Bitcoin

5 Uzmandan 2022 Varsayımları: Bu 4 Altcoin’i İzleyin!

Her şey düşünüldüğünde, Bitcoin hayli düzgün bir yıl geçirdi. Dijital para ünitesi 2021’in başlangıcından bu yana yaklaşık %70 arttı ve tüm kripto piyasasını toplam 2 trilyon dolar bedeline getirdi. Bununla birlikte, artan düzenleyici inceleme ve ağır fiyat dalgalanmaları, son vakitlerde Bitcoin’in beklentilerini azalttı. Uzmanlar, Bitcoin ve altcoin piyasanın bir düşüşe yanlışsız ilerleyebileceği konusunda uyarıyor. Biz de uzmanların görüşlerini Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Bitcoin ve altcoin piyasasında bir çöküş mü olacak?

Birtakım uzmanlar, Bitcoin’in önümüzdeki aylarda keskin bir düşüş yaşayacağına inanıyor. Sussex Üniversitesi’nde finans profesörü Carol Alexander, Bitcoin’in 2022’de 10.000 dolara kadar düşmesini ve son bir buçuk yıldaki tüm kazanımlarını neredeyse büsbütün silmesini beklediğini söylüyor:

Artık bir yatırımcı olsaydım, yakında Bitcoin’den çıkmayı düşünürdüm. Zira fiyatı muhtemelen gelecek yıl çökecek.

Düşüş daveti, Bitcoin’in ‘temel bir kıymeti olmadığı’ ve bir yatırımdan çok bir ‘oyuncak’ olarak hizmet ettiği fikrine dayanıyor. Carol Alexander, tarihin tekerrür edeceği konusunda uyarıyor. 2018’de Bitcoin, birkaç ay evvel yaklaşık 20.000 dolara tırmandıktan sonra 3.000 dolara yakın düştü. Kripto para ünitesinin destekçileri, daha fazla kurumsal yatırımcı piyasaya girdiğinden, bu sefer işlerin farklı olduğunu söylüyor. Union Bank’ın özel bankacılık kolunun baş sermaye stratejisti Todd Lowenstein ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

Hiç kuşku yok ki, Bitcoin’in fiyat grafiği birçok tarihi varlık balonunu ve çöküşünü izliyor üzere görünüyor ve tıpkı öteki balonlar üzere ‘bu sefer farklı’ bir anlatı taşıyor.

Bitcoin için yaygın bir yatırım örneği, hükümet teşviklerinin neden olduğu artan enflasyona karşı bir müdafaa misyonu görmesi. Todd Lowenstein, daha şahin bir Federal Rezerv’in rüzgarının Bitcoin’in yelkenlerinden çıkarma riski olduğunu belirtiyor:

Goldilocks şartları sona eriyor ve likidite dalgası geriliyor. Bu da çok pahalı varlık sınıflarına ve kripto para üniteleri de dahil olmak üzere piyasanın spekülatif alanlarına orantısız halde ziyan verecek.

Tekrar de herkes kripto partisinin 2022’de sona ereceğinden emin değil. Japon dijital varlık kripto piyasası analisti Yuya Hasegawa’ya nazaran, Fed tarafından en büyük risk faktörü, yani (niceliksel tapering) çoktan kararlaştırıldı ve muhtemelen fiyatlandırıldı.

Birinci spot Bitcoin ETF onaylanacak mı?

2022’de kripto yatırımcılarının aradığı büyük bir gelişme, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birinci spot Bitcoin borsa yatırım fonunun onaylanması. Menkul Değerler ve Borsa Komitesi, bu yıl ProShares’in Bitcoin Stratejisi ETF’sinin başlatılmasına yeşil ışık yakmış olsa da, eser, yatırımcılara kripto para ünitesinin kendisine direkt almak yerine, Bitcoin vadeli süreç mukavelelerini takip ediyor. Kripto borsası Luno’da kurumsal gelişim ve global genişlemeden sorumlu lider yardımcısı Vijay Ayyar, şu yorumu yapıyor:

Bu yıl piyasaya sürülen Bitcoin Vadeli Süreçleri ETF, mukavelelerin evresinin yaklaşık %5-10 oranındaki yüksek maliyetleri göz önüne alındığında, kişisel dostu olmadığı yaygın olarak kabul edildi. Artan baskı/kanıtlar, bir Bitcoin Spot ETF’nin 2022’de onaylanacağına işaret ediyor, zira piyasa artık bir adedini destekleyecek kadar büyük ve olgun.

İzlenecek altcoin projeleri

Kripto sanayisi geliştikçe, Ethereum üzere öteki dijital para ünitelerinin çok daha büyük bir rol oynamasıyla Bitcoin’in pazardaki hissesi azaldı. Bu, yatırımcıların büyük karlar umuduyla giderek daha küçük kripto ceplerine yöneldiği için, analistlerin gelecek yıl da devam etmeyi umdukları bir şey. Carol Alexander, Ethereum (ETH), Solana (SOL), Polkadot (DOT) ve Cardano’yı (ADA) 2022’de izlenecek altcoin projeleri olarak işaretliyor:

Bireyel yatırımcılar, bilhassa düzenlenmemiş yerlerde Bitcoin trade’nin tehlikelerini fark etmeye başladıklarında, merkezi olmayan finansta sahiden değerli ve temel bir role hizmet eden Blockchain’lere ilişkin başka kripto paralara geçecekler.

Carol Alexander, gelecek yıl bu vakitler, Bitcoin’in piyasa bedelinin, Ethereum ve Solana üzere akıllı kontrat kripto paralarının birleşik hududunun yarısı yahut daha da azı olacağını iddia ediyor.

Kripto platformu ICHI’nin ağ sorumlusu Bryan Gross’a nazaran, merkezi olmayan finans ve merkezi olmayan özerk kuruluşlar üzere gelişmekte olan kripto gelişmelerinin, kriptonun en yüksek büyüme alanları olması beklenen. DeFi, klasik finansal eserleri aracı olmadan tekrar yaratmayı amaçlarken, DAO’lar yeni bir internet topluluğu tipi olarak düşünülebilir.

Düzenleyici cephede büyük bir yıl olacak

Düzenleyiciler, Çin’in kripto ile ilgili tüm faaliyetleri büsbütün yasaklaması ve ABD makamlarının pazarın muhakkak istikametlerini çökertmesi ile bu yıl kripto para üniteleri konusunda kaslarını esnetti. Analistler, düzenlemenin dal için 2022’de değerli bir mevzu olmasını bekliyorlar. Vijay Ayyar’ın görüşü şu istikamette:

2022, düzenleyici cephede elbet büyük bir yıl olacak. Çeşitli hükümetlerin ve bilhassa ABD’nin kripto alanına düzenleme getirme ilgisi daha yüksek olmamıştı.

Vijay Ayyar, SEC’in menkul değer olmadığını söylediği Bitcoin ve Ethereum dışındaki kripto para ünitelerinin yasal ‘gri bölgesi’ hakkında birtakım açıklamalar görmeyi beklediğini söylüyor. Todd Lowenstein ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

Düzenleyiciler, altta yatan teminatın sağlamlığı ve uygulanan kaldıraç ölçüsü konusunda kaputun altına baktıkça, istikrarlı kripto paralar hakkında elbet daha fazla inceleme yapılacak. Konut ve ipotek krizlerinin gerisindeki teminatın kuşkulu hale geldiği ve risk iştahının agresif bir formda yine fiyatlandığı vakitleri beşerler çok düzgün hatırlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.