Kripto Bilgi

Altlar Beklentilerden Düşük Performans Gösterdi. . . Şimdilik

Kış olabilir ama kripto ayıları kış uykusuna yatmıyor. Yine de bu pazarda bile fırsat bulmak mümkün mü?

Bunu yapmanın bir yolu, hepsinden ilki ve en büyüğü olan bitcoin’den (BTC) daha iyi performans gösterebilecek kripto para birimleri aramaktır. Bunun söylemesi yapmaktan daha kolay olması dışında. Fiyatını bitcoin ile yakından bağlantılı görmeyen, iyi sermayeli bir kripto para birimi bulmaya çalışmak zor. Yine de, hepsi hangi zaman çerçevesinin kullanıldığına bağlı olabilir.

Bu sütun, son birkaç aydaki korelasyonlara ve oynaklıklara değindi ve bunun önemli olmasının bir nedeni var. Alternatif madeni para (altcoin) varlıklarını hedge etmek isteyen portföy yöneticileri için, varlıklarının lotun daha likitiyle ilişkilerini bilmek, ne kadar büyük bir denkleştirme pozisyonu almaları gerektiğine dair bir fikir verir. Ayrıca portföyleri çeşitlendirme fırsatlarının nasıl tespit edileceğine dair en az bir veri noktası sunmalıdır.

Neyse, umut bu zaten. Bununla birlikte, geçen ay her yerde zorlu geçti ve bazı altcoinler sadece zarar görmekle kalmıyor, aynı zamanda Bitcoin’e göre beklenen getirilerinin ne kadar olduğuna göre engelleniyorlar.

Bu getirilerin ne olacağını tahmin etmek için önce her bir kripto para biriminin betasını belirlememiz gerekiyordu. Bu, genel piyasa yükseldiğinde veya düştüğünde bir varlığın (ortalama olarak) nasıl hareket ettiğinin bir ölçüsüdür. İşletme okulu “Finansa Giriş” kursunu unutmuş olanlar için, bir varlığın betasını hesaplamanın bir yöntemi, piyasa ile olan korelasyonunu, piyasa oynaklığına bölünen oynaklığın bölümü ile çarpmaktır. Bu durumda, “piyasa” bitcoindir.

Betaya ulaştıktan sonra, belirli bir zaman çerçevesinde piyasaların yapmasını beklediğimiz şeyi bulmaya çalışabiliriz.

Yani, burada bir sorumluluk reddi yazmamız gerekiyor: Burada görmek üzere olduğunuz yöntemler, akademi, Wall Street veya bir nebze olsun kendine saygısı olan herhangi bir varlık yöneticisi tarafından mutlaka onaylanmayabilir. Bu, modellerinizde sabit kodlanmış olmak için değil, bir noktayı göstermek için tasarlanmış, zarfın arkası e-tablo öğeleridir. Lütfen sorumlu bir şekilde ticaret yapın ve başka bir adım atmadan önce profesyonel yardım alın.

Tl;dr Finansal tavsiye değil!

Bu arada, işte yaptığımız şey. 20 çok likit, yüksek sermayeli varlık aldık ve “beklenen getiri” dediğimiz şeyi elde etmek için 1 Ocak’tan 26 Ocak’a kadar beta zamanlarını bitcoin’in getirisiyle çarptık. Klasik Sermaye Varlık Fiyatlandırma Modelinin (CAPM) doğru uygulanması, betanın piyasanın fazla getirisi (veya bu durumda kayıp) ile çarpılması gerektiğini söyler; bu durumda, bitcoin eksi risksiz oran ve ardından ürünün kendisi risksiz oran.

Yukarıdaki yasal uyarıyı okudunuz mu? Güzel, çünkü bu durumda risksiz oran – örneğin, 90 günlük Hazine – o kadar küçüktür ki neredeyse sıfırdır. En iyi ihtimalle, yalnızca üç buçuk haftalık veriye bakıldığında bir yuvarlama hatasıdır.

