Bitcoin

9 Uzman, 2022 İçin Seçtikleri Altcoin’leri Açıkladı: İşte Dev Liste!

9 kripto uzmanı, Bitcoin fiyat iddialarından yüksek inandırıcı altcoin seçimlerine ve düzenleme için sırada ne olduğuna kadar 2022 için yatırım görünümlerini anlattı. Ayrıntılar Kriptokoin.com‘da.

Uzmanlarca seçilen altcoinler

2021 kripto için çılgın bir yıl oldu; bedeli 800 milyar dolardan 2.3 trilyon dolara yükseldi. Artan kurumsal benimsemeyle beslenen Bitcoin, MicroStrategy, Tesla ve Block üzere şirketler dijital para ünitesini bilançolarına ekledikçe yaklaşık 69.000 dolar ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. El Salvador, ABD dolarının yanı sıra Bitcoin’i yasal para ünitesi olarak benimseyen birinci ülke oldu ve birebir yolu takip etmek için başka ulusların ilgisini çekti. İkinci en büyük kripto para ünitesi olan Ethereum, birebir vakitte merkezi olmayan finans, değiştirilemez tokenler ve ağdaki metaverse ile ilgili faaliyetlerdeki patlayıcı büyüme nedeniyle neredeyse 4.900 dolarlık tüm vakitlerin en yüksek düzeyine yükseldi.

Yaz boyunca Solana, Avalanche ve Algorand üzere birinci katman protokolleri, geliştiriciler için en süratli, en düşük maliyetli ve en ölçeklenebilir platform olma yarışına girdi. Metaverse ilişkili Decentraland ve sanal alan, Facebook’un “Meta” olarak yine markalaşmaya karar vermesinin akabinde bir gecede geniş çapta tanınırlık kazandı. Kripto alanındaki fırsatların bolluğundan etkilenen risk sermayesi yatırımcıları, Web 3.0 çağını başlatmaya istekli blok zinciri şirketlerine rekor 30 milyar dolar akıttı. Yaklaşmakta olan bir kripto kışına ait görüşmeler yakın vakitte ortaya çıkmış olsa da, analistler 2022’de kriptonun yaygınlaştırılmasının devam etmesini bekliyorlar. Bunlardan dokuzunun iddialarını aşağıda derledi.

Hong Fang, kripto borsası Okcoin’in CEO’su. Fang, Bitcoin’in muhakkak senaryolar altında beklediği üzere yıl sonuna kadar 100.000 dolara ulaşmasının pek mümkün olmadığını söyledi. Kripto duygusal olarak yüklü bir pazar olduğundan, fiyatın 2022’de nereye gidebileceğini görmek sıkıntı dedi. Orta ve uzun vadede, bölüme akmaya devam eden sermaye ve yetenek nedeniyle “çok iyimser” olmaya devam ediyor. Fang şöyle diyor:

Bence 2022, çok daha fazla yeteneğin alana gireceği ve her türlü farklı kripto topluluğun piyasada gelişmeye devam edeceği bir yıl olacak. Ayrıyeten, kurumsal ve ferdi yatırımcıların her birinin sunması gereken farklı teknolojileri kavramaya başlamasıyla farklı kripto varlıklarının birbirinden ayrıldığı da görülüyor. Lakin tıpkı vakitte, yatırımcılar farklı uğraşlar için farklı temel bedel teklifleri görmeye başlayacağından, farklı kripto varlıklarının BTC‘den ayrılmasını görmeye devam edeceğimizi düşünüyorum.

