Bitcoin

Beklenen ABD Yasası Geçti: Bitcoin İçin Maddede Ne Var?

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin ve altcoin lobisinin yeni finansal nezaret mevzuatında bir yarar elde etme yolunda ilerlediği ortaya çıkmıştı. Kelam konusu yasa, Temsilciler Meclisi’nden geçti. Pekala, artık neler olacak? Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

ABD’de Bitcoin ve altcoin’leri etkileyecek mevzuat geçti

Kriptoları savunan bir küme olan Coin Center, geçen hafta ABD Hazine Bakanlığının hazırladığı Amerika Rekabet Yasasında için nezaretle ilgili yeni yetkiler hakkında kullanılan “dil” ile ilgili bir ikazda bulunmuştu. Bunun üzerine Kongre üyesi Jim Himes “America COMPETES Act” yasası için bir değişiklik hazırladı. Lobicilik örgütü ve Connecticut temsilcisi, Hazine’nin özel mali hesaplara müdahale edebilme yeteneğini hudutlu tutmak emeliyle değişiklik üzerinde birlikte çalıştı.

Dün, ABD iktisadını ve işletmelerini rekabetçi tutmak için tedarik zinciri meselelerini ele almayı amaçlayan bu mevzuat Temsilciler Meclisi’nden geçti. Cuma günü yapılan oylamada 222-210 oyla, Temsilciler Meclisi, maddeyi çoğunlukla parti çizgisinde kabul etti. Başlangıçta Connecticut Temsilcisi Jim Himes tarafından önerilen karar, görünüşe nazaran Hazine Sekreteri’nin kara para aklama ile temaslı kuşkulu süreçlere sahip finansal kurumları denetleme konusunda daha az sınırlamaya sahip olmasına ve mevzuyu kamu geri bildirimini içerecek halde açmamasına müsaade verecekti. Lakin belirttiğimiz üzere temsilciler, Banka Saklılığı Yasası kapsamındaki kısıtlamaları korumak için bu ifadeyi değiştirdiler.

Biden’ın imzası bekleniyor

Coin Center, maddeyi potansiyel olarak “borsaları ve başka finansal kurumları kripto para ünitesi süreçlerine girmekten men etmek için denetimsiz ve tek taraflı güç” göstermekle eleştirdi. Kuzey Carolina Temsilcisi Ted Budd ayrıyeten kararı değiştirmeyi teklif ederek bunu “büyük bir hata” olarak nitelendirdi. Budd, 27 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “Hazine Bakanlığı, tam kural oluşturma sürecini sağlamadan kapsamlı ekonomik kararlar alma konusunda tek taraflı yetkiye sahip olmamalıdır” dedi.  Tasarı, muhtemelen öbür ABD milletvekillerinden farklı değişikliklere tabi olabileceği Senato’ya taşınacak. Her iki meclis de tıpkı tasarıyı onayladıktan sonra Lider Joe Biden bunu imzalayarak yasalaştırabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.