Kripto Haber

Aleo Blockchain, Gizlilik Odaklı DeFi için 200 Milyon Dolar Artırdı

Özel, programlanabilir Aleo blok zinciri ağını “bu yılın ilerleyen saatlerinde” başlatma sözü veren kripto girişimi Aleo Systems Inc, yakın tarihli bir finansman turunda 200 milyon dolar topladı.

SoftBank ve Kora Management, Andreessen Horowitz (a16z), Tiger Küresel, Samsung Ventures ve diğerleri gibi büyük risk sermayesi şirketleri ile birlikte şirketin B Serisine ortak liderlik etti.

Tur, Aleo katman 1 başlatma moduna geçtiğinde gelir. Gizlilik odaklı teknolojisi, yerleşik açıklığı ile Ethereum gibi merkezi olmayan finansın en popüler programlanabilir blok zincirlerinden önemli ölçüde farklıdır. Bu, köpüklü bir yapıda bile başarıyı garanti etmez.

DeFi’nin vahşi doğasında mahremiyetle ilgili son gelişmeler göz önüne alındığında, zamanlama belki daha ilginç. Avalanche tabanlı DeFi platformu Wonderland, rezil QuadrigaCX çöküşüne daha önce takma adlı bir yöneticinin dahil olduğunun ortaya çıkmasından sonra sakat kaldı.

Bununla birlikte, Aleo’nun destekçileri, ölçeklenebilir gizlilik ağlarına talep olduğuna inanıyor. Bir a16z uzmanı olan COO Alex Pruden, CoinDesk ile yaptığı röportajda, düzenleyicilerin, tüketicilerin ve işletmelerin hepsinin Aleo’nun dağıtmayı planladığı sistemden yararlanabileceğini söyledi.

Gizlilik teknolojisi

Pruden, Aleo’nun gizlilik odaklı DeFi programlanabilirliğini destekleyeceğini söyledi.

“Bunu düşünmenin yolu, Aleo, Ethereum modelinin ve Zcash modelinin bir bebeği olması gibidir” dedi. (Ethereum baskın bir akıllı sözleşme blok zinciridir ve Zcash gizlilik odaklı bir işlem platformudur.) Alternatif bir benzetme: “Akıllı sözleşmeli Zcash.”

Aleo’nun gizlilik özellikleri, Zcash’i destekleyen aynı gizlilik teknolojisinden türer. Sıfır bilgi kanıtları (ZKP’ler), ayrıntılarını yayınlamadan bir kripto işleminin geçerliliğini doğrulamanın bir yöntemidir; Bu, kullanıcıların verilerini gizli tutmalarını sağlar.

“Sıfır bilgi yürütme” veya Zexe (Z ile “seksi” olarak telaffuz edilir), Aleo’nun ZKP’lerin akıllı sözleşme dostu evrimidir. Kullanıcıların zincir üstü kriptografik kanıtlarla eşleşen zincir dışı işlemleri yürüttüğünü görecek. Pruden’e göre, genellikle zincir dışı karmaşık işlemler, hepsini zincir üzerinde yapmaktan daha fazla “ölçeklenebilirlik, verimlilik ve gizlilik” vaat ediyor.

Daha fazlasını okuyun: A16z, Veri Privacy Platform Aleo için 28 Milyon Dolarlık Finansman Turuna Öncülük Ediyor

Ethereum’un zincir üstü hesaplamaları bu ağı yavaşlatıyor, dedi. Bu zincir içi, zincir dışı ikilem, Aleo’nun akıllı sözleşmelerinin Ethereum Sanal Makinesi ile uyumlu olmamasının nedeninin bir parçasıdır. “Leo” adlı yeni bir akıllı sözleşme programlama dili, Ethereum geliştiricilerinin ortak dili olan Solidity’nin yerini alıyor.

Kritik bir şirket

Aleo Systems Inc., Pruden’in hesabına göre, kendi adını taşıyan blok zincirinin büyümesinde büyük bir rol oynamaya hazırlanıyor. Ağ için bir bekçi, çekirdek geliştirici ve hype adamı olarak hareket ederek, nihayetinde açık kaynaklı blok zincirinin üzerine karlı bir iş kurmayı planlıyor.

“Mevcut bir katmanın üzerine bir iş kurmak için birinci katmanı oluşturan ekipten daha iyi ne takım veya şirket var, değil mi?” dedi Pruden. Şirket, yeni kullanıcıları Aleo’ya çeken faydalı ürünler ürettiğinde, tüm platformu ve onunla birlikte temel taşı şirketini daha değerli hale getirdiğinde “Bir volan gibi, erdemli bir döngü”.

Pruden, şirketin Aleo’nun yönetimini merkezden uzaklaştırma taahhüdünde bulunmadığını, ancak bunu da dışlamadığını söyledi.

Ne olursa olsun, 200 milyon dolar Aleo Systems’in evcil hayvan projesine hayat pompalamasına yardımcı olacak.

Pruden, “B Serisinin asıl amacı bu: Aleo Ağının üzerine ürün ve hizmetler oluşturmak için bu amaçla ek sermaye artırmak,” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.