Bitcoin

Altın ve Bitcoin’e Rus Ayarı! Neler Yaşanıyor?

Resmi olarak teyit edilmemiş olsa da ABD’li yetkililer bir Rus işgalinin yakın olduğuna inanıyor üzere görünüyor. Bu durum Bitcoin ve altcoinlerin fiyatını aşağı çekiyor. Altın ise bu bilinmeyen ortamdan yarar sağlayan varlıklar ortasında.

  • Kripto ve pay senedi piyasaları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tehdidine ait belirsizlik nedeniyle son günlerde bariz kayıplar yaşadı.
  • Lider Vladimir Putin’in işgal buyruğu verdiği doğrulanmamasına karşın, Rusya tekrar de sonda 100.000’den fazla asker topladı.
  • Rus yetkililer rastgele bir işgal planını reddediyor ve Batılı hükümetleri yanlış bilgi yaymakla suçluyor.

Kripto paralar ve borsalar, muhtemelen Rusya’nın Ukrayna hududunda 100.000’den fazla askeri mevzilenmesiyle ilgili kaygılarla irtibatlı olarak ziyan görüyor. Kriptokoin.com olarak, ayrıntıları sizler için derledik, birlikte mevzuyu inceleyelim…

Ukrayna’da savaş tehdidi: Bitcoin düşüyor, altın ise artıyor!

Piyasalar mümkün bir Rus işgali tehdidini çevreleyen belirsizlikle sarsılmış görünüyor.  ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, bu çeşit bir işgal buyruğunun verildiğine dair bir teyit olmamasına karşın,  “bir işgalin her an başlayabileceği bir penceredeyiz” dedi. Rusya‘nın Ukrayna sonu yakınında 100.000’den fazla askeri var ve Biden İdaresi Amerikalıları bu hafta birçok sefer Ukrayna’yı terk etmeye çağırdı.

Kripto piyasası, endişeler ortasında toplam piyasa bedeli açısından sert düştü ve iki büyük kripto para olan Bitcoin ve Ethereum, kabaca bu kaybın birçoklarını yansıtıyor. Altın üzere inançlı liman varlıklarının fiyatları yükselirken, borsa endeksleri de düşüşte. Altın fiyatı 1.840 dolardan 1.864 dolara kadar yükseldi. Bitcoin fiyatı ise 43.700 dolardan 41.890 dolara kaydı. Daha da kıymetlisi, ABD, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etme kararı aldığını doğrulamadı. Ancak Sullivan, Rusya’nın bölgedeki mevcut askeri duruşunun artık onu “büyük bir askeri harekat başlatabilecek bir konuma” getirdiğini söyledi. 

Rusya ne yapmak istiyor?

Bununla birlikte, PBS muhabiri Nick Schifrin’e Lider Putin’in Ukrayna‘yı işgal etme kararını verdiğine inanmak için nedenleri olduğunu söyleyen ABD’li yetkililer olduğu bildiriliyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ayrıyeten, bir işgalin “her an gerçekleşebileceğini” söyleyerek “Rus tırmanışının rahatsız edici işaretleri” konusundaki tasalarını lisana getirdi. Dün Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa’dan diplomatlar Berlin’de dokuz saatlik tartışmaya katıldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı siyasetçileri durumu haddinden fazla abartmakla suçladı ve Rus birliklerinin birikmesiyle ilgili kaygıları “saf propaganda” olarak nitelendirdi. Rus yetkililer rastgele bir işgal planladığını reddediyor, bunun yerine Ukrayna’nın NATO’ya katılmamasını sağlamak için “kırmızı çizgiler” uyguladığında ısrar ediyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya ve Ukrayna’daki durumu Avrupa’nın on yıllardır karşılaştığı “en tehlikeli an” olarak nitelendirdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.