Bitcoin

Barmenlikten Milyonerliğe: Şaşırtan Kripto Öyküsüne Bakın!

Barmenlikten kripto para işinde çalışmaya geçmek için bir kodlama eğitim kampı kullanan ve artık yüksek gelirler elde eden barmenin kıssası Kriptokoin.com’da. McKay Stevenson, 10 yıl boyunca barmen ve restoran müdürü olarak çalıştı. Stevenson, kripto paraya olan tutkusunun peşinden gitmeye karar verdi ve bir kodlama eğitim kampına başvurdu. 13 ay içinde ConsenSys için blockchain mühendisi olarak astronomik maaşlı bir iş buldu.

Kripto para işine girerek varlıklı oldu

Stevenson’un enteresan kıssasını kendi ağzından dinleyelim:

Blockchain mühendisi olmak süratli yahut kolay bir süreç değildi ve ben milyonlar kazanmıyordum. Lakin kodlama eğitim kampı, bir restoran yöneticisi olarak işimi bırakıp teknolojiye girebilmem için beni yola koydu. Artık yağ ya da içki üzere kokmuyorum. Sarhoş, kaba ve sabırsız müşterilerle uğraşmak zorunda değilim. Artık sınırsız bir tatil planım ve çok esnek bir sigorta planım var. Ve bir restoran müdürü olarak kazandığımın iki katından fazlasını kazanıyorum. Yalnızca somut avantajlar değil. Bir mühendis olarak, konaklama sanayisinin çarkındaki tek kullanımlık bir dişli değil, bir insan olarak hakikaten hürmet duyulduğumu ve önemsendiğimi hissediyorum.

Stevenson’un seyahati, kripto para üniteleri ve blockchain teknolojisini birinci öğrendiği 2017 yılında başladı. Evvelce, dağıtılmış bir defterin gücünü ve teknolojinin potansiyelini anlamış. Bu kesime girmenin bir yolunu aramaya başlamış. Ekim 2017’de, bilhassa Litecoin madenciliği yapmak için tasarlanmış bir bilgisayar (Antminer L3) satın almış. Ve o yılın Aralık ayında, şimdi kurulmamış bir kripto para ünitesine yatırım yapmış. Öteki kripto para ünitelerine yatırım yapmaya devam etmiş ve genel olarak bu yeni pazarı yönlendiren teknoloji hakkında kendini eğitmeye başlamış. Bir restoran yöneticisi olarak COVID-19 salgını başladığında ön saflardaymış. Daha fazla kısıtlama getirildikçe, “geçici olarak” müsaadeye çıkarılmış.

Bu ruh kırıcı sanayide bir ömür uzunluğu çalıştıktan sonra, kripto para ünitesinde bir mesleğe başlamak için bu fırsatı yakalamış ve Kingsland Üniversitesi’nin eğitim kampına kaydolmuş. Program onu 9 ayda “sıfırdan ehil blockchain uzmanı” olmaya götürme kelamı vermiş. Stevenson şöyle devam ediyor:

MBA derecemi 2007’de aldım, bu yüzden bu marifetleri kazanma yeteneğime biraz güveniyordum. Ancak hiç bilgisayar bilimi dersi almamıştım ve Word, Excel ve PowerPoint üzere programların ortalama bilgisi dışında bilgisayar bilgim sonluydu. O küçük siyah pencereyi açıp kod yazmaya başlayan ve bilgisayarın canlanmasını izleyen insanlara her vakit hayran kalmışımdır. Peşin ödenirse maliyet 15.000 dolardı, fakat okulun gelir paylaşımı muahedesinden yararlandım, bu da bana maliyeti peşin ödememe ve işe başladığımda vakit içinde geri ödememe müsaade verdi. Her ay maaşımın %15’ini geri ödüyorum.

Stevenson’un eğitim kampı, dokuz aylık, haftada üç gün süren bir katılımdı ve akabinde, tamamlanması 12 ay kadar sürebilen bir programdı. Geçmişte de kendine kodlamayı öğretmeye çalışmış. Lakin başarılı olamamış. Eğitim kampı ile birlikte gelen müfredat ve yapı, odaklanmasını ve sorumlu olmasını sağlamış. Temmuz 2020 ile Nisan ortasında, web siteleri oluşturmanın temellerini öğrenmiş. Stevenson diyor ki:

Bir alanda istihdam edilebilir uzman olma vakti, dikkatinizi BT güvenliği, UI/UX ön uç yahut art uç, oyun, ağ oluşturma yahut blockchain, ağları ve bunların ağları üzere bir alt kategoriye odaklamaya karar verene kadar başlamaz. Mezuniyet sonrası önemli bir halde iş aramaya başladığımda, günümüzün internet tabanlı işe alım sistemi olan solucan deliğinde kaybolduğumu çabucak anladım. Özgeçmişim algoritmaları ve arama motorlarını geçmeme yetecek kadar güçlü değildi. Blockchain teknolojisine olan bağlılığımı göstermem gerekiyordu. Sertifikamla mezun olduktan sonra, Haziran ayında çabucak öğrenimimin blokchain kısmına atladım.

80 bin dolar ve ikramiye kazanıyor

Stevenson bu sırada, Ethereum ekosisteminde çalışan beşerler için çevrimiçi bir buluşma kümesi olan EthBuilders.NYC’ye katılıyor. EthBuilders.NYC bünyesinde öteki geliştiricilerle tanışmış ve Temmuz ayında birinci hackathon projesine katılmış: HackMoney 2021. Yalnızca bir ay sonra, diğer bir hackathon projesinde kendi grubuna liderlik ediyormuş – NFT-Vision-Hack 2021. Ağustos ayında, NFT tabanlı bir at yarışı oyunu olan Zed.Run’u keşfeden bir dizi makaleye dönüşen, değiştirilemez tokenler hakkındaki birinci makalesini yayınlamış. Seri daha sonra ConsenSys bloğu aracılığıyla alınmış ​​ve tekrar bloglanmış. Stevenson şöyle devam ediyor:

İnsanların blockchain eğitimine erişmesini sağlayan SkillsBuild’in bir kesimi olarak IBM ile bir blockchain eğitimi kursunu tamamlamıştım ve beni web sitelerinde başarılı bir meslek değiştirici olarak öne çıkardılar. Bu tanıtım birebir vakitte beni gelecek vadeden NFT projeleri için topluluk yöneticisi olarak işe alan RareMint grubuyla olan durumuma da yardımcı oldu. Hackathonlarım sırasındaki son tanıtım ve tecrübeyle, dünyanın önde gelen Ethereum yazılımı şirketi ConsenSys’de MetaMask ile teknik dayanak mühendisi durumuna gelmeyi başardım.

Stevenson’un şu anda yılda 80.000 dolar maaşı var ve 6.000 dolar ikramiye kazanma potansiyeli var. Kingsland Üniversitesi’ne ayda 1.000 dolar ödüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.