Kripto Haber

Aoki, Alameda Back Algoritmik Stabilcoin Arbitrum’da 200 Milyon Dolar Değerlemeyle

Arbitrum’da getirisi olan bir stabilcoin, tam destekli rezervlerin yerini kurnaz algoritmaların alabileceğine dair bahse girilen en son dolar sabitli kripto varlığıdır.

Sperax, 23 Aralık’ta Ethereum ölçeklendirme çözümünde algoritmik stabilcoin USD’yi piyasaya sürdü. Token teminatı yayınlayan herkes USD basabilir ve Sperax’ın ekibine göre, teminat getirilerinden elde edilen gelirden faiz ödemeleri alabilir. Sperax, algoritmalarına daha fazla güç aktardıkça teminat taleplerini zamanla azaltmayı planlıyor.

Bu vizyon kripto VC’nin ilgisini çekmek için yeterliydi: Amber Group, Alameda Research ve DJ Steve Aoki kısa süre önce Sperax’ın yönetim token SPA’sına 200 milyon dolarlık bir değerlemeyle 6 milyon dolar yatırım yaptı, proje liderleri CoinDesk’e söyledi. Proje, parayı Solidity geliştirici ekibini büyütmek için kullanmayı planlıyor.

Dolara endeksli (dolar destekli olmayan) bir stabilcoin piyasaya sürmek, merkezi olmayan finansta (DeFi) zor bir iş olabilir. Iron Finance’in Haziran ayındaki çöküşünde olduğu gibi, değerlerini destekleyen mekanizmalar ters gittiğinde projeler olağanüstü bir şekilde patladı. Buna rağmen, daha verimli sermaye piyasaları oluşturmak için teminat yerine kod kullanma vaadi, Sperax gibi ekiplerin çözümlerden uzaklaşmasını sağlıyor.

Devamını oku: Gerçekten Merkezi Olmayan Bir Stabil Coin Arayışı

Harvard Business School’da doçent ve Sperax’ın ücretli danışmanı olan Marco Di Maggio, CoinDesk’e verdiği bir röportajda, algoritmaların tamamen teminatlı bir stablecoin’den “çok daha hızlı ölçeklendirmenize izin verdiğini” söyledi.

Sperax’ın protokolünü algoritmik moda geçireceğini söyledi. İlk başta, kullanıcıların SPA’da teminat göndermelerini ve istedikleri USD’lerin dolar değerine kabaca eşit olan USDC, USDT ve ETH seçimlerini yapmalarını gerektirecektir.

“Başlangıçta, gerçekten istikrarlı olduğumuzu, bunu gerçekleştirebileceğimizi kanıtlamamız gerekiyor ve bu yüzden muhafazakar taraftan başlayacağız. Ama sonra stablecoin’e olan talep arttıkça, gitgide daha algoritmik olana doğru kayacağız” dedi Di Maggio.

Kullanıcıların olumlu tarafı, merkezi kuruluşlar tarafından çıkarılan ve devlet aktörlerinin sansür taleplerine tabi olan Tether’in USDT’si ve Circle’ın USDC’si gibi sabit paraların etkisinden en azından kısmen kaçıyor. Sperax’ın Tether adlı teknik incelemesi, “DeFi’nin temel ilkeleriyle çelişiyor. ”

Yine de, Sperax kullanıcıları teminatlarını UDST’de yayınlayabilirler – yani, iş geliştirici lideri Alec Shaw’ın belirttiği gibi, tamamen zincir üstü çözümü, kriptonun en tartışmalı varlığı tarafından en azından kısmen teminatlandırılabilir.

Sperax’ın ekibinin, stabilcoin’in pazar hakimiyeti sonuçta kazanmadan önce USDT’yi beyaz listeye alıp almama konusunda “yoğun bir şekilde tartıştığını” söyledi. Desteğiyle ilgili devam eden sorulara rağmen, kripto topluluğu “en büyük piyasa değeri ve en derin likiditeye” sahip olan stablecoin’e güvenmeye karar verdi ve Sperax da öyle.

Bu topluluk, Sperax ve USD’nin aldığı yönde eninde sonunda güçlü bir söz sahibi olacak. Pek çok proje gibi, SPA token sahiplerine kabul edilebilir teminat gibi konularda oy verme yetkisi veren adımlarla kendisini merkezden uzaklaştırma sözü verdi.

Sperax, “DAO’nun tasarımını tamamlıyor” dedi Shaw. 2022’nin ortalarında Sperax’ın geliştiricileri, yönetici anahtarlarını yakacak ve yönetim haklarını token sahiplerine devredecek. Yani Steve Aoki ve diğer SPA sahiplerinin söz hakkı olacak.

Atlama Sermayesi de öyle. Sperax’ın Ekim ayında yayınladığı bir blog gönderisine göre, sessizce büyük kripto girişim devi, SPA tokenlerine açıklanmayan bir miktar yatırım yaptı. Firma, CoinDesk’in en son finansman turu hakkında yorum talebini iade etmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.