Algorand, cardano ve dogecoin hariç bu kripto para birimlerinin çoğunun, üzücü bir şekilde düşük performans gösteren bitcoin ve böyle bir gerileme sırasında yapmaları beklenen şey olduğunu bulduk.

Para birimi
Beta’dan BTC’ye
Beklenen Getiri
(beta x BTC getirisi)
Gerçek Getiriler
(1 Ocak – 26 Ocak)
Fark
BTC
-23%
ETH
1. 23
-28%
-35
-7%
XRP
1. 03
-23%
-28%
-5%
BCH
0. 99
-22%
-34%
-12%
ADA
1. 40
-32%
-24%
+%7
XLM
1. 07
-24%
-29
-5%
LTC
1. 18
-27%
-28%
-2%
EOS
1. 01
-23%
-29
-7%
DASH
1. 13
-26%
-35
-10%
XMR
1. 25
-28%
-%42
-14%
TRX
0. 92
-21%
-27%
-6%
vb.
1. 21
-27%
-31
-4%
ZEC
0. 92
-21%
-40%
-19%
ZRX
1. 26
-28%
-39
-11%
BAT
1. 11
-25%
-37
-12%
bağlantı
1. 35
-30%
-25%
+%5
XTZ
1. 21
-27%
-39
-11%
BSV
0. 68
-15%
-27%
-12%
DOGE
1. 06
-24%
-18%
+%6
ÖĞRETİM
1. 05
-24%
-39
-16%
ALGO
1. 27
-29
-48%
-19%

26 Ocak 2022 itibarıyla. Veri kaynağı: CoinDesk Endeksleri

Geçen ay boyunca altcoinlere tutunmak sadece acı verici değildi, aynı zamanda dayanılmazdı.

Daha önce de belirtildiği gibi, bu yalnızca son üç haftadır. Biraz geri çekil ve hikaye oldukça farklı. Altcoinler, geçtiğimiz yıl boyunca bitcoin ve etere kıyasla muazzam bir şekilde büyüdü. Elbette hepsi değil, ancak bir bütün olarak alındığında, 2021’de alts için değerlemeler arttı.

Bazı yatırımcılar için, beklenebilecek olana göre son zamanlardaki aşırı satışlar kısa sürüyor.

“Herhangi bir ayrışma işareti geçici olma eğilimindedir, çünkü çoğunlukla piyasa hala çok fazla duygu odaklıdır ve duyarlılık madeni para yelpazesinde evrensel olma eğilimindedir”, blok zinciri şirketi Vite Labs’ın kurucu ortağı ve ev sahibi Richard Yan, Blockchain Tartışması podcast’i CoinDesk’e söyledi.

Yan, “işlevsel” alternatiflerin uzun vadede bitcoin’den daha iyi performans göstereceğini tahmin ediyor. “İşlevsel”i, “hizmetler için stake etme veya gaz ödemesi gibi kesin değer tahakkuk mekanizmalarına da sahip olan bir ekosistem veya işletim sistemleri sağlamak gibi şeyler yapanlar” olarak tanımlar ve bu nedenle, değerlemeler söz konusu olduğunda daha fazla çapa vardır. ”

“Geri çekme sırasında, işlevsel paralar, boğa piyasasının başladığı zamandan beri yüzde değişimde hala BTC’den daha yüksek oluyor” diye ekledi.

Solana’nın sevgili SOL tokeninin fiyatının yılın başından bu yana yarıya düştüğünü belirttiğimizde, Yan, Mart 2021’de Bitcoin’e kıyasla hala birkaç katının üzerinde olduğunu belirtmekte gecikmedi. o zamandan beri değerinin yaklaşık üçte birini kaybetti.

Bununla birlikte, kilit kısım, zaman çerçevesinin “uzun dönem” olmasıdır. ” Bir kişinin portföyü o zamandan önce silinirse, uzun vadede çok uzak olabilir. John Maynard Keynes’in meşhur dediği gibi, “Uzun vadede hepimiz ölüyüz. ”

Bu genellikle portföyler için de geçerli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.