Kripto Haber

Asya’yı Çekirdeğe Sallayan Kripto Dolandırıcılığı, Bölüm 3: iFan ve Pincoin

Bölüm 3: iFan ve Pincoin

iFan ve Pincoin adlı projeler, Bui Thi My Ngoc, Ho Phu Ty, Ho Xuan Van, Luong Huynh Quoc Huy, Luu Trong Tuan, Nguyen Duc Trong, Nguyen Trung Hieu ve Vu Huu Loi’nin beyniydi. Grup, projelerin aslında evde yetiştirildiğini kabul etmek yerine, Hindistan ve Singapur’da ortaya çıktığını iddia ederek iş zekası konusunda hiçbir eksiklik göstermedi.

Firma, birçoğunun görünüşte jetonlar tarafından desteklenen bir sosyal medya platformu kullanan çok sayıda ünlü destekçisine sahip olduğunu iddia etti. Modern Tech, iFan ve pincoin jetonlarının yıldızlar ve hayranları arasında “bir köprü kurmaya” yardımcı olacağını belirtti.

En iyi yıldızlara düzenledikleri etkinliklerde performans göstermeleri için ödeme yaparak bu yanılsamayı teşvik etmeye çalıştı ve bu ünlülerin platformu aslında hayranlarıyla bağlantı kurmak için kullanıyormuş gibi görünmesini sağladı.

Ve 2017-2018 Asya çapındaki kripto dalgası, Modern Tech temsilcileri tarafından hisselerinde canavar getirisi vaat edilen birçok kişi için çok bulaşıcı olduğunu kanıtladı.

Ancak 2017 yılının sonlarında, listelerin zirvesinde yer alan şarkıcılar Lam Truong, Le Quyen ve Dam Vinh Hung gibi Modern Tech pazarlama materyallerinde yer alan bazı ünlüler, aslında bunlarla hiçbir ilgilerinin olmadığını iddia etmeye başladığında, kaşlar yükselmeye başladı. iFan veya Pincoin. Yıldızlar öfkeyle görüntülerinin rızaları olmadan kullanıldığını belirtti.

Aralık 2017’de, Ho Chi Minh City’de bir ihbarcı, yatırımcıların 21 milyon jeton çıkardığını iddia eden platforma nasıl 30 milyon doları aşan bir şekilde battığını anlatan polise geldi.

Ancak asıl zarar, Modern Tech iddialarının daha da tuhaf hale gelmesiyle sonraki aylarda yapıldı. Şirketin kasası yatırımcıların fonlarıyla şişti ve toplam 660 milyon ABD doları tahakkuk etti.

Ancak dehalar, yatırımcıları yerel platformlardan uzaklaştırmak için dikkatliydi. Yatırımcılara, muhtemelen yerel polisi gözden kaçırmak amacıyla, ödemelerini denizaşırı borsalar aracılığıyla BTC ve ETH olarak göndermeleri söylendi.

Ne yazık ki, aynı medya kuruluşu, projelerin “aslında” “çok seviyeli bir pazarlama planı” olduğunu ve “eski yatırımcıların” “yeni yatırımcılar tarafından elde edilen gelirle ödendiğini” de eklediğini bildirdi.

Şimdi neredeler?

Platform yanıt vermemeye başlayınca ve personel iletişim taleplerine yanıt vermeyi bıraktığında işler nihayet zirveye ulaştı. Öfkeli yatırımcılar, 8 Nisan 2018’de ülkenin her yerinden Ho Chi Minh City District 1’in yoğun Nguyen Hue St’sindeki Modern Tech genel merkezine “akın etti”.

Ama hepsi boşunaydı. Beyler bir duman bulutu gibi ortadan kaybolmuştu. O sırada medya kuruluşları, Modern Tech’in işgal ettiği binayı zaten “terk ettiğini” ve kiralama sözleşmesini “yaklaşık bir ay önce” “tasfiye ettiğini” bildirdi. Bina yöneticisi şunları söyledi:

“Şu an nerede olduklarını kimse bilmiyor.”

Grubun nerede olduğu ise henüz bilinmiyor.

“Kripto para birimleri, birkaç hafta öncesine kadar kasabanın konuşmasıydı ve herkes görünüşte arkadaşlarına ve meslektaşlarına yatırım yapmaya veya madenciliğe başlamaları için tavsiyelerde bulunuyordu. Ancak buradaki ruh hali oldukça hızlı değişti.”

Van Nguyen, 2021’e hızlı bir şekilde ilerlediğini ve pek bir şeyin değişmediğini belirtti. ülkedeki birçok kişi arasında hala “ekşi” bir duygu olduğunu söyledi . O açıkladı:

“Diğer ilçelerdeki insanlar bu yılın başlarında hevesle bitcoin ve benzeri satın alırken, tanıdığım çoğu Vietnamlı insan oldukça şüpheciydi. Hala 2018’i çok net hatırlıyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.