Alt Coin

Altın ve Bitcoin Yatırımcıları Dikkat: FED Tutanakları Açıklandı!

Merakla beklenen FED tutanakları açıklandı. Bitcoin fiyatı ve altın fiyatı haberle düştü. Zira FED, daha erken ve daha süratli faiz artırımları mümkünlüğünün sinyalini verdi. Kriptokoin.com olarak, ayrıntıları sizler için derledik, birlikte mevzuyu inceleyelim…

FED tutanakları açıklandı! İşte altın ve Bitcoin (BTC)’de durum

Tüm piyasaların gözü FED tutanaklarında… Merakla beklenen tutanaklar açıklandı. Aralık ayındaki FED toplantı tutanaklarının yayınlanmasının akabinde Bitcoin ve altın fiyatı aşağı istikametli hareket etti. Zira FED, daha erken ve daha süratli faiz artırımları mümkünlüğünün sinyalini verdi. Bitcoin fiyatı 45.690 dolara kadar gerileyerek 1.000 dolardan fazlasını sildi. Altın fiyatı ise 1.824 dolar düzeyinden 1.816 dolar düzeyine bir anda gerildi. Altın piyasaları artık son günlerdeki çıkarlarını kaybediyor.

FED yetkilileri, Çarşamba günü yayınlanan toplantı tutanaklarına nazaran, ABD’de sıkı bir iş piyasası ve yüksek enflasyonun daha süratli faiz artırımları ve merkez bankası toplam varlıklarında kesinti gerektirebileceğini kaydetti. Tutanaklarda şu sözler yer aldı:

İştirakçiler genel olarak not ettiler… federal fon oranını daha evvel iştirakçiler tarafından varsayım edilenden daha erken yahut daha süratli yükseltmek haklı olabilir. Kimi iştirakçiler, Federal Rezerv‘in bilançosunu küçültmeye başlamanın akla yatkın olacağını da belirtti.

Pekala FED tutanaklarında neler var?

Habere cevap olarak altın ve BTC günlük karlarının birçoklarını sildi. Aralık toplantısı Fed için şahin bir dönüm noktası oldu. Merkez bankası, FED’in varlık satın alma programını 2022’nin başlarında tamamlayacak biçimde, ayda 30 milyar dolara kadar olan daralma suratını iki katına çıkaracağını açıkladı. FED, siyaset değişikliğinin ana nedenleri olarak problemli enflasyonu ve güçlü ekonomik toparlanmayı gösterdi.

FED Lideri Jerome Powell Aralık ayında gazetecilere verdiği demeçte, ABD iktisadının mevcut durumu, enflasyon ve fiyatlar nedeniyle bu para siyaseti değişikliğini yapmanın “gerçekten uygun” olduğunu söyledi. Zira “Fiyat artışları artık daha geniş bir mal ve hizmet yelpazesine yayıldı.” Güncellenen nokta grafiği, Fed yetkililerinin 2022’de üç çeyrek puanlık faiz artırımları öngördüklerini de ortaya koydu. Powell Aralık ayında düzenlediği basın toplantısını, FED’in indirim tamamlanana kadar faiz artırmayacağına işaret ederek sonlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.