Kripto Bilgi

ABD İstihdam Raporu Ocak Ayında Beklentileri Aşan 467.000 Kazanç Gösterdi

ABD, Ocak ayında 467.000 iş ekledi ve işverenlerin omicron varyantı ve alışılmadık derecede sıkı bir işgücü piyasası ile başa çıkmak için mücadele etmesi nedeniyle ekonomistlerin tahminlerini büyük ölçüde geride bıraktı.

Bitcoin raporun ardından biraz daha düşük işlem gördü, bunun nedeni muhtemelen beklenenden daha hızlı istihdam artışının Federal Rezerv üzerinde parasal koşulları sıkılaştırma baskısını koruyabilmesi – kripto para piyasalarında olumsuz olarak görülüyor.

ABD Çalışma Bakanlığı Çalışma İstatistikleri Bürosu, Cuma günü yaptığı açıklamada en son istihdam durumu raporunu yayınladı. Ocak ayı rakamı, Dow Jones anketinde ekonomistlerin ortalama 150.000 tahmininden çok daha yüksekti, ancak bazı ekonomistler omikron ve diğer verilerle ilgili konulardan kaynaklanan değişkenliğin en son raporu analiz etmeyi zorlaştırabileceği konusunda uyardılar.

Büro, “Eğlence ve ağırlama, profesyonel ve ticari hizmetlerde, perakende ticarette ve ulaşım ve depolamada istihdam artışı devam etti” dedi.

Kripto tüccarları raporu izliyorlardı çünkü birçok yatırımcı bitcoin’i enflasyona karşı bir önlem olarak görüyor ve daha sıkı bir iş piyasası ücretler üzerinde yukarı yönlü baskı yaratabilir – bu da işletmeler daha yüksek perakende fiyatları şeklinde tüketicilere aktarmaya çalışabilir .

Bitcoin, raporun yayınlanmasından sonraki dakikalarda %1 düşüşle 37.500$’a geriledi.

Aralık ayında eklenen iş sayısı 311.000’den 510.000’e revize edildi.

İşsizlik oranı

Rapora göre, işsizlik oranı Aralık ayında %4.0 ile “çok az değişti”.

Daha fazla harcama enflasyonu daha da yukarı çekebileceğinden, sıcak bir işgücü piyasası, Fed’e faiz oranlarını er ya da geç yükseltmesi için baskı yapabilir. Bazı analistlere göre, Fed’den gelen daha fazla baskı, bitcoin getirilerini zayıflatabilir.

“Veri, Fed’in oran artışlarında daha agresif olması gerektiğini gösteriyorsa, şu an için kripto üzerinde olumsuz bir etkisi olmaya devam edecek olan daha fazla riskten kaçış akışına dikkat edin,” dedi Joel Kruger, LMAX Digital’da pazar stratejisti.

Ekonomistler, daha Ocak ayı istihdam raporu ortaya çıkmadan önce, omicron’un işverenler ve işçiler üzerindeki öngörülemeyen ve geniş kapsamlı etkisi nedeniyle verinin dağınık olabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlardı.

Kazanılan veya kaybedilen işlerin sayısı, işverenlere ölçüm döneminde bordrolarında bulunan işçi sayısını soran bir anket aracılığıyla ölçülür. Bu, hasta olan veya birinin devasını almak veya karantinaya almak gibi başka nedenlerle işe gidemeyen çalışanları kapsamaz. Bu insanlar işlerine devam ettiler, ancak raporda yer almıyorlardı, bu yüzden sayı yanıltıcı olabilir.

Şimdi asıl soru, önemli ölçüm sorunlarını ve önümüzdeki haftalarda merkez bankasının kararını nasıl etkileyeceğini göz önünde bulundurarak Fed’in bu ay bildirilen verileri ne kadar ciddiye aldığı.

Amerikan nüfusunun çalışan veya aktif olarak iş arayan yüzdesini ölçen emeğe katılım oranı %62,6’da kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.