Kripto Bilgi

Analistler, Perakende Faiz Düştükçe Bitcoin Daha Yüksek Sıkışabilir

Analistler CoinDesk’e verdiği demeçte, kripto piyasası lideri Bitcoin’in perakende ilgi azaldıkça bir toparlanma rallisine girebileceğini söyledi.

İngiltere merkezli dijital varlık komisyoncusu GlobalBlock analisti Marcus Sotiriou, CoinDesk’e bir e-postada “Bitcoin kısa vadede sabit kalırken, Glassnode’un kağıt eller oranı gibi zincir üstü ölçümler bir dibin yaklaşabileceğini gösteriyor” dedi. .

BTC kağıt el oranı, son altı ayda aktif olan genç madeni paraların kripto para biriminin dolaşımdaki arzına oranıdır. Yüksek bir okuma, perakende veya kısa vadeli tüccarlar arasında açgözlülüğü temsil ederken, düşük bir sayı perakende ilgisizliğine işaret eder.

Perakende yatırımcılara genellikle kağıt ellere sahip olarak atıfta bulunulur – zayıf kapasite veya bir varlığı uzun süre elinde tutma isteği – ve genellikle boğa koşusuna giren ve ayı koşusundan çıkan son kişilerdir. Bu nedenle, azalan perakende faaliyeti, ters bir gösterge olarak kabul edilir – yaklaşan bir yükselişin ipucu.

“Bu oran yüksek bir okuma veriyorsa, perakende açgözlülüğüne işaret ediyor, ancak düşükse, pazarın perakende kapitülasyonunda olduğunu gösteriyor” dedi Sotiriou. “Şu anda %24,5 seviyesindeyiz, 2015 ayı piyasasından bu yana en düşük seviye. Oranın daha önce %25 civarına her ulaştığında, inanılmaz kazançlarla çok yıllı bir boğa piyasasını ateşledi, bu da bu korkulu dönemin tarihsel verilere dayalı büyük bir satın alma fırsatı olabileceğini gösteriyor. ”

Ayrıca, türev piyasadaki yaygın temkinli ruh hali daha yüksek bir hareketin habercisi olabilir. Arcane Research’ün Salı günü yayınlanan haftalık notuna göre, “Son zamanlarda görülen nötrden nötre biraz daha düşük fonlama oranları kısa bir daralmanın makul bir senaryo olduğunu gösteriyor”.

Fonlama oranları, vadeli işlemler piyasasında uzun veya kısa pozisyon tutmanın maliyetini ifade eder. Mekanizma, spot fiyata bağlı bir vade sonu olmaksızın kalıcı veya vadeli fiyatların korunmasına yardımcı olur. Pozitif fonlama oranları, uzunların şort ödediği anlamına gelirken, negatif oranlar tam tersi anlamına gelir.

Aralık ayının başından bu yana, hacimler ve açık faiz açısından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’deki açık pozisyonların sayısı 190.000 BTC’den 258.000 BTC’ye yükseldi. Bu arada, fonlama oranları sürekli olarak nötrden negatife doğruydu, yani yatırımcılar, bitcoin’in aşağı yönlü momentumunun tükenmesine ve kripto para biriminin 45.400-52.100$ aralığında konsolide olmasına rağmen ağırlıklı olarak şort tutuyor.

Kayda değer satış ve konsolidasyondan sonra temkinli veya aşağı yönlü bir ruh hali, genellikle kısa süreli sıkışmalara ve düzeltici rallilere yol açar. Hisse senedi tutmayla ilgili maliyetler, ayılar için bir sorun haline gelir, çünkü piyasa düşüşünü durdurur ve bu da onları düşüş yönündeki bahislerini çözmeye zorlar. Bununla birlikte, burada tartışıldığı gibi, makro resim kasvetli hale gelirse, daha yüksek bir sıkıştırma zor olabilir.

Bitcoin en son, günde %2’lik bir kazancı temsil eden 46.750$ civarında işlem gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.