Kripto Bilgi

ABD Enflasyon Oranı Aralık’ta %7 ile Kırk Yılın En Yüksek Seviyesine Çıktı

Enflasyonu izlemek için en yaygın kullanılan gösterge olan ABD Çalışma Bakanlığı’nın Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ekonomistler tarafından yapılan tahminlere isabet ederek yıllık %7,0’lik bir klibe yükseldi. Bu, geçen ayın %6,8’ini geçerek Haziran 1982’den bu yana en yüksek artışı işaret ediyor.

Daha değişken enerji ve gıda fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE, ekonomistlerin tahminlerini aşarak aylık bazda %0,6’ya yükseldi. Kasım ayında oran %0.5 idi.

Bitcoin, Aralık TÜFE raporunun Çarşamba günü Çalışma Bakanlığı Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafından yayınlanmasından bu yana, dakikalar içinde yaklaşık %1,1 artışla 43,900$ civarında el değiştiriyordu.

Birçok yatırımcı, arzı, temel blok zincirinin orijinal programlaması tarafından sıkı bir şekilde kontrol edildiğinden, bitcoin’in enflasyona karşı bir koruma görevi görebileceğini söylüyor. Ancak ABD Federal Rezervinin faiz oranlarını yükseltmeye – sıcak enflasyonla mücadele etmeye – zorlaması, tahviller gibi sabit getirili varlıkları daha çekici hale getirebilir ve hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi şeyler üzerinde daha riskli bahislerin çekiciliğini azaltabilir.

Amerikan Ekonomik Araştırma Enstitüsü ekonomisti Peter C. Earle, CoinDesk’e “Fiyatlardaki eğilim hala kuzeye doğru gidiyor” dedi. “Bu noktada, devam eden politika tartışmasının bir kısmı, muhtemelen Fed’in yükselen fiyatlara tepki vermek için çok mu uzun süre beklediğine veya çok mu beklediğine kayacak.”

Federal Yedek Başkan Jerome Powell

Salı günü, Federal Rezerv başkanı Jerome Powell, Başkan Biden tarafından yeniden aday gösterilmesine ilişkin bir onay oturumu için ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nin huzuruna çıktı.

Powell, enflasyonun Fed’in hedefinin oldukça üzerinde kaldığını söyledi ve “bu bize ekonominin artık bizim uyguladığımız son derece uyumlu politikalara ihtiyaç duymadığını veya istemediğini söylüyor. Bitcoin, duruşmanın ardından son 24 saat içinde %3,1 arttı.

Enflasyonun yüksek seviyelerde ve beklenenden daha uzun süre devam etmesi durumunda Fed’in faizi artırabileceğini de sözlerine ekledi. Powell’ın Aralık ayında artan faiz oranlarına ilişkin ipuçlarını, CoinDesk verisine göre bitcoin fiyatında şu anda 43.000 dolar civarında olan istikrarlı bir düşüş izledi.

The Americas OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Fed, enflasyonun 2022 ortasına kadar süreceğini düşünüyor ve muhtemelen o zaman bilançonun düşmesine izin verecekler” dedi. “Enflasyon yolu, daha hızlı oran artışlarına yol açabilir ve bilançoyu daha erken küçültmeye başlayabilir ve bu, kriptolar gibi riskli varlıklar için kısa vadede düşüşe neden olabilir, ancak hisse senetleri muhtemelen daha fazla acı çekecektir. ”

Moya, “Bitcoin satın almak için kenarda bekleyen önemli miktarda para var, ancak birçok kripto tüccarı bekle ve gör yaklaşımına sahip” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.