Kripto Haber

A16z, DeFi Kredi Protokolü Saka Kuşu için Ek 25 Milyon Dolarlık Tur Lideri

Merkezi olmayan kredi protokolü Goldfinch, geçen Haziran ayında protokolün 11 milyon dolarlık A Serisi turuna öncülük eden Andreessen Horowitz (a16z) liderliğindeki A Serisi uzatma turunda 25 milyon dolar topladı.

  • Goldfinch, merkezi olmayan bir kredi yüklenim süreci kullanarak teminatsız krediler için açık bir pazar yeri olarak hizmet eder. Saka Kuşu protokolü, Saka Kuşu havuzundan sabit para çekebilen ve ardından sermayeyi yerel borçlulara dağıtabilen borç veren işletmelere kredi limitlerini genişletiyor. Saka kuşu, küresel sermayeye erişim sağlar, ancak kredi oluşturma ve hizmet verme işini borç veren işletmelere bırakır.
  • Yatırımcılar getiri elde etmek için Saka Kuşu havuzuna kripto para yatırabilirler. Borç veren işletmeler Saka Kuşu’na faiz ödemesi yaptığında, para katılan tüm yatırımcılara ödenir.
  • Goldfinch, bir yıl önce 250.000$ olan ödenmemiş kredi hacmini 38 milyon$’ın üzerine çıkardı. Protokol, 18 ülkede 200.000’den fazla borçluya hizmet veriyor. Saka kuşu sermayesi, Kenya’daki motosiklet taksileri ve Brezilya’daki küçük işletmeler de dahil olmak üzere çok çeşitli kullanımlar için kullanılmaktadır.
  • a16z Genel Ortağı Arianna Simpson bir duyuru gönderisinde “Kripto teminat ihtiyacını ortadan kaldırarak ve pasif getiri için bir araç sağlayarak, Goldfinch daha fazla potansiyel borçluya ve sermaye sağlayıcıya kredi vermeyi önemli ölçüde genişletiyor” dedi.
  • Turdaki diğer yatırımcılar arasında ünlü hedge fon yöneticisi Bill Ackman, kripto yatırım firması BlockTower ve yatırım yönetimi firması Kingsway Capital yer aldı.
  • Goldfinch, Medium’daki bir gönderide yeniden yapılandırıldığını da duyurdu. Şirket, protokolün bir sonraki büyüme aşamasına taşınmasına yardımcı olmak için Goldfinch Vakfı’nı başlattı. Goldfinch’in arkasındaki ilk ekip, Goldfinch topluluğuna ve daha geniş merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemine katkıda bulunan ayrı bir organizasyon olacak olan Warbler Labs’a dönüşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.