Alt Coin

7 Uzmandan “Web 3.0, Metaverse, GameFi ve Altcoin” Tahminleri!

Çeşitli kripto uzmanlarıyla ve yıldızlarıyla dolu bir yuvarlak masa toplantısında metaverse, Web 3.0, GameFi ve altcoin bahislerinde iddialar yürütüldü. Masa etrafındaki uzmanlar: Hans Koning (Başkan DigiByte kurucu ortağı), O.J. Jordan (Crypto Corner’ın sunucusu), Sergei Simanovskiy (Citizen Cosmos), Alexandra Demidova (Bit Media Kreatif Direktörü), Nikolai Shkilev (Zelwyn Ecosystem CEO’su), Mary Camacho (Holochain İdari Direktörü) ve Paul Moukhine (BDC Consulting CBDO) idi. Sohbet iddialar etrafında dönüyordu ve uzmanlar her vakit birebir fikirde değildi. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Metaverse: 2022’de bebek adımları?

Metaverse şu anda trend oluyor, fakat şu anda bebek kademesinde olduğu göz önüne alındığında, uzmanlar ortasındaki görüşler değerli ölçüde farklılık gösteriyor. O.J. Jordan, blockchain teknolojisiyle birleştirilmiş metaversenin etkileşimli tabiatı göz önüne alındığında, VR’nin sonunda gelişmek için çok muhtaçlık duyulan takviyesi alacağını kaydetti. Bunu akılda tutarak, metaverse piyasasının kıymeti mevcut 70 milyar dolardan on kat yükselebilir ve 2 yılda 800 milyar dolara ulaşabilir.

Mary Camacho birebir fikirde değildi ve metaverse’nin bir kimlik geliştirmek için hala vakte muhtaçlığı olduğuna dikkat çekti. Metaverse içinde, blockchain ve düzenlemelerin yanı sıra kimi tesirleri olacak teknolojiler de dahil olmak üzere birçok hareketli modül var. Sonuç olarak, Ona nazaran, tüm bu karmaşıklıklara karşın kesimin süratli bir büyüme gerçekleştireceğini varsaymak için erken. 2022’de dalın kıymeti yeni kişi ve markalarla teşhir edilmeye devam ederken, ilerleme istikametinde birtakım “bebek adımları” atılıyor. Meta data deposu tartışmasını kapatan Hans Koning, birçok insanın meta data deposunda faal olmak yerine sanal varlıklara sahip olmayı tercih edeceğini söyleyerek ortaya girdi. Ona nazaran, Metabrands’a ek olarak OpenSea ve Decentraland üzere projeler büyük potansiyele sahip.

GameFi alanı metaverseye yakından bağlıdır. Alexandra Demidova’ya nazaran 2021’de kripto oyun projeleri artarken ortalarında net bir ayrım yok. Piyasada aslında çok sayıda güçlü oyun var ve gerçekçi olarak, 2022’de Axie Infinity’ye boyut/etki açısından misal yeni bir oyun göreceğimize dair hiçbir belirti yok. Mary Camacho, GameFi izleyicisinin gelecekte iki net kümeye ayrıldığını düşünüyor. Birinci küme, aksiyonlarını kar fırsatları olarak gören oyunculardan oluşur. İkinci küme, oyunların entrikaları ve adrenalininde başarılıdır ve finansal taraflardan caydırılması mümkündür. Web 3.0’ın uç bir teoriden ana akım teknolojiye evrimi, biz büyük, dağıtılmış oyunların yolunu açarken bu iki kümenin ilgi cazip ayrılmasını izlemek için bir arena sağlayacaktır. Paul Moukhine ortaya girdi ve dev oyun geliştirme stüdyolarının GameFi‘yi oyunlaştırılmış DeFi olarak görmedeki başarısızlığına dikkat çekti. Kesime bu açıdan bakıldığında kaçırılan fırsatlar var ve yere giren stüdyolar kıymetli bir tesir yaratacaktır.

Müzik NFT’leri: Sonraki Büyük Şey?

Uzmanlar paneli mevzular hakkındaki kanılarını tabir etmeye devam ederken, Sergei Simanovsky beklenmedik bir blockchain benimseme itici gücüne dikkat çekti: NFT’ler. Bu, kendisi dahil uzmanların öngördüğü bir şey değildi. Dijital sanatçı Beeple, çalışmalarını NFT olarak 69 milyon dolara satarak tarihi bir satış yaptı. O.J. Jordan, bir sonraki NFT sonunun müzik olacağını iddia ederken bu kıymetli olayı gündeme getirdi. Direkt mülkiyetin ve telif haklarına erişimin cazipliği, sanatkarların onlarca yıldır uğraş ettiği yararların denetimi sıkıntısını çözüyor. NFT’ler, merkezi olmayan teknolojinin benimsenmesi üzerindeki tesirlerinde dönüşümsel olsa da, uzmanların çoğunluğu ortasındaki fikir birliği, 2017-18 ICO hype yolunu takip etme riskinin olduğuydu. Spekülatif balon patladığında hype sona erdiğinde, birçok insan satış yaparken ziyana uğradı.

Genel his, yeni, mahremiyete dayalı, merkezi olmayan bir web‘in yakında bir noktada kök salmasıyla merkezi internetin ortadan kalktığını göreceğimiz istikametinde. Mary Camacho kıymetli bir pürüzün altını çizdi: kullanım kolaylığı. Şu anda, “Web 3.0” olarak isimlendirilen merkezi olmayan web ile ilgilenen beşerler, ondan nasıl yararlanılacağını ve ondan bir şeyler kazanmasını bilen şahıslardır. Büyümesi, kullanıcı tecrübesinin mevcut merkezi web kadar problemsiz ve anlaşılması kolay olmasını gerektirecek. 2022’de, kişinin kimliğini çevrimiçi olarak denetim altında tutma dileği hayati bir husus olacak. Yeniden de, insanların tanıdık şeylerle rahat olma isteği, web 3.0’a geçişi rayından çıkaracaktır.

Uzmanlar, 2022’de blockchain düzenlemesi ile ilgili sert bir şey olmayacağını varsayım ediyor. Blockchain üzerindeki meçhul pozisyon, yardımcı program tokenlerinin tarifi üzere mevzularda devam edecek. Hans Koning’e nazaran, ABD, düzenleyicilerinin kararsızlığı nedeniyle fırsatları kaçırmaya hazırlanıyor. Kriptoyu kucaklayan düzenlemelere sahip devletler ve piyasayı kendi kendini düzenlemek için terk edenler ABD’yi geride bırakıyor. Kripto para üniteleriyle bağlantılı çok oynaklık, onu düzenleyicilerin düşmanı yapar ve bu da muhtemelen daha sıkı kısıtlamalara yol açar. 80’den fazla ülkede Merkez Bankası Dijital Para Ünitelerinin (CBDC‘ler) uygulanması devam etmektedir. Çin üzere başka ülkeler bunları aslında sirkülasyondaki dijital yuan ile piyasaya sürdüler. CBDC’ler piyasaya sürüldükten sonraki adım, kripto kısıtlaması yahut büsbütün yasaklanmasıdır.

Yuvarlak masa tartışması, uzmanların 2022 Bitcoin kestirimlerini sunmalarıyla sona erdi. O.J. Jordan bu yıl 120 bin dolarlık bir tepe görürken, Nikolai Shkilev 100 bin dolar öngörüyor. Hans Koning, 20 bin dolar ile 1 milyon dolar ortasındaki fiyat dalgalanmalarının her iki uç noktası için spekülatörlerin bulunduğunu, lakin gerçek kıymetin orada bir yerde yatacağını acilen belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.