Bitcoin

ABD’de Değerli Kripto Para Toplantısı: Neler Konuşuluyor?

Kripto para konusunda ne üzere bir düzenleme yapacağı merakla beklenen Amerika Birleşik Devletleri’nde husus ile ilgili yasal bir çerçeve oluşturma yolunda tartışmalar, görüşmeler ve toplantılar devam ediyor. Alınan bilgilere nazaran bu bağlamda yürütülen toplantıların biri daha bugün ABD kongresinde yapılıyor. Sızan bilgilere nazaran toplantıya ABD Vadeli Süreçler Kurulu (CTFC) lideri Rostin Benham’da katılıyor. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Senatoda kripto para bahisli toplantı

CTFC’den Bentham daha evvel Ekim ayında, bir Senato komitesine, kripto ile ilgili cürümlerin yalnızca “buzdağının görünen kısmı” olduğunu söylemişti; artık bu komite yüzeyin altında ne olduğunu bilmek istiyor. Toplantının yapıldığı kurul da olayın enteresan yanlarından biri: Tarım, Beslenme ve Ormancılık Komitesi. Finansal bir mevzuda bu kurulun inisiyatif almaya başlaması şaşırtan bulundu. Ayrıyeten, CFTC ile ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) ortasında, hangi kurumun en güzel kripto düzenleyicisi olacağı konusunda devam eden bir çekişmenin varlığı da toplantıyı değerli hale getiren diğer bir öge. CFTC Lideri Rostin Benham’ın yanı sıra ünlü kripto para borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’ın da toplantıya katıldığı bildiriliyor.

Kripto düzenlemede tartışmanın birden fazla, kripto para ünitelerinin menkul değerler mi yoksa emtialar mı olduğunu belirleme konusundaki zorluk etrafında dönüyor. Örneğin SEC Lideri Gary Gensler, Ether konusundaki durumu hakkında sessiz kalmasına karşın, Bitcoin’in bir emtia olduğunu kabul etti. CFTC lideri daha evvel yaptığı açıklamalarda, CFTC’nin kripto paralar konusunda ABD’de en yetkili kurum olması gerektiğini savunmuştu. Benham’ın komiteye kendilerine tahsis edilen bütçenin kripto konusunda denetleme yapmalarına imkan tanımadığını söylediği gelen bilgiler ortasında.

Genel olarak kripto para dalına özel olarak da Bitcoin’e yöneltilen tenkitlerin öbür bir eksenini de etrafa bıraktıkları negatif tesir oluşturuyor. CFTC liderinin bu mevzunun araştırılması konusunda kendi kurumunun aktif rol alması konusunda kurulu ikna etmeye çalıştığı öne sürülüyor. Son olarak alınan bilgilere nazaran toplantıda CFTC liderine yöneltilecek sorulardan biri de Bitcoin’in nasıl sınıflandırılacağı konusunda. Behnam’ın bu soruya daha evvelki beyanatlarıyla uyumlu olarak Bitcoin’in paha saklama işlevini evvel çıkararak “emtia” karşılığı verdiği bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.