Bitcoin

8 Uzman Açıkladı: Gözler Bu 14 Altcoin’de Olmalı!

Bitcoin’in hash oranı tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine yakın, fakat fiyat düşmeye devam ediyor. 8 uzman, yatırımcıların 2022’de Bitcoin trade’i hakkında bilmesi gerekenleri ve dikkate alınması gereken 14 alternatif altcoin projesini açıkladı. Biz de Kriptokoin.com olarak uzmanların paylaşımlarını okuyucularımız için hazırladık.

Hash oranı yükseldi, lakin Bitcoin çakıldı!

Analitik aracı Glassnode’dan alınan bilgilere nazaran, Bitcoin’in hashrate metriği 2 Ocak’ta tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Bu ağ için bir kilometre taşı ve Çin’in 2021’in başlarında kripto madenciliği yasağını takiben toparlanmayı gösteriyor. Yasak nedeniyle birçok madenci offline olmaya zorlandı ve iddialar Çinli madencilerin dünya madencilik gücünün yaklaşık %75’ini oluşturduğunu öne sürdü. Genesis Trading’in piyasa içgörüleri lideri Noelle Acheson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Mayıs ayında Çin’deki faaliyetin yasaklanmasının akabinde Bitcoin hash oranındaki %50’den fazla düşüşün büsbütün güzelleşmesi, ağın esnekliğinin ve dayanıklılığının altını çiziyor.

Hash oranı tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine yakın olmasına karşın, Bitcoin haftalardır düşüşte. CoinMarketCap verilene nazaran, Kasım ayındaki ATH’ı olan yaklaşık 69.000 dolardan yaklaşık %40 düştü. Ve bu hafta, fiyat hafta başında 47.343 dolardan Cuma gününe kadar %9 düşerek 42.000 doların altına geriledi. Bu, yatırımcıların FOMC tutanaklarının para siyasetine karşı şahin bir duruş göstermesinin akabinde riskli varlıklardan kaçmasıyla pay senetlerindeki bozulmanın akabinde meydana geldi.

Bitcoin için Hash oranı ne tabir ediyor?

Yatırımcıların hashrate metriğini nasıl kullanması gerektiğini, 2022’de Bitcoin için son fiyat hareketinin ne manaya geldiğini ve yeni yıl için dikkate alınması gereken kripto alternatifleri olup olmadığını sekiz kripto uzmanı kıymetlendiriyor.

Bitcoin’in hash oranı kıymetli bir güvenlik metriği. Madencilerin bilgi süreç gücü (hash oranı) ne kadar yüksek olursa, genel ağın güvenliği ve esnekliği o kadar yüksek oluyor. Çin’in yasağından sonra, hash oranı şu anki saniyede yaklaşık 178 exahash oranının %50 altına düştüğü için ağın daha az inançlı hale geleceğine dair telaşlar vardı.

Lakin Acheson, azalma karşısında ağın kendisini inançlı gösterdiğini söylüyor. Dijital varlık firması 21Shares’in araştırma başkanı Eliézer Ndinga, “Bugün, Bitcoin süreçlerinin durumunu yalnızca bir saatliğine bilakis çevirmek bir saldırgana yahut varlığa 1,5 milyar dolardan fazlaya mal olacak” yorumunu yapıyor.

Tıpkı vakitte uzun vadeli yatırıma işaret ediyor. Acheson, “Madencilik gücüne devam eden yatırım, yaygın olarak sanayinin ‘içeriden’ olarak kabul edilen bir topluluktan güçlü bir optimistlik gösteriyor” diyor. Kripto komitecisi Voyager Digital’in CEO’su ve kurucu ortağı Stephen Ehrlich ise, madenciliğin kıymetli bir ön yatırım gerektirdiğini belirtiyor.

Acheson, evvelki yıllarda Bitcoin madenciliği genişlemesinin Bitcoin satışıyla finanse edildiğini tabir ediyor. Stephen Ehrlich, bunun satış baskısının itici gücü olma eğiliminde olduğunu söylüyor. Fakat sanayinin olgunlaşması ve öbür finansman usullerine erişim kazanmasıyla bu, bu baskıyı azaltıyor. Acheson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Birkaç Bitcoin madencisinden son finansman ve kapasite genişletme duyuruları göz önüne alındığında, hash oranının önümüzdeki birkaç ay içinde artmaya devam etmesini bekleyebiliriz.

Lakin bu haftanın ortasında Kazakistan’daki sivil düzensizlik, bölgedeki Bitcoin madencilerinin tam kapasitede çalışması için zorluklar yarattı. Bu, hash gücü üzerinde biraz baskı yarattı ve önümüzdeki haftalarda bunu yapmaya devam edebilir.

Bitcoin ve altcoin yatırımcıları umursamalı mı?

Wave Financial’ın memleketler arası ortağı ve lideri Matteo Perruccio, yatırımcıların ağın gücünü ölçmek için hash gücünü kullanabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, CIO ve ByteTree Asset Management’ın kurucusu Charlie Morris, bu metriğe daha az tartı veriyor zira bu, madenciler tarafından aylar evvel alınan kararları yansıtan gecikmeli bir gösterge.

