Kripto Bilgi

670 Milyon Dolarlık Bitcoin, Hawkish Fed Yorumlarından Sonra Merkezi Borsalardan Ayrılıyor

Kripto yatırımcıları, ABD Federal Rezervi’nden (Fed) daha hızlı faiz artırımı beklentilerini görmezden gelerek bitcoin birikimini hızlandırmış görünüyor.

Glassnode tarafından sağlanan Blockchain verileri, 670 milyon dolar değerinde 18.000’den fazla bitcoin’in Perşembe günü merkezi borsalardan ayrıldığını ve bir aydan fazla bir süre içinde en büyük tek günlük net çıkışı kaydettiğini gösteriyor. Kripto borsası BitMEX tek başına 9.500’den fazla bitcoin’in net çıkışını gördü.

Çoğu yatırımcı, daha uzun süre elinde tutmayı düşündüklerinde, madeni paraların doğrudan velayetini almayı tercih eder. Bu nedenle, net çıkışlar yaygın olarak yükseliş hissini temsil ediyor.

Çıkışlar mutlaka pasif yatırım anlamına gelmez ve yatırımcılar genellikle ekstra getiri elde etmek için Ethereum blok zincirindeki merkezi borsalardan boşaltılan paraları tokenleştirir. Sarılmış bitcoin (WBTC) sayısı bu yıl 13.000 arttı ve yıl boyunca yükselen trendi genişletti. WBTC, bitcoin ile 1:1 destekli ilk ERC20 tokenidir ve Ethereum ağındaki en iyi kripto para birimini temsil eder.

Durum ne olursa olsun, artan çıkışlar, borsalarda daha az satılacak madeni para ve pazarın yükselme şansının artması anlamına geliyor.

Çarşamba günü, Fed, yüksek enflasyonu dizginlemek için daha agresif bir likidite çekilmesi için zemin hazırladı. Fed fon vadeli işlemleri, Çarşamba günkü toplantı öncesindeki dört faiz artışından 2022 için her biri %0,25’lik beş faiz artışı fiyatladı.

Serveti merkezi likiditeye bağlı olan Bitcoin ve diğer risk varlıkları, enflasyonla mücadeleye odaklanan Fed ile baskı altında kalmaya devam edecek; analistler CoinDesk’e söyledi.

Yazının yayınlandığı sırada, bitcoin gün içinde 37.000 $ civarında değişmeden işlem görüyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.