Bitcoin

ABD Bu Borsayla İrtibatlı Kripto Paralara El Koydu!

ABD Adalet Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, 2016 kripto borsası Bitfinex hackiyle kontaklı olarak 3,6 milyar dolar pahasında Bitcoin ele geçirildiğini söyledi. New York’ta gözaltına alınan zanlılar Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan, geçtiğimiz saatlerde mahkemeye karşısına çıktı. İkili, kara para aklamak ve ABD hükümetini dolandırmak için komplo kurmakla suçlanıyor. Detaylar Kriptokoin.com‘da.

ABD hükümeti, 2016 kripto hackine bağlı 3,6 milyar dolarlık Bitcoin’e el koydu

The Washington Post raporuna nazaran, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), 2016 yılında Bitfinex döviz borsasının ihlaline bağlı olarak 3,6 milyar dolarlık kripto para ünitesine el koydu. Yetkililer, ünlü borsadan çalınan 119.754 Bitcoin’i aklamaya çalıştıktan sonra 34 yaşındaki Ilya Lichtenstein ve 31 yaşındaki eşi Heather Morgan’ı New York’ta gözaltına aldı. Lichtenstein ve Morgan tarafından 2.000’den fazla yasa dışı süreç gerçekleştirildi. Düzmece hesaplar kullanarak izlerini gizlemek için dark web’i kullandılar.

ABD Adalet Bakanlığı bir basın açıklamasında şunları paylaştı:

Mahkeme kayıtlarına nazaran, Lichtenstein ve Morgan’ın, bir bilgisayar korsanının şirketin sunucularına girip 2.000’den fazla yasa dışı süreç yapmasının akabinde Bitfinex’in platformundan çalınan 119.754 Bitcoin gelirini aklamak için kapalı muahede yaptıkları bildirildi. Çalınan Bitcoin, bu yasadışı süreçler yoluyla Lichtenstein tarafından denetim edilen bir kripto cüzdanına aktarıldı. Yaklaşık 25.000 çalıntı Bitcoin, evvelki beş yılda Lichtenstein’ın cüzdanından, çalınan paranın bir kısmının Lichtenstein ve Morgan tarafından denetim edilen finansal hesaplara yerleştirilmesiyle sonuçlanan karmaşık bir kara para aklama planı aracılığıyla taşındı. Toplam 94.000’den fazla BTC olan kalan çalıntı paralar, yasadışı çıkarları almak ve tutmak için kullanılan cüzdanda tutuldu.

Bitfinex, geri alınan BTC’leri LEO token için harcayacak

Bitfinex borsası yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

Çalınan Bitcoin’in iadesine ait haklarımızı belirlemek için DOJ ile irtibat kuracağız ve ilgili yasal süreçleri takip edeceğiz.

Borsa ayrıyeten, “geri kazanılan net nakdin %80’ine muadil bir meblağı, bu çeşit bir geri kazanımı aldığı günden itibaren 18 ay içinde fevkalâde UNUS SED LEO tokenlerini geri almak ve yakmak için kullanacağını belirtti:

Bu token geri alımları, açık piyasa süreçlerinde yahut direkt UNIS SED LEO için Bitcoin takası da dahil olmak üzere tezgah üstü süreçlerde UNUS SED LEO’yu alarak elde edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.