Kripto Bilgi

Avustralya Merkez Bankası Gevşeme Programını Bitirirken Bitcoin 38.5 Bin Dolara Yakın Sabit

Avustralya Rezerv Bankası’nın (RBA) niceliksel genişleme (QE) olarak da bilinen likidite artırıcı tahvil alım programını sonlandırmasının ve faiz artırımı korkularını yatıştırmasının ardından, Bitcoin fiyatları Salı günü erken saatlerde sabit kaldı.

Avustralya merkez bankası, haftalık 4 milyar A$’lık (2.8 milyar$) devlet tahvili alımının sona erdiğini duyurdu ve gösterge faiz oranını %0,1’lik rekor düşük seviyede tuttu. Çoğu ekonomist, işsizlik oranının 13 yılın en düşük seviyesi olan %4,2’ye gerilemesi ve çekirdek enflasyonun yedi yılın en yüksek seviyesi olan %2,6’ya çıkmasıyla birlikte QE’nin sona ereceğini tahmin etmişti.

RBA’nın QE’yi sona erdirme kararı, piyasaların ABD’de agresif bir sıkılaştırma döngüsünü fiyatlandırmasının ardından geldi Geçen Çarşamba günü, Federal Rezerv (Fed) Mart ayında tahvil alımlarını sona erdirme taahhüdünü yineledi ve ABD’de faiz artırımı için zemin hazırladı. aynı ay. Piyasalar artık yıl sonuna kadar beş çeyrek puanlık Fed faiz artırımları için fiyatlandırılıyor.

RBA, QE’yi sona erdirmek için Fed’in liderliğini takip ederken, Avustralya merkez bankası faiz artırımı beklentilerine karşı geri adım attı. Vali Philip Lowe yaptığı açıklamada, “Tahvil alım programı kapsamında alımların durdurulması, faiz oranlarında kısa vadeli bir artış anlamına gelmez.” Dedi. “Kurul, Avustralya’da enflasyonu etkileyen çeşitli faktörlerin nasıl geliştiğini izlerken sabırlı olmaya hazır.”

Karar öncesinde, piyasalar Mayıs ayında bir faiz artırımının ardından Aralık ayına kadar dört faiz artırımı daha bekliyordu.

RBA’nın güvercin tonu Avustralya doları üzerinde ağırlık oluşturarak AUD/USD’yi 50 yüzde puan (pip) düşüşle 0,70’e gönderdi ve belki de bitcoin ve diğer risk varlıklarının gecelik kazançlarını sürdürmesine yardımcı oldu.

Piyasa değerine göre en yüksek kripto para birimi, Pazartesi günü %1.5 artışla 04:55 UTC’de 38.560$ civarında gün içinde büyük ölçüde değişmeden işlem gördü. Avustralya’nın referans hisse senedi endeksi S&P ASX 200 %0,5 artışla işlem görürken, S&P 500 vadeli işlemlerine bağlı vadeli işlemler %0,2 düştü.

Bitcoin, ağırlıklı olarak Fed’in daha hızlı sıkılaştırma korkuları nedeniyle 10 Kasım’da 69.000$’a yakın zirve yaptığından bu yana neredeyse yarı yarıya değer kaybetti. İki varlık arasındaki 60 günlük korelasyon 2017’de neredeyse sıfıra karşılık şimdi %65’te. . Ayrıca, bitcoin enflasyon işlemlerinden biri olmuştur.

Fidelity Digital Assets analistleri aylık notta “Bitcoin en iyi şekilde parasal bir mal olarak anlaşılır ve bitcoin için birincil yatırım tezlerinden biri giderek dijitalleşen bir dünyada değer varlıklarının depolanmasıdır” dedi.

Makro faktörler ayılar lehine hizalanmış gibi görünse de zincir içi aktivite olumlu bir tablo çiziyor.

Blockchain analitik firması Santiment’e göre, 40.785 bitcoin geçen hafta borsalardan ayrıldı ve Eylül ayından bu yana en yüksek haftalık madeni para çıkışını kaydetti. Santiment, “Soğuk cüzdanlara taşınan madeni paraların devam eden eğilimi, uzun vadeli fiyat hareketleri için tarihsel olarak iyidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.