Alt Coin

ABD’li Siyasetçi, 2022’de Patlayacak 3 Metaverse Coin’i Duyurdu!

Şirketler sanal dünyalara yatırımlarını artırdıkça, 2021’in sonlarında metaverse coin projelerindeki momentum arttı. Lakin kripto paralara inananlar bile gelişen teknolojinin geleceği konusunda ikiye bölünmüş durumda. Kripto fenomeni David Gokhshtein, izlemek için en sevdiği üç metaverse coin projesini paylaşıyor. Biz de ABD’li siyasetçinin paylaşımlarını Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Metaverse’ün geleceği var mı?

Tıpkı Apple’ın iPhone’u piyasaya sürmesiyle, akıllı telefonları olmazsa olmaz bir alet haline getirmesi üzere, konsept yıllardır var olmasına karşın, Facebook’un Meta Platforms olarak tekrar markalaşma kararı, metaverse’yi ana akıma taşıdı. Fakat, metaverse’in, yaygın ilgiyi toplayamayan ve hemencecik unutulan bu on yılın 3D televizyon versiyonu olarak tarihe geçmesi de mümkün. Ether Capital’in CEO’su Brian Mosoff, fütüristik bir teknolojiden alıntı yaparak, “Sanırım 60’ların ‘uçan arabalar’ vaadi olabilir’ yorumunu yapıyor.

Brian Mosoff, firmasının hayran olduğu Ethereum Blockchain’de birçok sanal dünya çalışmasına karşın, metaverse tabanında ‘biraz ayı olduğunu söylüyor. Metaverse savunucuları, gelecekte metaverse’in insanların çalışma, oynama ve etkileşim kurma halini değiştireceğine kelam veriyor. Fakat Brian Mosoff’un, teknolojinin muazzam yutturmacaya kadar yaşayacağı ve bir hevesten daha fazlası olacağı konusunda kuşkuları var. Buna karşılık, uzun müddettir kripto para ünitesine inanan ve Gokhshtein Media’yı yöneten etkileyici bir kişi olan David Gokhshtein, metaverse’e inanıyor. Vakitle sanal dünyaların insanların alışveriş yaptığı ve toplumsallaştığı bir yer olacağını düşünüyor:

Birçok insan için bir kaçış olduğu için öldüğünü düşünmüyorum. Bu pandemi ile global olarak devam eden her şeyle birlikte, beşerler devam etmek ve konuşmak için toplumsal medyaya yöneliyor zira kısıtlamalar her yerde.

David Gokhshtein, koronavirüs yayılmaya devam ederken diğerleriyle ilişki kurma gereksiniminin insanları metaverse üzerinde partilere konut sahipliği yapmaya yönlendirdiğini söylüyor. Gokhshtein, metaverse’in birebir vakitte işletmelerin sanal arazi satın alabilecekleri, sanal mağazalar kurabilecekleri ve müşterileriyle gerçek hayatta sadakat oluşturabilecekleri ‘kullanılmamış’ bir fırsat olduğunu belirtiyor:

Tanınan isim markalarına sahip olacaksınız – diyelim ki, Nike, Adidas üzere – metaverse içinde mağazalar inşa edecek ve eserlerini satacak. Zira ruhsal bir bakış açısından, insanların metaverse’e çok derecede bağımlı hale geleceğini ve onun üzerinde saatler harcayacağını hissediyorum. Beşerler devam edecek ve vakitlerini metaverse’de geçirecekler. Şirketlerin gelip reklam yapması için eksiksiz bir fırsat var.

2022’de izlenmesi gereken 3 metaverse coin projesi

Beğenin ya da beğenmeyin, metaverse ve ona bağlı kripto para üniteleri muhtemelen bir gecede yok olmayacak. David Gokhshtein, aşağıdaki üç metaverse coin’inin akranları ortasında öne çıktığını düşünüyor. Bu altcoin’ler, hem gelişmekte olan alanda yerleşik başkanları hem de gelecek vaat edenleri içeriyor.

Decentraland (MANA)

Kullanıcıların içerik oluşturmasına ve içerikten para kazanmasına imkan tanıyan bir sanal gerçeklik platformu. 2015 yılında kurulan Decentraland, metaverse hareketini oynamanın en bariz yollarından biri. Mahallî tokeni’nin bu yıl 39 kat artması gerçeğinin de kanıtladığı üzere. Ethereum Blockchain üzerinde inşa edilen metaverse coin, sirkülasyonda toplam 2,2 milyar ünite arza sahip. Lakin açık artırmalarda token’ler yakıldıkça bu işaret daha da düşecek. David Gokhshtein, şu yorumu yapıyor:

Metaverse tabanına gelince, açıkçası Decentraland ve Sandbox benim favorilerim. Onları çok seviyorum, bilhassa Decentraland. Uzun müddettir ortada yok.

The Sandbox (SAND)

Kullanıcıların dijital varlıklar oluşturup değiş tokuş edebileceği dijital bir dünyaya sahip Blockchain tabanlı bir görüntü oyunu. MANA üzere, metaverse farkındalığı arttıkça SAND patladı. Kripto, Kasım ayında belirlenen rekor düzeyinden %42’nin üzerinde bir düşüşe karşın, 136 kat bedel kazandı. O vakitten beri, yatırımcıların risk iştahı dramatik bir formda düştü ve bu da hem kripto para ünitelerinin hem de pay senetlerinin geniş bir biçimde satılmasına yol açtı. David Gokhshtein, şunları söylüyor:

The Sandbox’ta Snoop Dogg’un yanında arazi sahibi olmak için çılgınca 1,5 milyon dolar ödeyen beşerler var. Kardashianların ve öbür tüm ünlülerin ne vakit geldiğini hayal edin. Beşerler sanal gayrimenkul satın almak ve yanlarında olmak için yüklü ölçüde para ödeyecekler.

Gala Games (GALA)

Kullanıcıların oyun içi varlıkları satın alabilecekleri Blockchain tabanlı bir görüntü oyunu. Yıla girerken bir kuruşun sadece sekizde biri pahasında olan GALA, Decentraland ve Sandbox’ın fevkalâde kazanımlarını utandırdı. 1 Ocak’ta token’e 1 dolarlık bir yatırım, 20 Aralık itibariyle 323 dolar bedelinde olacak. David Gokhshtein, şu fikirlerini paylaşıyor:

Gala Games, bunu beğendim. Sanırım iki gün evvel çok büyük bir parti verdiler. Las Vegas’ta iki günlük bir parti, bana katılanlar tarafından söylendi: Gerçek değildi. Bu yüzden onlardan çok yüksek beklentilerim var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.