Alt Coin

Balinalar Stokluyor: Render Token (RNDR) Nedir?

Coinbase Render Token (RNDR)’i listeledi ve kripto paranın fiyatı birdenbire yükseldi. Coinbase’in listelemesinden sonra Ethereum balinalarının avladığı altcoin’ler ortasına RNDR’de girdi. Pekala bir anda balinaların bile ilgi odağı olan Render Token (RNDR) nedir? Kriptokoin.com olarak Render Token (RNDR) nedir? sorusuna sizler için cevap aradık, birlikte projeyi inceleyelim…

Render Token (RNDR) nedir?

RenderToken (RNDR), GPU hesaplama gücüne muhtaçlık duyan sanatkarları ve stüdyoları GPU yeteneklerini kiralamak isteyen madencilik ortaklarıyla birleştirmeyi amaçlayan, Ethereum Blockchain’i üzerine inşa edilmiş dağıtık bir GPU oluşturma ağıdır. 2009 yılında OTO, inc. tarafından tasarlandı. CEO Jules Urbach ve 2017’de piyasaya sürülen RNDR, birebir yılın Ekim ayında birinci halka açık token satışını gerçekleştirdi. Bunu akabinde Ocak 2018 – Mayıs 2018 ortasında özel bir satış periyodu izledi. Özel satış devrinde, erken benimseyenler, beta node operatörleri ve sanatkarların, 27 Nisan 2020’de halka açık olana kadar ağı oluşturmak ve test etmek için RNDR grubuyla işbirliği içinde çalıştığı RNDR Beta Testnet’e dahil edildi.

RNDR nasıl çalışır?

RNDR, ağdaki sanatkarlar tarafından GPU sağlayıcılarından (node operatörleri) GPU hesaplama gücü alışverişi yapmak için kullanılan bir ERC-20 yardımcı program tokenidir. RNDR, bir manuel ve otomatik PoW sistemi kullanır. Ethereum Blockchain’inin doğal güvenlik özelliklerinden yararlanan tescilli varlıklar, yükleme sırasında hashlenir ve sürece için kesim modül node’lere gönderilir. Tüm RNDR ödemeleri, oluşturma sırasında emanette saklanır ve başarılı çalışmanın devreye alınmasını sağlayan sanatçı tarafından manuel olarak doğrulandıktan sonra node operatörlerine bırakılır. 

Her iki kullanıcı tabanında da makus niyetli aktörleri önlemek için, ağda oluşturulan tüm varlıklar, ödeme muvaffakiyetle dağıtılana kadar filigranlanır, bu müddetin akabinde filigransız oluşturmalar indirilebilir ve tüm ödemeler, hakikat formda oluşturulduğu manuel olarak doğrulanana kadar emanette tutulur. Ethereum’un yaygın olarak benimsenmesi, vizyonumuzu gerçekleştirmenin anahtarıydı. GPU‘ların sadece para ünitelerini çıkarmak için kullanılması yerine, Blockchain’lerin özelliklerini oluşturmak ve bunlardan yararlanmak için içsel fonksiyonlarını kullanıyorlar: ağ, teşvikler ve inanç.

Render Network neyi hedefliyor ve başarabilir mi?

Render Network, çok daha verimli, güçlü ve geniş çapta ölçeklenebilir bir sürece ağı oluşturur. Render Network, render işleri yapmak isteyen kullanıcıları, renderleri işlemek için boşta GPU’ları olan şahıslarla bağlamak için tasarlandı. Sahipler, OctaneRender kullanarak sürece işlerini almak ve tamamlamak için GPU‘larını Render Ağı’na bağlardı. Kullanıcılar, render işini yapan bireye RNDR gönderecek ve OTOY, süreci kolaylaştırmak ve Render Network’ü çalıştırmak için küçük bir RNDR yüzdesi alacaktı.

Bu GPU sahipleri, boşta kalan GPU’larını Render Ağına kaydettirdikten sonra “Node Operatörü” olur ve RNDR tokenlerini kazanabilirler. Bunu, evraklarını Operatörlere atandıkları Render Network‘e gönderen ve “Creators” olarak bilinen, render çalışması gereksinimi olan kullanıcılardan gelen işleri kabul ederek yaparlar. Render, ağı korumak ve süreci kolaylaştırmak için ödenen RNDR’nin küçük bir yüzdesini alır.

Ağ ölçeklenebilirliği

GPU sürece gücünü ölçeklendirmek, klâsik sürece teknolojisi ile çok zordur. Lokal olarak, bir ağ üzerinde ve hatta bulutta oluşturma konusunda yapılabileceklerin hudutları vardır. Takip eden bir cins merkezi olmayan sistem olmadan dünya genelinde GPU’lardan verimli bir formda yararlanmak imkansızdır.

Uyuyan GPU ağı

En verimli sürece donanımı olan GPU‘lar artık her telefonda ve bilgisayarda standart bir bileşendir. Ancak mevcut sistem birçok verimsizliği içinde barındırmaktadır. Çoğu geliştiricinin GPU’su, kendi çalışmalarını oluşturmadıklarında boşta kalır ve kullanılmayı bekleyen çok sayıda potansiyel güç bırakır.

GPU gücü için daha âlâ bir kullanım

Bugün, GPU’ların ilgili kripto ağları için temel güç ve güvenlik sağlamak hedefiyle keyfi aritmetik fonksiyonları çözmek için kullanıldığı PoW madenciliğinde büyük ölçüde GPU gücü kullanılmaktadır. Lakin PoW madenciliği tabiatı gereği verimsizdir ve GPU’lardaki gerçek gücü boşa harcar. Render, ağının GPU’ların yapmak üzere tasarlandığı iş tarafından güçlendirildiği daha güzel bir gelecek öngörüyor: yaratıcı vizyonları hayata geçirmek.

Dijital hak idaresi

Sanatkarların yapıtlarını saklamaları ve onların kendilerine ilişkin olduğunu bilmeleri için üniversal olarak erişilebilir bir depolama yeri yoktur. RNDR ağının Blockchain ve defter tabanlı depolama protokolü aracılığıyla sanatkarlar dizaynlarını ve eserlerini depolayabilir ve bunlara erişebilir.

Sonuç: Render Token (RNDR) nedir?

Bu makalede Render Token (RNDR) nedir? sorusuna sizlerle birlikte cevap aradık. Bu makale yalnızca bilgilendirici emelle kaleme alınmıştır. Bu nedenle rastgele bir yatırım kararınıza referans gösterilemez! Render Token (RNDR)’e ve öbür kripto paralara kendi ayrıntılı araştırmanızı yapmadan katiyetle yatırım yapmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.