Kripto Bilgi

Altcoin Yatırım için Danışman Kılavuzu

2021 kesinlikle bitcoin yılı olsa da, belirli bir risk iştahına sahip yatırımcılar kripto portföylerini altcoinlerle çeşitlendiriyor.

“Altcoin” terimi, “alternative coin”in kısaltmasıdır ve bitcoin dışındaki kripto para birimlerini ifade eder. Ether belki de en popüler altcoindir, ancak kripto uzmanları hızla bitcoin taklitçisi litecoin, stablecoin tether ve tabii ki Tesla CEO’su Elon Musk tarafından popüler hale getirilen göğüs coin gibi diğer isimleri gündeme getiriyor.

Bu makale ilk olarak CoinDesk’in kripto, dijital varlıklar ve finansın geleceğini tanımlayan haftalık bülteni Crypto for Advisors’da yayınlandı. Her Perşembe almak için buradan kaydolun.

CoinMarketCap kripto piyasası veri web sitesine göre toplamda 15.000’den fazla kripto para birimi var. Bitcoin, pazarın yaklaşık %40’ını ve eter ise kabaca %20’sini oluşturuyor. Geriye kalan pazar payı – yaklaşık %40 – diğer altcoinlerden oluşuyor.

Tıpkı bireysel hisse senedi satın almak gibi, altcoinlere yatırım yapmak da araştırma yapmayı ve kripto pazarını iyi bilmeyi gerektirir. Önde, altcoinlere yatırım yaparken hangi faktörlerin dikkate alınması gerektiğini açıklayan kripto endüstrisi içeriden gelen bazı bilgiler var.

Altcoinler ve düzenleme

Altcoin’leri tartışırken kaçınılmaz olarak ortaya çıkan ilk sorulardan biri düzenlemedir.

Amerikan Blockchain Girişimi CEO’su ve kurucusu Alex Allaire, Brooklyn, N.Y.’deki bir blockchain etkinliği olan DeFiCon’daki yakın tarihli bir panelde, düzenlemenin hem yasa koyucular hem de devlet kurumları için en büyük öncelik olduğunu açıkladı.

“Daha fazla farkındalık, daha fazla inceleme ile gelir” dedi ve hükümet yetkililerinin, bitcoin ve alt’ların yaygın bir aşinalık düzeyine ulaştığı için kripto para birimi tartışmalarına daha fazla öncelik vermeye başladıklarına dikkat çekti.

Temsilci Lee Zeldin’in (R-NY.) yasama direktörü Conor Carney, aynı panelde yaptığı açıklamada, ulusal güvenlik perspektifinden bakıldığında, özellikle stablecoin’ler için net yönergelere karar vermek için gerçek bir aciliyet olduğunu söyledi.

Stablecoin’ler, bir tür itibari para birimine (genellikle ABD doları) sabitlenen ve tüm dünyada çalışan altcoinlerdir. Carney’e göre, dünya çapında daha fazla ülke merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) olarak bilinen ulusal para birimlerinin dijital biçimlerini oluşturduğundan, sabit paralar ABD dolarının küresel ticaret gücünü koruması için bir yol sağlayabilir.

Yine de stablecoin düzenlemesi, kamu duyarlılığını kesinlikle etkileyecek önemli bir konu. Hem Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell hem de Hazine Bakanı Janet Yellen, geçmişte stablecoin’leri eleştirdi. Geçen yaz Powell, ülke bir CBDC’yi tercih ederse ABD’nin stablecoin’lere ihtiyacı olmayacağını söyledi.

Ancak Carney, Powell’ın tutumuna karşı çıktı: Diğer ülkeler kendi CBDC’lerini ABD’den daha hızlı geliştiriyor, bu hem ulusal güvenlik hem de küresel ticaret için bir sorun olabilir, dedi.

“ABD, her yıl bütçemizi açık vererek finanse etme biçimimiz göz önüne alındığında, küresel rezerv para birimi olan ABD dolarına çok bağımlı” dedi Carney. “CBDC’lerle daha hızlı ilerleyen Çin de dahil olmak üzere başka ülkeler olduğu göz önüne alındığında, bunun gerçekleşmesinin tek yolu, ABD destekli istikrarlı paraları ve onları ABD’de ihraç eden özel ihraççıları mühlet yapmaktır. varlıklar, bu para birimleri için rezerv varlıklardır. ”

Carney, ABD doları tarafından desteklenen istikrarlı paraların veya ABD doları cinsinden varlıkların geliştirilmesine yatırım yapmazsa, ABD’nin küresel etkisini büyük ölçüde kaybedeceğini söyledi.

Altcoin yatırımcıları, bu nedenle, tether (USDT) ve Circle’ın USDC’si gibi sabit paraları satın almak için mükemmel bir zaman olduğunu iddia edebilirler.

Piyasa duyarlılığını okuma

Light Node Media kurucu ortağı ve CEO’su Nelson Merchan Jr., ilgilendiğiniz belirli bir altcoin çevresinde duyarlılık düşükse, bu iyiye işaret olabilir, diyor.

