Alt Coin

Analist, Portöyündeki 15 Altcoin’i ve 2022 Stratejilerini Paylaştı!

Bir kripto traderı ve analisti olan Guy takma isimli Coin Bureau’nun sunucusu, şahsî portföyünde yer alan altcoin projelerini güncelleyerek neyin değiştiğini açıklıyor. Analist, 2021’deki getirilerini ve 2022’deki stratejisini ortaya koyuyor. Biz de Kriptokoin.com olarak analistin paylaşımlarını okuyucularımız için hazırladık.

Traderın 2021 kripto stratejileri ve getirileri

Traderın toplam kripto varlıklarının yaklaşık %80’i, Bitcoin (BTC), başkan altcoin Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Polkadot (DOT) ve Chainlink’i (LINK) içeriyor. Geriye kalan yüzde yirmi Yearn.Finance (YFI), Injective Protocol (INJ), Avalanche (AVAX) Stellar (XLM), Cosmos Network (ATOM) ve Dodo (DODO)’dan oluşuyor.

Guy, ETH 4.000 dolara, DOT ise 40 dolara ulaştıktan sonra Mayıs ortasına kadar çabucak hemen her kripto parada değerli karlar elde etti. Ayrıyeten ve araştırma yaparken tabandan biraz Solana (SOL) aldı. Mayıs ayının sonunda, USDC, analistin portföyünün %13’ünden fazlasını oluşturuyordu. Analist, USDC’yi seçti zira piyasadaki en emniyetli stablecoin olduğuna inanıyordu.

Daha sonra, Haziran ayının başlarında, piyasa manipülasyonu nedeniyle Bitcoin ve altcoin piyasası hayli makûs görünüyordu. Düşüşü satın almanın vakti geldi, bu yüzden XLM’yi sattıktan sonra USDC yığınını kullanarak SOL varlığını ikiye katladı ve BTC ve ETH varlıklarına ekledi. XLM’yi bir müddettir elinde tuttuğu için sattı, bu yüzden âlâ durumdaydı ve Stellar neredeyse umduğu kadar benimsenmiyordu.

Haziran ortasına kadar, hayli düşüşte hissediyordu, bu yüzden biraz daha fazla kar elde etti ve DODO’yu kapattı. Haziran ayının sonunda USDC, bir defa daha traderın portföyünün yüzde 13’ünden fazlasını oluşturuyordu, lakin Temmuz yaklaşırken yükseliş hissetmeye başladı zira Twitter CEO’su Jack Dorsey, kurumlar için Bitcoin hakkında Temmuz sonunda gerçekleşecek ‘The B Word’ isimli sanal bir aktiflik duyurdu.

Akabinde, daha fazla BTC, ETH, SOL satın alarak ve kısmen AVAX satışıyla finanse edilen bir atılım olan PAX Gold (PAXG) alarak mevcut varlıklarına tahsis etmeye başladı. Ağustos ayının ortalarında Guy, altcoin projesi Polygon hakkında yanıldığını fark etti ve biraz MATIC aldı, birinci tezi öbür Ethereum ölçeklendirme çözümleriydi. Ağustos ayının sonunda, Arweave’i (AR) portföyüne ekledi.

Cardano (ADA), Eylül ayı başlarında gökyüzüne ulaştı ve akabinde 12 Eylül’de Cardano’ya akıllı mukavele fonksiyonelliği getiren ikinci hard fork sayesinde 3 doların üzerine çıktı. Bu sırada, yutturmacanın eninde sonunda düşeceğini ve bunun artık geriye dönük olarak satın almak için eksiksiz bir fırsat sunacağını bilerek ADA’dan değerli yararlar elde etti. Bu gerçek bir karardı zira ADA’nın fiyatı o vakitten beri düşüyor. Ekim ayının başlarında portföyüne Helium (HNT) ekledi. Kasım ayının başlarında trader, portföyüne Fantom’u (FTM) ekledi, zira Fantom, Yearn.Finance’in yaratıcısı ve kripto para ünitesinde tartışmasız en uygun geliştiricilerden biri olan Andre Cronier tarafından inşa edildi.

Kasım ayının ortalarında büyük bir çöküş gördük ve trader bunu USDC karlarını ETH, BTC ve DOT’a boşaltmak için bir fırsat olarak kıymetlendirdi. Portföyüm Kasım ayının sonuna kadar değişmeden kaldı ve bunun nedeni, kripto piyasasının bir sonraki adımda ne yapacağından emin olmamasıydı. Aralık ayında taban hisseyi satın aldı ve kalan UST kâfi olmadığı için BTC, ETH, MATIC, FTM ve ATOM’a yöneldi ve ATOM’u toplam kripto para portföyünün yaklaşık %4,5’ine çıkardı. Traderın kripto para portföyünün yaklaşık oransal dağılımını paylaşıyor:

ETH %31, BTC %21,5, SOL %13, DOT %9, ATOM %4, HNT %3 , PAXG %3, FTM %2,5, UST %2, RUNE %2, ADA %2, MATIC, %2, USDC, %1,5, INJ %1, AR %1, LINK %1

Yani trader, yılın başından bu yana toplam yatırım getirisi kelam konusu olduğunda, yaklaşık %311 yahut 4x getiri elde ettiğini söylüyor.

Analistin 2022 altcoin stratejileri

Analist, son vakitlerde Non Fungible Token (NFT)‘lerle çok ilgilendi. Buna kripto oyunları ve metaverse üzere NFT’lerle ilgili kripto nişleri de dahil. Bu nedenle, 2022’deki planı, iki nedenden ötürü Ethereum üzere akıllı kontratlı kripto para ünitesi blokajlarının ötesinde NFT’ler ve ilgili nişler için altyapı sağlayan kripto projelerini almaya başlamak. Analist şu değerlendirmeyi yapıyor:

Birincisi, NFT’ler kripto paraların geleceğinde, bilhassa de ademi merkeziyetçilik üzere şeyler kelam konusu olduğunda kritik bir rol oynayacak.

Analist, kendi kripto para portföyünüzü bir ortaya getirme konusunda yatırımcılara birkaç ipucu veriyor. Birinci ipucu kolay olmak. “Kripto tam vakitli bir iştir” diyen analist, 20 kadar kripto parayı takip etmekte zorlansa bile, kriptolar ferdî portföyünün bir kesimi olduğunu söz ediyor.

İkinci ipucu, aklınızda bir vakit çizelgesi olması. Bunun için analist, “Kendinize kriptoda kısa yahut uzun vadeli olup olmadığınızı sorun” diyor. Ve son ipucu, boğa piyasasında gerçekçi beklentiler belirlemek. Bu bağlamda analiste nazaran, BTC, ETH ve başka birkaç büyük kripto para ünitesi için gelecek yıl Mart ayına kadar 100 katına çıkacak kripto paraları ve token’leri bulmak imkansız değilse de son derece güç. Bu doğrultuda analist şunları söylüyor:

Muhtemelen birinci 100’deki öbür kripto paralar ve token’lerle 2 ile 3 kat olabilir. 3 ile 5x ve bu, tepeden sattığınızı varsayımıyla olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.