Bitcoin

ABD’den Beklenen Bilgiler Geldi: Bu Bitcoin İçin Ne Demek?

ABD İstihdam Raporu beklentileri aşmış görünüyor. Pekala bu durum Bitcoin için ne manaya geliyor? ABD istihdamı nihayet gerçek bir toparlanma belirtileri göstermeye başladı. Öte yandan Fed şahin bir siyaset cevabına daha hazırlıklı hale gelmiş olabilir. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

ABD bilgilerinin Bitcoin üzerine tesirleri ne olacak

Son sayılara nazaran, ABD, Omicron’un çeşitli işletmeleri yetersiz işçi sorunu ile karşı karşıya bırakmasıyla ilgili kaygılara karşın, sırf Ocak ayında 467.000 yeni iş ekledi. Bitcoin, açıklamanın akabinde biraz daha düşük süreç gördü. Son istihdam sayıları, ABD Çalışma Bakanlığı Çalışma İstatistikleri Ofisi tarafından bugün erken saatlerde bir raporda yayınlandı. Toplam tarım dışı istihdam 400 binin üzerinde artarken, işsizlik oranı %3,9’dan %4’e çok az yükseldi. Karşılaştırıldığında, işsizlik geçen yılın bu vaktine nazaran 2,4 puan düştü. Ayrıyeten, pandemi başlamadan evvel 2020 yılının Şubat ayındaki %3,5’lik işsizlik oranının yalnızca %0,5 üzerinde. Geçen ayki istihdam artışı, Dow Jones anketine nazaran yalnızca 150.000 yeni iş öngören ekonomistlerin beklentilerini büyük ölçüde aştı. Güzelleşmenin konaklama, profesyonel ve ticari hizmetler, perakendecilik ve depolama/taşıma alanlarında en güçlü olduğu bildiriliyor.

Raporda, “Ocak ayında 5 haftadan az işsizlerin sayısı 2,4 milyona yükseldi ve toplam işsizlerin yüzde 37,0’sini oluşturdu. Uzun müddetli işsizlerin sayısı (27 hafta ve üzeri işsizler) 1,7 milyona geriledi” deniliyor. Federal Rezerv‘in iki resmi misyonu vardır: düşük işsizlik ve düşük enflasyon. İşsizliğin daha az acil bir telaş üzere görünmesiyle, Fed enflasyon telaşlarını ele almak için daha fazla motive olabilir. Aralık’ta TÜFE enflasyonu 40 yıla yakın %7’ye ulaştı. Fed enflasyonu ele almak için bu Mart ayında faiz oranlarını artırmayı planlıyor. Bununla birlikte, bu tıp bir siyasetin – hatta bunun beklentisinin – hem pay senetlerini hem de kriptoyu olumsuz tarafta etkilediği bilinmektedir. Para ödünç almak daha kıymetli hale geldiğinde, işletme artık gayrimenkul, pay senedi yahut kripto üzere bilhassa riskli varlıklara yatırım yapmakta özgür değildir. Bu nedenle, para bu vakitlerde piyasalardan çekilme eğilimindedir. Bugünkü işsizlik sayılarının akabinde, Bitcoin %1 düşüşle yaklaşık 37.500 dolar düştü. Fakat o vakitten beri saatler içinde 40.300 doların üzerine çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.