Kripto Bilgi

Analistler, ‘Fed Put’ Sona Erirken Bitcoin Dalgalı Kalacak

ABD Federal Rezervi daha agresif bir likidite geri çekilmesi için zemin hazırladıktan sonra Bitcoin’in kısa vadeli beklentileri kasvetli görünüyor, piyasanın sözde Fed’e olan güvenini zayıflattı – bu, varlıklar durumunda merkez bankasının kurtarmaya geleceği fikri takla.

Çarşamba günü, Fed, ABD ekonomisinin temel gücüne ve enflasyonun yapışkanlığına işaret etti ve tahvil alım programını Mart ayında sona erdirme planlarını yeniden teyit etti. Aynı ay içinde olası bir faiz artışına da işaret etti.

Etkinlikten önce, Twitter’daki kripto takipçileri, son borsa düşüşünün ardından Fed Başkanı Powell’ın daha az şahin görünmesini bekliyordu. Ancak Powell, varlık fiyatlarına atıfta bulunmadı ve politika yapıcıların, istihdamdaki ilerlemeyi tehdit etmeden faiz oranlarını yükseltmek için oldukça fazla alan olduğunu düşündüklerini söyledi.

“Bilanço olması gerekenden çok daha büyük ve yapılması gereken önemli miktarda küçülme var” dedi.

Bu, uzmanların önümüzdeki haftalarda dalgalı-olumsuz bitcoin fiyat hareketini tahmin etmelerine yol açtı.

Delta Exchange CEO’su Pankaj Balani, “Fed desteği olmadığı için Bitcoin’in baskı altında kalması muhtemel” dedi. “Müşterilerimizin çoğu daha derin bir düşüş öngördüğünden, Fed sonrası akışlar düşüşe geçti.”

Kripto varlık yönetimi şirketi Blofin’den bir volatilite tüccarı olan Griffin Ardern, “Piyasa hissi karamsar ve likidite riskli varlık piyasalarından çekilmesini hızlandırıyor gibi görünüyor” dedi. “Vadeli işlem piyasasında, yatırımcılar uzun vadeli vadeli işlemler için daha fazla prim vermek konusunda zaten isteksizler. Bu hayati bir düşüş işareti.”

Enflasyon düşük olduğu için Fed geçmişte işe yaradı. Bununla birlikte, ABD enflasyonu kırk yılın en yüksek seviyesinde seyrederken, merkez bankası varlık fiyatlarındaki düşüşleri daha fazla kabullenebilir hale gelebilir. Bununla birlikte, devam eden bir düşüş, Fed’i şahin önyargısını yumuşatmaya zorlayabilir.

Sınırlı olumsuz taraf?

Bitcoin için görünüm aşağı yönlü olsa da, teknoloji stoklarında da önemli bir düşüş olmadıkça aşağı yönlü sınırlı olabilir. Bitcoin, bazıları tarafından hem dijital altın hem de gelişen teknoloji olarak görülüyor.

“Bitcoin, Kasım ortasından bu yana zaten %40’ın üzerinde düştü. Bu nedenle, aşağı yönlü sınırlı görünüyor,” dedi Balani. “Ancak, hisse senetlerinde önemli bir satış, kripto para birimini 30.000 dolarda kritik destek altına alabilir.”

Stack Funds’ın COO’su ve kurucu ortağı Matthew Dibb de benzer bir görüş paylaştı. “Destek, bitcoin için nispeten güçlü olmaya devam ediyor, ancak S&P 500’deki +% 5’lik bir düşüşün kripto üzerinde aşağı yönlü derin bir etkisi olması muhtemel.”

Fed’in toplantısından bu yana piyasalar baskı altına girdi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 endeksine bağlı vadeli işlemler, basın zamanında %0,4 daha düşük işlem görürken, bitcoin Çarşamba günü 39.000$ civarında bir ret ile karşı karşıya kalarak %2 düşüşle 36.200$’a geriledi.

Kripto ticaret danışmanlık firması CEC Capital’in direktörü Laurent Kssis, “40.000 doların altına düştüğümüzden beri anlamlı bir sıçrama yaşamadık, sadece yavaş bir yükseliş” dedi. “Bu, gerçek bir destek oluşturulmadığı için harika bir his vermiyor, ancak olumlu yönden, bu yapı daha yüksek zaman dilimli dip oluşumları için tamamen norm.”

Kssis, 35.000 $ civarında konsolidasyon öngörüyor, ancak kripto para biriminin teknoloji stoklarındaki zayıflığa karşı savunmasızlığı göz önüne alındığında, kısa vadeli işlem sözleşmesi ile uzun pozisyonların korunmasından yana.

Nakit kral olabilir

Fed yürüyüş döngüsünün Mart ayında başlaması muhtemel olduğundan, ABD doları ve doların desteklediği stablecoin’ler talep çekebilir.

Stack Funds’tan Dibb, “USD gücü çılgın ve dolar endeksinde büyük bir kırılma oluşuyor gibi görünüyor,” dedi. “Görünüşe göre nakit kral.”

TradingView verisine göre, doların başlıca fiat para birimleri karşısındaki değerini ölçen dolar endeksine bağlı vadeli işlemler, bugün erken saatlerde 96,70’e yükseldi ve iki hafta içinde %2,2’lik bir artışa işaret etti.

Kasımın yükseği 97.00 yakınlarında bir kapanış, devam eden bir ralli için kapıları açarak bir kopuşu teyit edebilir. Bir dolar rallisi, bitcoin için düşüş olarak kabul edilir.

Varlık teminatlandırması ve kriptografik algoritmalarla desteklenen Ethereum tabanlı Frax stabilcoinin kurucusu Sam Kazemian’a göre, kripto için bir ayı piyasası, stabilcoinler için bir boğa piyasasını işaret ediyor.

Kazemian, CoinDesk’e bir Zoom görüşmesinde “Ayı piyasasında, Frax ve USDC gibi sabit paralar nakit olarak görülüyor” dedi.

Frax’ın dolaşımdaki arzı, veri kaynağına göre Coingecko’ya göre son 30 günde %63 artarak 2.62 milyara ulaştı ve piyasa değerine göre ilk 10 stablecoin arasında en büyük yüzde kazancı oldu.

Piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan tether’in piyasa hakimiyeti, Temmuz 2021’den bu yana en yüksek seviye olan %5’e yükseldi. Bu arada USDC’nin hakimiyeti, Kasım ayından bu yana iki kattan fazla artarak %2,8’lik rekor bir seviyeye ulaştı. Piyasa hakimiyeti, kripto paranın toplam kripto piyasası kapitalizasyonundaki payını ifade eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.