Bitcoin

Analist: Bu 4 Altcoin, 2022’de Bitcoin’i Gölgede Bırakacak!

Son zamanlardaki kripto piyasası türbülansına karşın 2021, önder kripto Bitcoin (BTC) ve başkan altcoin Ethereum’un (ETH) tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine (ATH) ulaşması, artan benimseme ve GameFi, NFT’ler ve metaverse üzere yeni sanayilerin doğuşuyla kripto sanayisi için başarılı bir yıl oldu.

Bitcoin ve Ethereum’a genel bir bakış

Biz ChangeNOW.io’da bu yılın sonuna kadar birtakım analistlerin öngördüğü patlayıcı büyümeyi görmesek de ve kimileri BTC’nin Kasım ayında ATH’ı olan 69.044,77 dolardan %30’dan fazla geri çekilmesinden rahatsız olsa da kripto analisti Mike Ermolaev’a nazaran, işler o denli değil. Analist, BTC’nin, klâsik varlıklardan çok daha âlâ performans gösterdiğini, yıla başladığı yaklaşık 29.000 dolardan şu anda yaklaşık %50 arttığını belirtiyor. Analiste nazaran, düzeltmeleri bir kenara bırakırsak, Bitcoin’in yıldan yıla performansının âlâ olduğunu açıkça görülebilir.

Analist, 2022 sonundan evvel ayı piyasasını muhtemel görmüyor. Ayrıyeten kripto düzenleme haberleri, borsa performansı, global ekonomik büyüme ve başkaları üzere çok çeşitli temel faktörlerin de dikkate alınması gerektiğini belirtiyor. Analist, pay senetleri ve kripto para üniteleri üzere risk varlıklarının tarihi olarak Fed’in agresif para siyasetinden olumsuz etkilendiğini hatırlatıyor ve bu noktada öteki kripto para ünitelerinin Bitcoin ile yakından alakalı fakat daha volatil olduğunu söylüyor. Mike Ermolaev, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Ethereum’un her varlık kendi yolunu izleyerek Bitcoin’den ayrılma mümkünlüğü çok yüksek. Bunun beklediğimizden daha erken gerçekleşebileceğini düşünüyorum. Ethereum, DeFi, NFT’ler ve metaverse üzere Blockchain için daha geniş kullanım alanları nedeniyle yakın gelecekte piyasa hissesi kazanmaya hazırlanıyor.

Analiste nazaran başkan altcoin, düşük randımanı, yüksek gecikme mühleti ve tanınan olmayan programlama lisanı nedeniyle, geliştiricilerin daha yeni Blockchain tabanlı platformlar aramasına yol açan, içinde geliştirilmesi güç bir ekosistem. Bu yeni platformlara güç veren tokenler, bu nedenle gelişiyor ve gelecekte başarılı olmaları olası. Analist, en az 10 milyar dolarlık piyasa bedeli ile bu yılın en düzgün performans gösteren altcoin projelerine genel bir bakış atıyor. Biz de Kriptokoin.com olarak Mike Ermolaev’un tahlillerini okuyucularımıza sunuyoruz.

Birinci altcoin projesi Polygon (MATIC)

Yılın başından bu yana, MATIC %11.556 oranında dört nala koştu. Yıllık bazda, BTC ve ETH’yi sırasıyla %5.419 ve %1.707 oranında geride bıraktı. MATIC, multi-chain bir Ethereum ekosistemine açılan kapı olan Polygon’a güç sağlamak için kullanılıyor. Kripto, 400’den fazla Polygon DApp’te gerçekleşen süreçlerin fiyatlarını ödemek ve ağı teminata almak için stake yapmak için kullanılıyor.

Yüksek süreç fiyatları ve düşük süreç hacmi üzere Ethereum’un bugün karşılaştığı en acil problemlerden kimilerini çözen Polygon, ultra ölçeklenebilir ve yüksek performanslı Blockchain’leri ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için çeşitli araçlar sunuyor. Analiste nazaran, eşsiz nitelikleri ve parlak beklentileri, pahasının önümüzdeki yıl artmaya devam edeceğini gösteriyor.

Bir “Ethereum Katili” olarak Solana (SOL)

Son derece fonksiyonel bir açık kaynak projesi olan Solana, DeFi ve akıllı kontrat tahlilleri sağlamak için Blockchain teknolojisinin müsaadesiz tabiatını kullanıyor. Konsensüs için Proof Of History (PoH) ve süreç onayları için Proof of Stake (PoS) birleştiren ve ağın saniyede 50.000 süreç işlemesini sağlayan hibrit bir Blockchain.

SOL, toplamda yaklaşık 500 milyon token arzına sahip, lakin mevcut sirkülasyondaki arzı bu sayının yarısından biraz fazla. Bu tokenlerin yalnızca %38’i topluluk için ayrılmış ve kabaca %60’ı projenin kurucuları tarafından denetim ediliyor. Solana bu yıl şimdiye kadar %9.249 yükseldi. Yıllık bazda, BTC ve ETH’yi sırasıyla %5.547 ve %1.749 oranında geride bıraktı.

Ayın altcoin projesi Terra (LUNA)

Terra, stablecoin’lerle fiyat istikrarlı global ödeme sistemlerine imkan sağlayan Blockchain protokolü. Şu anda, IMF’nin para sepetine bağlı stablecoin’ler ve başka birtakım seçenekler sunuyor. LUNA, Terra’nın stablecoin’lerinin fiyatını stabilize eden mahallî tokeni. LUNA tokeni tıpkı vakitte bir yönetişim tokeni olarak da fonksiyon görüyor ve kullanıcıların telifleri sunmasına ve oy vermesine imkan tanıyor.

LUNA bu yıl şimdiye kadar %11.676 arttı ve yıllık bazda Bitcoin’den %8.000 daha uygun performans gösterdi. Ayrıyeten son 12 ayda Ether’e karşı %2.552 yarar sağladı. Analist, yararlarını 2022’ye kadar genişletme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

Son altcoin projesi Avalanche (AVAX)

Avalanche, Defi uygulamalarını birlikte çalışabilir ve ölçeklenebilir bir ortamda başlatmak için tasarlanmış öteki bir açık kaynaklı platform. Altcoin, geliştiricilerin karmaşık kural kümeleriyle DApp’ler ve özel Blockchain ağları oluşturmasına yahut mevcut özel ve genel alt ağlar üzerine inşa etmesine imkan tanıyor.

AVAX tokeni ayrıyeten yıldan yıla mükemmel karlar (+%2,708) gösterdi. Geçen yıl boyunca BTC’ye kıyasla %1.495 arttı ve ETH’ye karşı %422 yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.