GEM Madencilik CEO’su John Warren, yatırımcıları tek bir metriğe çok fazla tartı vermemeleri konusunda uyarıyor ve “İnsanlar, hash oranı ile BTC fiyatı ortasında direkt bir münasebet olduğunu anlamalı. Hash oranı yükseldikçe, birçok eski madenci, BTC fiyatı da artmaya devam etmedikçe madenciliği durduracak” yorumunu yapıyor.

Bitcoin ve altcoin projeleri için alternatif metrikler var mı?

Yatırımcılar ayrıyeten öteki metriklere de bakabilirler. 21Shares’ Ndinga, hassaslığı ve oynaklığı ölçmek için türev piyasasına bakıyor. Ndinga, yatırımcıların vadeli süreçler açık faiz kaldıraç oranına bakarak piyasadaki kaldıraç ölçüsünü anlayabileceğini söylüyor.

Dijital varlık komitecisi GlobalBlock’ta analist olan Marcus Sotiriou, açık faizin şu anda bilhassa değişik olduğunu belirtiyor. Son düşüşten kaynaklanan 812 milyon dolarlık tasfiyeye karşın, hala kıymetli ölçüde açık faiz olduğunu da kelamlarına ekliyor. Marcus Sotiriou, şu açıklamayı yapıyor:

Açık faiz kısa değil agresif bir formda uzun olsaydı, daha büyük bir tasfiyeler dizisi görürdük, bu nedenle kısa müddet içinde üst istikametli bir hareketin gerçekleşebileceği manasına geliyor.

Ndinga, oynaklığı anlamak için en büyük kripto opsiyon borsası Deribit’te süreç gören opsiyonlara dayalı Bitcoin piyasasının VIX’i olan DVOL’a bakmayı öneriyor.

Bitcoin fiyat görünümü

Temelleri, metrikleri ve teknikleri dikkate alan birçok uzman, kısa vadede Bitcoin için sakin bir bakış açısına sahip. ByteTree’den Morris, “Ağ yumuşadıkça ve daha genel olarak finansal piyasalarda riskten kaçınmaya yanlışsız bir hareket olduğu için kısa vadeli ihtiyatlılık hakim” diyor.

Wave Financial’den Perrucio, Bitcoin 28.727 doların altına düşmediği sürece yükselişini sürdürüyor. AllStarCharts.com’un kurucusu JC Parets, büsbütün teknik tahlile odaklanıyor ve 53.000 doların altına düştüğünden beri Bitcoin hakkında tarafsız bir görüşe sahip. JC Parets, şu görüşlerini paylaşıyor:

Şu anda BTC menzilde ve geçen yılın Nisan ve Mayıs aylarındaki tüm genel arzı emmeye devam ediyor. Bu bir süreç ve hala devam ediyor. Bitcoin’in sonunda 100.000 doların üzerine çıkacağına inanıyorum. Bu gerçekleştiğinde koparmayı satın alacağız.

Uzmanların izlediği altcoin projeleri

Kısa vadeli görünümün bastırılmasıyla birlikte, yatırımcılar 2022’de altcoin projelerine bakmak isteyebilirler. Uzmanlar görüşlerini paylaşıyor. Terra’nın LUNA’sında ve Harmony’nin ONE’ında long olan JC Parets, şunları söylüyor:

Terra, en göreli gücü gösteren en güçlü isim. 80 doların üzerindeyse, 130 dolarlık bir gayeyle ona sahip olmaya devam edeceğiz. Ayrıyeten Avalanche ve Harmony’de de izafî güç yüksek.

Piyasa 2022’de konsolide olurken, Morris gerçek kullanımları olan token’lerin güzel sonuç almasını bekliyor. Polygon’u (MATIC) daha ucuz süreçlere imkan sağladığı için farklı, Arweave’i (AR) ise tek seferlik bir fiyat karşılığında ‘kalıcı’ bilgi depolama sağladığı için değişik buluyor.

Geliştirici aktifliğine dayalı olarak, 21Shares’ Ndinga, Terra (LUNA) ve Solana’yı (SOL) en süratli büyüyen ekosistemler olarak öne çıkarıyor. Voyager’dan Ehrlich ayrıyeten bu altcoin projelerinin 2022’de Avalanche (AVAX), Polkadot (DOT) ve Ethereum (ETH) ile birlikte bir yarışa girmesini bekliyor. Wave Financial’den Perruccio ise şu altcoin’lere işaret ediyor:

Gelecek yıl için güçlü potansiyele sahip bir dizi kripto varlığı var: ADA, LINK, AVAX, LUNA, MATIC ve ALGO.

Morris’e benzeri biçimde, GlobalBlock’tan Sotiriou, gerçek kullanım durumlarına sahip varlıkların başarılı olmasını bekliyor. İki mavi çip metaverse varlığı olan Decentraland (MANA) ve Sandbox’ın (SAND) bu eğilimi yakalamasını bekliyor. Ayrıyeten, daha ucuz ve daha süratli süreçler sağlayan teknoloji olan ZK-rollups’ın da Bitcoin’den daha güzel performans gösterebileceğini ve Loopring (LRC)’in göze çarpan bir altcoin olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.