oynadığını onaylamak için yalnızca fiyat hareketini izliyorum. Sabır anahtardır” diyor. Clemente’e nazaran, on-chain ölçümler ve türev piyasalarından gördüğü datalar, Bitcoin’in büyük bir ayı tuzağı yerleştirebileceğini gösteriyor. Clemente diyor ki:

En son büyük bir Bitcoin kısa sıkışması için davette bulunduğumda, yazın en düşük düzeylerini sıkmadan bir gün evvel 23 Temmuz’daydı. Şu anda orada değiliz, lakin suram daha mümkün hale geliyor [bence].

Clemente bir Bitcoin rallisi muhtemelliğine bakarken, harcanan çıktı kâr oranının (SOPR) 30 günlük hareketli ortalamasının, piyasa iştirakçilerinin şu anda ziyan ettiğini gösterdiğini söylüyor. Clemente, piyasa iştirakçilerinin kârda olduğunu belirtmek için SOPR 1’in üzerine çıkana kadar BTC konusunda temkinli kalacağını söyledi. Analist:

1 eşiği (siyah çizgi), kâr ve ziyan durumu ortasındaki medyan olarak hizmet eder. Aşağıda olduğunda, piyasa iştirakçileri toplu olarak ziyan görmektedir. Üstte olduğunda, piyasa iştirakçileri toplamda kar elde ediyor. 2017’de BTC, SOPR’nin 30DMA’sında bir kere 1 eşiğinin altına düşmedi ve bir kere altına düştüğünde, 1’lik her alt taraf yine testinden daima olarak reddedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.