Kripto Haber

Analistler, Kripto Madencileri Satıştan Sonra Bile Bitcoin’den Daha İyi Yatırımlar

Kripto madencileri, bitcoin 43.000 doların altına düştüğü için hisseleri Aralık ayındaki düşüşü genişleterek yeni yıla zorlu bir başlangıç ​​yapıyor. Bununla birlikte, Wall Street analistleri sektörün görünümü konusunda iyimser ve hala madencileri ürettikleri kripto para birimlerine tercih ediyor.

Marathon Digital, Riot Blockchain, Hive Mining ve Hut 8 gibi halka açık madencilerin hisseleri, 2022’nin sadece ilk haftasında yaklaşık %10 düştü. Madenci Viridi Cleaner Energy Crypto-Madencilik & Semiconductor ETF (RIGZ), bir madenci -Ağır borsada işlem gören fon da bu hafta yaklaşık %10 kaybetti ve TradingView verisine göre Temmuz ayındaki başlangıcından bu yana en düşük seviyelerde fiyatlandı.

Payları ürettikleri madeni paraların fiyatıyla büyük ölçüde ilişkili olan madenciler, kripto pazarında düşüşleri yansıtıyor. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Aralık ayında ABD Federal Rezerv toplantısının tutanaklarının Mart ayında birçok kişinin beklediğinden daha erken olan olası bir faiz oranı artışına işaret etmesinden sonra yalnızca Çarşamba günü %5’ten fazla düştü. İkinci en büyük Ether, neredeyse %7 düştü. Her ikisi de bugün daha da geriledi.

“Faiz oranlarında beklenen artışla piyasa aşırılıkları açıkça darbe alırken, bu nispeten belirsiz yeni sektöre kurumsal katılımın olmaması nedeniyle mevcut değerlemelerin temel değerlerle ve daha fazlasıyla ilgisi olmadığına kesinlikle inanıyoruz.” Yatırım bankası DA Davidson’da analist olan Christopher Brendler bir araştırma notunda şunları söyledi:

Madenciler hala son derece kârlı ve brüt marjlar, artan ağ hashrate ve bitcoin fiyatındaki keskin düşüşe rağmen “süper sağlıklı” kalıyor, diye yazdı Brendler. “Bu seviyelerdeki hisse senetleriyle, madencilerin burada sınırlı bir dezavantaj olduğunu gördüğümüz için temel BTC için üstün bir risk/ödül sunuyorlar ve BTC’nin 10 bin doların altına tam bir çöküşünü engelledi” dedi.

Brendler daha önce Core Scientific’i en sevdiği “satın al ve tut” madenci olarak vurgulamış ve Marathon Digital’i 2022’ye giden en iyi madencilik hisse senedi seçimi olarak adlandırmıştı.

Veri analitik firması Glassnode’a göre, Bitcoin ağı hash oranı 1 Ocak’ta saniyede yaklaşık 210 exahash (EH/s) rekoruna yükseldi. Hash gücünde ABD’nin ardından ikinci sırada yer alan Kazakistan’daki protestocuların artan enerji maliyetlerinden şikayet etmek için hükümet binalarını basıp ülkenin en büyük telekomünikasyon sağlayıcısının internet erişimini kapatmasına yol açmasının ardından 5 Ocak’ta yaklaşık 181 EH/s’ye düştü.

Devamını oku: Ülke Çapında Protestolar Arasında İnternet Kesintisi Devam Ederken Kazakistan’ın Hash Oranı Düşüyor

Yatırım bankası Cowen’e göre, Bitcoin madencileri, en büyük kripto para birimine doğrudan ve dolaylı maruz kalmanın diğer biçimleriyle karşılaştırıldığında “zorlayıcı bir yatırım alternatifi”. Cowen’in analisti Stephen Glagola, halka açık madencilerin Bitcoin ağının hash oranındaki pazar paylarını şu anda %13’ten yıl sonuna kadar yaklaşık %36’ya çıkarmaya hazır olduklarını söyledi.

Glagola, madencilerin, uçucu bitcoin’den daha iyi yatırım fırsatları sunan maliyet liderliği ve üretim ölçeğine sahip olduğunu söyledi. Stronghold Digital Mining’i, daha iyi bir derecelendirme ve hisse başına 22 $ 12 aylık fiyat hedefi ile ve daha iyi bir derecelendirme ve 31 $ fiyat hedefi ile Iris Energy kapsamına aldı. Stronghold hisseleri bu hafta yaklaşık %2 ve Iris %17 düştü.

5 Ocak’ta broker Cantor Fitzgerald, aşırı kilolu bir derecelendirme ile Riot Blockchain’in kapsamını başlattı ve şirketin önümüzdeki yıllarda pazar payı kazanmaya devam etmek için “benzersiz bir konumda” olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.