Alt Coin

ABD Hazinesi, Bu Altcoin Piyasası Konusunda Uyardı!

Wikipedia, NFT’leri sanat olarak görmeyebilir, lakin görünüşe nazaran ABD Hazinesi görüyor ve altcoin projelerinin sanatla ilgili hatalardaki rollerini gözlemliyor. ABD Hazinesi tarafından gün içinde yapılan basın açıklamasına nazaran “NFT tabanlı sanat” artık kabul görecek. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

ABD Hazinesi kara para aklama konusunda uyardı

ABD Hazinesi, kara para aklama ve bölümün muhtemel düzenlemelerine odaklanarak NFT tabanlı sanatı bugün kabul etti. Hazine Bakanlığı, gelişmekte olan NFT kesimini ve kara para aklama kapasitesini bilhassa dikkate aldığı yüksek pahalı sanat piyasasındaki yasadışı finansman hakkında bir basın açıklaması ve rapor yayınladı. NFT’lerin, kullanıcıların zati sahip oldukları bir NFT’ye para harcadıkları bir uygulama olan kendi kendini aklamada kullanılabileceği konusunda bilhassa ihtarlarda bulundu. Bu cins kara para aklama, bir CryptoPunk NFT’nin Ekim 2021’de 500 milyon dolardan fazla satıldığında sunulan bir açıklamaydı.

Hazine ayrıyeten, NFT piyasasının şu anda standart ve gerekli itinası göstermediği ve merkezi bir organ bulunmadığı konusunda uyarıyor. Otomatikleştirilmiş ve süratli NFT satışları kara para aklamayı teşvik edebileceğinden, bunun “sapkın teşvikler yaratabileceğini” savunuyor. Buna karşılık, klasik sanat ve müzayede sanayilerindeki uzmanların, çeşitli kurumsal tedbirlerle işlerini çok daha dikkatli yürütme eğiliminde olduklarını belirtti. Ayrıyeten Hazine, “işlem yapma teşvikinin, işin alıcısının kimliğini doğrulama teşvikinden potansiyel olarak daha yüksek olabileceği” kaygısını lisana getirdi. Giderek büyüyen bir sorun olan intihal medyaya dayalı NFT’ler konusu direkt ele alınmadı. NFT sahipleri için sık görülen öbür bir sorun olan kimlik avı dolandırıcılığına da değinilmedi.

NFT odaklı altcoin projeleri VASP kuralları kapsamına girebilir

Hazine, NFT’lerin 2021 yılının birinci çeyreğinde 1,5 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştığını söylüyor. Ayrıyeten, ödemeler ve yatırımlar için kullanılan NFT’lerin sanal varlıklar olarak tanımlanabileceği belirtildi. Bu nedenle, NFT’leri oluşturan yahut işleyen şirketler, Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcısı (VASP) olarak kabul edilebilir ve Mali Hareket Misyon Gücü (FATF) kuralları kapsamında düzenlemeye tabi olabilir. Dapper Labs, SuperRare, OpenSea ve sanat konutları üzere NFT platformlarının “sunulan NFT’lerin tabiatına ve özelliklerine bağlı olarak” bu kurallara girebileceğin de bahsedildi. Hazine ayrıyeten, öncelikle koleksiyon olarak hizmet veren NFT’lerin “genellikle sanal varlıklar olarak kabul edilmediğini” kabul ediyor. FATF tarafından geçen Ekim ayında yayınlanan kılavuz, misal halde, NFT’lerin ödemeler için kullanılmaları durumunda sanal varlıklar olarak kabul edilebileceğini, fakat aksi takdirde bu tarifin dışında kalacağını önerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.