Alt Coin

Analist: Milyarder Dopingli Bu Altcoin, Güçlü Görünüyor!

Milyarder Mark Cuban dayanaklı altcoin projesi Polkadot (DOT), rakip birinci katman Blockchain protokollerine nazaran düşük performans gösterdi. Bu yazıda, 3 başlıkta Polkadot’un neden ikinci planda kaldığına bakalım.

2021, birinci katman altcoin projelerinin yetiştiği bir yıldı

Parachain müzayedelerinin zamanlaması ve Ethereum ile birlikte çalışabilirlik eksikliği, Polkadot’un fiyatını ve öbür katman-1 protokollerine karşı rekabet gücünü etkilemiş olabilir. 2021, birçok birinci katman Blockchain protokolünün olgunlaştığı bir yıldı, zira DeFi ve NFT piyasasının büyümesi, kullanıcıları Ethereum dışında tahliller aramaya zorladı. Fantom (FTM), Avalanche (AVAX) ve Cosmos (ATOM) üzere protokoller, 2021 sona ererken kıymetlendi ve ekosistemleri gelişti. Bu ortada, Polkadot (DOT) üzere tanınan projeler, parçalanmış multi chain protokole sahip olduğu için yüksek beklentilere karşın, mukayeseli olarak düşük performans gösterdi.

Her protokolün saniye başına süreç ve katılık müddeti açısından sunduğu özel yeteneği bir kenara bırakırsak, analist Jordan Finneseth’e nazaran DOT’un öteki L1 rakipleriyle karşılaştırıldığında gecikme performansında rol oynamış olabilecek birkaç faktör var. Kriptokoin.com olarak Jordan Finneseth’in tahlillerini aktarıyoruz.

Birlikte çalışabilirlik faktörü

Geçen yıl Fantom, Binance Smart Chain, Avalanche ve Harmony üzere protokoller cross chain köprüler geliştirdi ve bu, token fiyatlarında, TVL’de ve on-chain aktivitede gözle görülür artışa yol açtı. Polkadot’un “katman-sıfır” meta protokolü olarak multi chain takviyesi sunmak için özel olarak tasarlanmış olmasına karşın, 2021’de Polkadot’u Ethereum’a bağlayan bir köprünün büyük bir sürümü yoktu ve bu, protokolü arayan topluluğu yoksun bıraktı.

Parachain müzayedelerinin geç başlatılması

2021 sona ererken, Polkadot’taki projeler hala mainnet’te başlatma hazırlıklarını tamamlarken, daha evvel bahsedilen ağların tümü sağlıklı ölçüde aktiflik ve çapraz protokol etkileşimi sağlıyordu. Bunun nedeni kısmen Polkadot için parachain müzayedelerinin, Ethereum uyumlu bir akıllı kontrat parachain olan Moonbeam’in (GLMR) birinci slotu garanti altına aldığı 11 Kasım’a kadar başlamamış olmasıydı. DOT, parachain müzayedelerine katkıda bulunmak isteyenler tokenlerini teminat altına aldığından, 4 Kasım’da fiyatının ATH düzeyi 55 dolara yükseldiğini gördü, fakat müzayedeler resmi olarak başladığında, fiyatı esasen en düşük düzeye hakikat yoldaydı.

Altcoin portföyünde DOT tercih etmenin yararları

DOT’un popülaritesi ve fiyatı üzerinde tartı oluşturabilecek üçüncü faktör, tokenin ne için kullanıldığı ve token sahiplerine ne üzere yararlar sağladığı konusundaki baş karışıklığı. Rakip ağların birçoklarında, mahallî token, token transferleri yahut takasları üzere kontrat hareketlerini yürütmek için kullanılırken, Polkadot ekosistemindeki protokoller, gas ödemeleri yapmak için DOT kullanılır. Parachain müzayedelerine katılmak için kullanılmasının yanı sıra, DOT’un ana kullanımları, ağın işleyişini ve güvenliğini desteklemek ve yönetişim oylarında kullanmak için staking içerir.

Birden çok katmanlı tahliller, geliştirici ve likidite teşvik programlarını başlatıyor ve gelecek DeFi protokolleri hala yüksek getiri sağlayan stake etme fırsatları sunuyor. Şu anda DOT, hisse sahiplerine %13,94 APR sunuyor ve muhtemelen bu, paralarının karşılığını daha fazla almak isteyen farming iştahını tatmin etmek için kâfi değil. Polkadot için uzun vadeli görünüm güçlü olmaya devam ediyor ve proje, Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood tarafından yönetilen tecrübeli bir geliştirme takımıyla birlikte hareket edecek faal ve adanmış bir takipçi topluluğuna sahip. Moonbeam’in piyasaya sürülmesi, cross chain uyumluluk artık canlı olduğundan ve öbür parachain projelerinin kısa müddet içinde mainnet’te başlatılması gerektiğinden DOT için bir dönüm noktası olabilir. Lakin, analiste nazaran ağın bunu yakalamasının ne kadar süreceğini vakit belirleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.