Bitcoin

Analistten Felaket Kestirim: Bitcoin ve Altcoin’ler Yüzde 80 Çökecek!

Bitcoin ve altcoin piyasası toparlanırken, toplam piyasa bedeli 2 trilyon doları geri aldı. Bununla birlikte, 2000’deki dot-com patlaması ile mevcut kripto piyasası ortasındaki paralellikler göz önüne alındığında, bir uzman, bir ayı davetinin uygun olduğuna inanıyor. Analistin çıkarımlarını Kriptokoin.com okuyucuları için derledik. 

Bitcoin erken internet şirket payları üzere %80 düşebilir mi?

Son araştırmalara nazaran, kripto paraların benimsenme eğrisi 1990’ların başındaki internetinkiyle karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, bir analist, spekülatif yatırımlar ve sonunda kar elde edemeyen dotcom işletmelerini destekleyen sermaye piyasalarının taşması sonucunda, kripto piyasasının 2000 yılında dotcom balonu sırasında Nasdaq’ın yaptığı üzere kabaca %80 oranında düşeceğini iddia ediyor.

Kripto para analisti Tasha Che, Twitter’da kripto piyasasının 2000’lerde Nasdaq’lara benzeri bir düşüşle uzun bir ayı piyasasına girme mümkünlüğünü iddia eden bir görüş sundu. Che aşağıdaki temel paralelliklerden bahsediyor.

  • 2000 yılına gelindiğinde, internet 413 milyon kullanıcıya sahipti. Bu ortada, GWI istatistiklerine nazaran, çalışma çağındaki internet kullanıcılarının %10’u yahut global nüfusun yaklaşık %6’sı bir tıp kripto para ünitesine sahip.

  • Her iki piyasada, “gerçek kullanım senaryoları tarafından çok az desteklenen” “çığır açan teknoloji” etrafındaki hype’ın bir sonucu olarak çok yıllı bir boğa koşusu gördü.
  • “Para siyasetinden bir rüzgar.” Karşılaştırılabilir bir makroekonomik bağlamda, Fed, mal ve hizmet fiyatlarındaki artışı frenlemek hedefiyle 2000 yılında bir yıl boyunca faiz oranlarını çeyrek puan artırdı.
  • Bloomberg’e nazaran, yıl sonunda 1,2 trilyon dolara düşmeden evvel “Bloomberg İnternet Endeksi 2000 yılında 2,9 trilyon dolar (bugünkü parayla yaklaşık 3,5 trilyon dolar) bedelinde bir tepeye ulaştı. Chen, “2,5-3 trilyon dolarlık bir piyasa büyüklüğü, kriptoyu o vakitler dot-com değerlemesiyle tıpkı süratte getirecekti” diyor.

Uzman, “tarihin teker teker tekerrür etmediğini” zira bunun bir “ayı çağrısı” olmadığını kabul ediyor, lakin şartlar göz önüne alındığında bunun “kartlarda” olduğuna inanıyor. Eksik faktör, “fiyat ve hacimde güçlü bir artış, akabinde fiyatta süratli bir düşüş ve tekrar yüksek hacimli bir düşüş” olarak tanımlanan bir blöf üstüdür. Chen, önümüzdeki birkaç ay içinde patlama doruğu gerçekleşirse “tarihin tekrarını mutlaka göreceğimize” inanıyor ve 3 trilyon dolarlık kripto toplam piyasa pahası düzeyine geri dönüyor.

Zıt bakış açısı

Lakin öbür yorumcular, Chen’in datalarının, M2 para arzındaki 2000 yılında 4,6 trilyon dolardan 2020’de 18,45 trilyon dolara yükselen M2 para arzındaki yaklaşık 5 kat artışı hesaba katmadığına dikkat çekti Öteki bir Twitter analisti, 2000 yılındaki İnternet spekülasyonunun çok derecede şişirilmiş bir piyasayı körüklediği göz önüne alındığında, ruh hali dışında, iki piyasanın sistematik olarak bağlantılı olmayabileceğine işaret ederken, kripto spekülasyonunun “paralel bir likit piyasa” olarak kabul edilebileceğine dikkat çekti.

Ayrıyeten, varlıkların daha reaktif olması nedeniyle Bitcoin (BTC)’in eşsiz bir örnek olduğundan da bahsedildi. Analistlere nazaran fiyat artışları kullanımın artmasına neden olurken, birebir vakitte tüketimin artmasına neden olabilir. Öte yandan dotcom balonunun internet kullanımı üzerinde çok az tesiri oldu, zira “kimsenin Amazon’u kullanmak için AMZN payı edinmesine gerek yoktu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.