Kripto Bilgi

ABD Enflasyonu Ocak’ta %7,5 ile Son 4 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

ABD tüketici fiyatlarındaki artışlar, bir hükümet istihdam raporunun güçlü bir iş piyasasına ve hızlı ücret artışına işaret etmesinden sadece bir hafta sonra, Ocak ayında %7,5 ile kırk yılın en yüksek seviyesine ulaştı .

ABD Çalışma Bakanlığı Perşembe günü, takip için en çok takip edilen gösterge olan tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) geçen ayki artışı bildirdi Enflasyon, web sitesinde yaptığı açıklamada. Artış, Şubat 1982’den bu yana en hızlı oldu ve ekonomistlerin %7.3’lük tahminlerini aştı.

Gıda ve enerji dışındaki fiyat değişimlerini daha oynak olma eğiliminde olduğu için ölçen çekirdek TÜFE, aylık %0,6’ya yükseldi- ay boyunca, Aralık ayındaki ile aynı hızda.

Bazı kripto yatırımcılarının arzının sınırlı olması nedeniyle enflasyona karşı koruma sağladığına inandıkları Bitcoin (BTC), %1.9 düştü Raporun Perşembe günü Çalışma Bakanlığı Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafından yayınlanmasından sonraki dakikalarda.

Fed ne yapacak?

Enflasyonun yeni bir zirveye ulaşması ve işgücü piyasasının sıcak olmasıyla birlikte birçok analist, Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırmada öncekinden daha agresif olmasını bekliyor tahmin edildi. Fed, Ocak ayındaki son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından sonra faiz oranlarını sıfıra yakın tuttu, ancak Mart ayında başlayacak olan oran artışlarına işaret etti.

“Komite, %2’nin oldukça üzerinde enflasyon ve güçlü bir işgücü piyasası ile, hedef aralığı yükseltmenin yakında uygun olacağını umuyor

Kripto para piyasası daha sonra keskin bir düşüş yaşadı. Kasım ayında tüm zamanların en yüksek dönemiydi, ancak son birkaç hafta içinde bir dereceye kadar toparlandı, bu da enflasyon arttıkça Fed’in şahinliğinin bir sonucu olabilir.

(

Şu anda Prosper Trading Academy CEO’su olan eski bir Goldman Sachs tüccarı Scott Bauer, “Enflasyonun bitcoin fiyatı üzerinde diğer spekülatif faktörlerden daha az etkisi var” dedi. “Bitcoin’in bir enflasyon koruması olduğu fikri henüz kanıtlanmadı, hala biraz teorik.”

Bununla birlikte, kripto piyasasındaki son fiyat hareketlerine kısmen enflasyon ve daha yüksek faiz olasılığı gibi ekonomik faktörler neden oldu.

“Fed, bazılarının söylediği kadar agresif olmayacak. 7-8 faiz artışı yapacağımızı düşünmüyorum. Mart ayında 50 baz puanlık bir zam alacağımızı düşünmüyorum.”

Bitcoin için bu yıl bir fiyat tahmini ile ilgili olarak, genel hisse senedi piyasasına bağlı olarak Bitcoin’in 30.000 ila 50.000 ABD Doları arasında bir yere gittiğini görebilir. ve Federal Rezerv tarafından alınan kararlar.

“İkisinden birine oran koymak zorunda olsaydım, şöyle derdim: 80/20’de aşağı yönde değil yukarı yönde” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.