Kripto Bilgi

Altcoin Sezonu Nedir?

Altcoin Sezonu Nedir? Altcoin Sezonunda Ne Olur?

Genel olarak konuşursak, Altcoin sezonunda Bitcoin, kripto pazarındaki hakimiyetinin bir kısmını Altcoinlere kaptırma eğilimindedir. Diğer bir deyişle, Bitcoin’in piyasa değeri, piyasadaki diğer kripto varlıklarının genel piyasa değeri ile karşılaştırıldığında azalır. Piyasa değeri ölçüsü, bir kripto varlığının “boyutunu” nispeten sık göstermek için kullanılır ve çoğunlukla bir varlığın fiyatı ile dolaşımdaki arzın çarpılmasıyla belirlenir.

Yüzde ve rakamlarla Altcoin sezonunun başlangıcını ve sonunu belirlemeye çalışan bazı hesaplamalar var. Ancak nesnel dayanaktan yoksun olmaları ve bu nedenle çok yanıltıcı olabilmeleri konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Genel itibari ile altcoinler çok fazla gündem olmaya başlamışsa, bu Altcoin sezonunda olduğunuzun bir göstergesidir.

Altcoin Sezonu Neden Oluyor?

Altcoin sezonuna neyin sebep olduğunu tam olarak söylemek neredeyse imkansız. Bununla birlikte, genel olarak kabul edilen fikir, bir Bitcoin boğasının (veya en azından bunun belirtilerinin) ardından, yatırımcıların kazançlarını gerçekleştirmek için BTC’lerinin bir kısmını satma eğiliminde olmalarıdır.

Daha sonra, bu kârların bir kısmıyla altcoin satın alıyorlar, bu da doğal olarak çeşitli altcoinlerin fiyatlarının yükselmesine neden olabiliyor. Altcoinlerdeki hacim Bitcoin’deki hacimden daha düşük olduğu için altcoinlerdeki fiyat haraketi (yükselişi ve düşüşü) çok daha hızlı olabilmektedir.

Altcoinlere Yatırım Yapmalı mısınız?

Kripto paraların yatırım olarak belirli bir cazibesi var şüphesiz. Altcoinler, yüzdelik kazanç açısından çok daha yüksek bir avantaja sahip oldukları için ciddi bir fırsat sunuyor, diğer yandan, riskleri de çok daha yüksek.

Örnek olarak Dogecoin’e. Kripto para birimi, Ocak 2021’in sonlarında, insanların yoğun bir ilgi ie satın almaya başlaması sonucunda başka hiçbir sebep olmadan ciddi değer kazandı ve altcoin’in viral hale gelmesine neden oldu. Bu tür yatırımlar hızla gözde oldukları gibi, aynı hızda gözden de düşebilirler.

Uzun vadede projesine inandığınız bir şeye yatırım yaparken olduğundan daha fazla, ani popülerlik yaşayan bir şeye yatırım yaparken dikkat etmek gerekir, çünkü kaçınılmaz olarak bir geri çekilme olduğunda çok şey kaybetme riskiniz vardır.

Hangi altcoinlere yatırım yapmalısınız?

Fiyat hareketlerini tahmin edebilseydik, size ne olacağını söylemekten çok mutlu olurduk. Maalesef bu mümkün değil.

Öte yandan, geleceği tahmin edemiyor olabiliriz, ancak siz de bir sonraki büyük Altcoin kazançlarını da kaçırmak istemiyorsanız, sürekli araştırma yapmaya devam etmelisiniz.

Altcoin Türleri

Ana altcoin türlerinden bazıları, madencilik tabanlı kripto para birimleri, stabil koinleri, security koinleri ve utulity koinleri içerir.

İşlevselliklerine ve fikir birliği mekanizmalarına bağlı olarak, altcoinler çeşitli kategorilere ayrılır. Bununla birlikte bir altcoin’in birden fazla kategoriye girmesi mümkündür.

Madenciliğe Dayalı Tokenler

Adlarından da anlaşılacağı gibi, madencilik temelli altcoinlerdir. Çoğu madencilik tabanlı altcoinler, bloklar oluşturmak için sistemlerin zor sorunları çözerek yeni paralar ürettiği bir yöntem olan Proof-of-Work (PoW) kullanır. Madencilik tabanlı altcoinlere örnek olarak Litecoin, Monero ve Zcash verilebilir. 2020’nin başlarında en iyi altcoinlerin çoğu madencilik temelli kategoriye girdi. Madenciliğe dayalı altcoinlere alternatif, pre-mined koinler. Bu tür paralar bir algoritma aracılığıyla üretilmez, ancak kripto para piyasalarında listelenmeden önce dağıtılır. Ripple’ın XRP’si Pre-mined madeni paraya bir örnektir.

Stable Token (Sabit paralar)

Kripto paralar ilk çıktığı günden bu yana dalgalanma halinde. Stablecoinler, değerlerini itibari para birimleri, değerli metaller veya diğer kripto para birimleri gibi bir ürün sepetine sabitleyerek bu genel oynaklığı azaltmayı amaçlamaktadır. Sepet, kripto para birimi başarısız olursa veya sorunlarla karşılaşırsa sahiplerini kurtarmak için bir yedek görevi görmesi amaçlanmıştır. Stabilcoinler için fiyat dalgalanmalarının dar bir aralığın içinde kalması sağlayacak mekanizmalar ile desteklenmektedir.

Sosyal medya devi Facebook’un Diem’i, stabilcoin’in en ünlü örneğidir. Dolar destekli bir madeni paradır. Diğer stabilcoin örnekleri USDC ve MakerDAO’dur.

Security Token (Menkul Kıymet Koinleri)

Menkul kıymet tokenleri, dijital bir kökene sahip olmaları dışında borsalarda işlem gören menkul kıymetlere benzer. Menkul kıymet koinleri geleneksel hisse senetlerine benzer ve genellikle sahiplik şeklinde hisse senedi veya sahiplere temettü ödemesi vaat ederler. Bu tür tokenler için fiyat takdiri olasılığı bunları çekici kılar böylece yatırımcılar bunlara para koyar. Menkul Kıymet koinleri genellikle ilk para teklifleri veya ICO’lar aracılığıyla yatırımcılara sunulur.

Utulity Token (Fayda Token)

Hizmet Koinleri, bir ağ içinde hizmet sağlamak için kullanılır. Örneğin, hizmet satın almak veya ödülleri kullanmak için kullanılabilirler. Security koinlerin aksine, Fayda Koinleri temettü veya bir sahiplik hissesi ödemiyor. Bir ağda depolama alanı satın almak için kullanılan Filecoin, bir Fayda Token örneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.