Jesse Powell, kripto borsası Kraken’in kurucusu ve CEO’su. Powell ayrıyeten Bitcoin’in yılı altı haneli bölgede bitirmesini bekliyordu. Bu noktada ulaşılamaz üzere görünse de, artan ana akım farkındalığın ve düzenleyici netliğin artmasının 2022’de en büyük kripto para ünitesi için daha güzel bir yıl olabileceğini düşünüyor. Uzun müddetli bir düşüşle ilgili artan konuşmalara karşın, büyük bir kripto kışının köşede olduğunu düşünmüyor. 40.000 doların altına düşerse daha fazla Bitcoin alacağını söyledi. NFT’lerin 2022’de yalnızca muhakkak NFT‘lere sahip olmakla bağlantılı estetik bedeller ve itibar nedeniyle değil, birebir vakitte kaynak izleme, ödünç alma ve ödünç verme üzere kullanım durumları nedeniyle “çok daha büyük bir şey” olacağını iddia ediyor. Powell, “Gelecek yılın sahiden NFT’lerin yılı olacağını düşünüyorum. “

Altcoin projeleri ETH ve SOL’a dikkat

Kyle Samani, kripto hedge fonu Multicoin Capital’in kurucu ortağı. Kripto pazarını gölgeleyen düşüş eğilimine karşın, Samani “BTC, ETH yahut SOL için tepeleri görmediğimiz” konusunda optimist. Lakin geçen yılki tüm teknolojik atılımlara şahit olduktan sonra, dijital varlıklarda ayı piyasalarını çok farklı bir biçimde düşünmeye başladı. Ona nazaran, ne vakit olursa olsun, bir sonraki kriz, 2017’deki şiddetli bitcoin patlamasının akabinde gelen son kriz üzere olmayacak. Kripto hedge fonu, güçlü teknolojik temeller tarafından desteklenen token paketine liderlik etmek için birinci katman protokolü solana (SOL), merkezi olmayan blok zinciri HNT ve indeksleme protokolü grafiği GRT üzerine bahis yapıyor.

Armando Aguilar, Fundstrat Küresel Advisors’ta dijital varlık stratejisti. Aguilar, bitcoin’in 70.000 dolara ulaşmasını bekliyordu, lakin makro faktörlerin bir ortaya gelmesi onu önümüzdeki yıl için daha temkinli hale getirdi. Bununla birlikte, kurumsal kabul ve enflasyon telaşları devam ederken, Bitcoin’in 2022’nin birinci yarısına kadar altı sayıya ulaşmasını bekliyor. Bu ortada, öncü altcoin Ethereum’un merkezi olmayan finans, NFT’ler ve ağın üstündeki metaverse ile ilgili faaliyetlerdeki devam eden büyüme nedeniyle 9.000 doları geçeceğini düşünüyor. 2022’ye girerken, radarında altı yüksek inandırıcı altcoin tutuyor. Bunlar ortasında DeFi tokeni BOBA, YFI, AAVE ve 1 INÇ; AVAX, DOT, KDA, LUNA, ATOM, SOL ve aALGO üzere katman-bir protokoller; katman-iki ögesi MATIC; HNT ve GIC üzere altyapı oyunları; metaverse temaslı token oluşturma RNDR; ve genel olarak oyun lonca platformları bulunuyor.

Tony Fenner-Leitão, kripto hedge fonu Cambrian Asset Management’ın lideri. Verdiği demeçte düzenlemelerin değerine dikkat çekerek, “Düzenleyici istikamet birçok farklı istikametten değerlidir. Tokenlerin ticaretinden, tokenlerin nezaretinden ve ilgili şirketlerin düzenlenmesinden oluşuyor” dedi. Ayrıyeten yeni oyunculara dikkat çekerek “Bütün bunlar son derece yardımcı oluyor ve insanlara en azından anladıklarına ve bu şirketlerin istikrarını bir bakış açısına sahip olduklarına dair inanç veriyor. Pek çok oyuncunun giderek daha denetimli hale gelmesini bekliyoruz.”