“Düşük al, yüksek sat” ilkesi, geleneksel borsada olduğu gibi altcoinler için de geçerlidir. Merchan’a göre, yeni bir blockchain projesi veya altcoin hakkında sosyal medyaya vızıltı geldiğinde, proje 15 dakikalık şöhretine sahipken gerekli özeni göstermeli ve duyarlılık düştüğünde satın almak için beklemelisiniz.

“Piyasa gerçekten sıcak olduğunda, çok fazla vızıltı ve çok fazla yutturmaca görürsünüz, bu da en umut verici olanların bir listesini yapmanızı sağlar,” diyor Merchan.

Geleceği düşünmek için durup haber değeri taşıyan her altcoin başlığını bir işaret olarak kullanın. Altı ay veya birkaç yıl içinde belirli bir projeye, altcoin veya blok zinciri çözümüne ihtiyaç duyan veya isteyen bir dünya hayal edin.

Örneğin, blok zinciri gizliliği ve veri egemenliği, gelişen bir ihtiyaç alanıdır, diyor Merchan. Yatırımcılar, ayakları ve kalıcı değeri olduğuna inandıkları projelerin faydalı tokenlerini satın almayı düşünebilirler. Veya oyun tarafında, yakın gelecekte hangi merkezi olmayan finans (DeFi) oyun topluluklarının yükselebileceğine bakabilir ve ardından bu sistem için altcoin satın alabilirsiniz.

“Piyasa düzelttiğinde, son birkaç haftadakine benzer şekilde, bu oyunların çoğu, kripto protokolleri %40 ila %50 düştü, bu da duyarlılığı önemli ölçüde düşürür ve sonra insanlar yavaş yavaş ya da hakkında konuşmayı bırakırlar. çoğu,” diyor Merchan. “Yani tüm fikir, oyun için anlatı nerede? Zirveye ulaştı mı? gidiyor mu? Geri dönecek mi yoksa iyileşecek mi? Yoksa oldukça önemli bir ayı koşusu mu göreceğiz?”

Örnek olay ve topluluk gücünü kullanın

Son olarak, herhangi bir iyi kripto projesi, topluluğunun katılımıyla değerini gösterir. Ne de olsa, herhangi bir piyasada likiditeyi sağlayan şey alıcı ve satıcıların sayısıdır ve aynı şey altcoinler ve takas edilemez tokenler (NFT’ler) için de geçerlidir.

Bir altcoin’in topluluk çapında benimsenmesini ölçmenin yolu, sektördekilerin “kullanım durumu” olarak adlandırdıkları şeyi veya kriptonuzu nasıl kullanabileceğiniz, uygulayabileceğiniz, kullanabileceğiniz ve değiştirebileceğinizi değerlendirmektir.

Göğüs paraları, topluluk satın almanın belki de en belirgin altcoin örneğidir. Göğüs sikkelerinin çoğu düştüğünde ya çok az ya da hiç değerindedirler ve ironik bir şekilde kullanım durumları çok azdır ya da hiç yoktur. Ancak sosyal medya ve ünlüler aracılığıyla, değerleri yükselebilir ve daha önce hiç olmadığı yerde onlar için yeni kullanımlar yaratabilir. Dogecoin bu fenomenin mükemmel bir örneğidir.

MoneyMade’de stratejik ortaklıklar yöneticisi olan Ryan Fochtman, mesai saatleri dışında altcoin’lerle uğraştığını söylüyor. Fochtman, kişisel portföyünün bir kısmını oyun parası olarak gördüğü şeye ayırarak, yatırım getirisi getirmeyeceklerine dair sağlıklı bir anlayışla madeni paralar satın alır. Ancak bunu yaptıklarında, bunun topluluk katılımı nedeniyle olduğunu söylüyor.

“Günlük eşyaları satın almak için genel olarak bu alternatif madeni paraları ve kriptoları kullanan bu yeni teknoloji dalgası var” diyor Fochtman. “Artık AMC, biletler için kriptoyu kabul ediyor. Bu madeni paralardan ne kadar çok kullanım durumu elde edersek, genel olarak daha iyi bir eğlence alanı olacak ve onları daha yaygın hale getirecek. ”

Ve bu, Decentraland gibi metaverse ve sanal gayrimenkul projelerini saymıyor bile. Adidas ve Nike gibi kurumsal markalar dijital arazi satın almaya ilgi duyduklarından, Decentraland için hizmet belirteçleri değer kazanıyor.

“Herkesin bahsettiği Merkezsiz Ülkeyi ve meta evreni gerçekten çok seviyorum” diyor Fochtman. Fochtman’ın durum tespitinin büyük bir kısmı, ileriyi düşünmeye ve insanlar tarafından en çok hangi madeni paraların kullanılacağını düşünmeye çalışıyor.

Fochtman, “Bence tüm kripto alanı gelişiyor ve giderek daha akıllı hale geliyor” diyor. “Bu altcoinlerin hepsinin bir parçası olacağını düşünüyorum. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.