UBS’de üst seviye bir para ünitesi stratejisti olan James Malcolm, geçtiğimiz günlerde verdiği demeçte 2022’de genel kripto pazarını şekillendireceğine inandığı ana eğilimi vurguladı. Düzenleme, son vakitlerde kripto sanayisinde hararetli bir mevzu oldu, fakat Malcolm, yatırımcıların optimist olması gerektiğine inanıyor zira nihayetinde “çözüm muhtemelen olumlu olacak, yaygın olarak benimsenmenin ve daha geniş iştirakin yolunu açacak. Kripto para hakkındaki görüşlerini açıklayan Malcolm, “Kriptoyu sevseniz de sevmeseniz de, dahil olmak isteseniz de istemeseniz de, aslında bundan kaçınmak çok sıkıntı olacak” dedi.

Robinhood ve Meta’yı örnek vererek, “Birçok ana akım şirketin kripto ile daha fazla ilgilenmeye başladığı ve kriptoda daha fazla şey yapacağı bir aşamadayız” dedi Malcolm. Blockchain birlikte çalışabilirliği, ikame edilebilirliğini arttırdığı için, “her kripto paranın kendi kıssasında ticareti yerine farklı kripto paralar ortasında daha direkt karşılaştırmalara müsaade vermesi” gerektiğini ve birtakım odakların kripto para arzı ve mülkiyet yapıları üzere farklı faktörlere kaydırılması gerektiğini söyledi.

Ether Capital’in CEO’su Mosoff, 2022’de kriptolar için büyük bir yıl daha öngörüyor. Mosoff, “Bence tanınan altcoin Solana muhakkak izlenmesi gereken bir şey. Solana etrafında toplanan devasa bir topluluk var. Farklı bir programlama lisanı olan Rust’ı kullandıklarına dair bir tartışma var. Bana nazaran, bu ETH rakiplerinin bir nevi öncüsü” tabirlerini kullandı. Mosoff, 2022’de kriptoyla ilgili çığır açıcı hiçbir düzenleme yapılmayacağını söylerken, ABD’nin yaklaşımının hem yatırımcılar hem de başka ülkeler tarafından yakından inceleneceğini vurguluyor. Mosoff, DAO’lar olarak da bilinen merkezi olmayan özerk kuruluşlarla ilgili olarak “Geliştiriciler ve DAO’lar ortasında daha anonim, global uyum göreceğiniz bir şey” dedi. Mosoff, staking’in gelecek yıl popülaritesinin artacağını iddia ediyor.

Bloomberg Intelligence’da kıdemli bir emtia stratejisti olan McGlone, varlık sınıfı daha klasik yatırımlardan daha düzgün performans gösterdiğinden 2022’de kripto para ünitelerinin hakim olacağına inanıyor. Bitcoin ve öncü altcoin Ethereum’un yanı sıra McGlone, “kripto dolar” olarak isimlendirdiği sabit paralar konusunda da yükselişte. Analist: “Bitcoin ve Ethereum ile birlikte kararlı kripto doları, spekülatif liderlik için yarışan yaklaşık 15.000 rakibe karşı ekosistemin üzerinde kalmaya hazırlanıyor. Binance Coin, Solana ve Cardano, bir yıl evvelki doruğa yakın XRP, Bitcoin cash ve Chainlink’in yerini aldı” sözlerini kullandı.

Blockchain analitik platformu Nansen’in kurucu ortağı ve CEO’su Alex Svanevik, “Bu yıl ethereum için kıymetli bir sorun yüksek gas maliyetleri oldu” dedi. CEO, “Alternatif zincirler çok fazla ilgi gördü ve kimilerinin bu noktada milyonlarca kullanıcısı var” diye ekledi. Svanevik, 2022’de Ethereum’a rakip olabileceğine inandığı en güzel “Ethereum katili” yahut blok zinciri listesini paylaştı. Rakip katman 2 blok zincirleri ortasında Svanevik, AVAX’ı potansiyel bir tehdit olarak vurguladı. CEO ayrıyeten Fantom, BSC, MATIC, SOL ve LUNA’nın altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.