Bitcoin

Beklenen Kripto Para Toplantısı Bitti: Neler Konuşuldu?

Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, kripto para piyasasının öncü isimleri AK Parti Küme Başkanvekillerinden Mustafa Elitaş tarafından meclise davet edildi. Bugün herkesin merakla beklediği toplantı gerçekleşti. Toplantı sonrasında Mustafa Elitaş, kıymetli açıklamalarda bulundu. Pekala bu değerli kripto para toplantısında neler konuşuldu? İşte merakla beklenen detaylar…

Mustafa Elitaş kripto para toplantı sonrası konuştu: Bir komite oluşturduk!

AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM’de kripto para piyasasının saygın isimleriyle bir ortaya geldi. Toplantıda, Türkiye’deki kripto para piyasasının mevcut durumu ele alındı ve vergi ile düzenleme konusu masaya yatırıldı. Toplantı sonrasında Mustafa Elitaş, değerli açıklamalarda bulundu ve kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Mustafa Elitaş hususa yönelik birinci olarak şu açıklamada bulundu:

Bugün 13 temsilci geldi. Platformdan 6-7 arkadaşımız katıldı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden Şırnak, Gaziantep, İstanbul, İzmir’den, çeşitli bölgelerden bu hususla hem direkt ilgili hem de bu piyasalarda tasarruf emelli ‘cüzdan sahibi’ diyebileceğimiz insanlardan da oluşan bir komite yahut bir takım, platform oluşturduk.

AK Parti Küme Başkanvekili: Görüşler dikkate alınacak!

Mustafa Elitaş’ın açıklamasına bakılırsa toplantıda ilgili bakanlıklardan da mevzuyla ilgili teknik çalışanlar bulundu. Mustafa Elitaş, dünyadaki kripto düzenlemelerine dikkat çekerek şunları ekledi:

Bir an evvel kripto varlıklarla ilgili düzenlemenin yapılmasını, bu yapılan düzenlemenin işin ideolojisini engelleyecek halde manialar oluşturmaması konusunda bir kanaatimiz, artı yapılan mevzuatın daha net bir formda olup, ikincil mevzuatlarla mevzunun düzenlenmesi konusunda ortak bir kanaatimiz hasıl oldu. Net bir halde husus düzenlenmesinin 1 saat yahut 6 ay sonra eksik kaldığını görebiliyoruz. Ortak kanaatimiz; bir an evvel yasanın çıkarılması, sistem önündeki pürüzlerin kaldırılması, dış alemde ortaya çıkabilecek, düzenlemenin bulunmadığı ülkelerdeki yatırımcıların da bu hususta aracı olabilecek bireylerin de Türkiye’de faaliyetlerine devam etmeleri konusunda yararlı olacağı konusunu gündeme getirmiş oldular. Bu, birinci toplantı. Taslak metin üzerindeki yapılan işi bürokrat arkadaşlarımız da dinlediler. TBMM’ye, AK Parti Küme Başkanlığına ya yazılı olarak ya toplumsal medya vasıtasıyla ya da mail vasıtasıyla gönderdikleri takdirde, onların da görüşleri dikkate alınacaktır.

“Parlamentoda şu tarih diye bir şey vermek kelam konusu olmaz”

AK Parti Küme Başkanvekili Elitaş, kripto para düzenlemelerine dair bir tarih vermesi istenildiğinde ise şu açıklamalarda bulundu:

Parlamentoda şu tarih diye bir şey vermek kelam konusu olmaz. Bu manada teknik çalışmayı milletvekili olarak yapabilmemiz mümkün değil. Teknik çalışmayı, bugün ortamızda bulunan 9 arkadaşımız yapacak. O çalışma esnasında, biz ilgili paydaşları çağırıp, kanun teklifinde teklif sahibi olan arkadaşımızın, bürokrasiyle karşı karşıya gelip, onların ileri sürdüğü kaygıları ‘niye’ diye bürokrasiye sorup, onların da cevapladıkları, telaşların giderildiği, ortak bir noktada buluşulmaya çalışan bir metin hazırlanması daha sonraki etaplarda olacak. Temel bir yasa halinde, teferruatlı bir husus metni değil, yönetmelik üzere bir unsur metni değil, tanım edici bir unsur metni, yönetmeliklerle düzeltilebilecek, değişimlere ayak uydurabilecek bir metin hazırlamayı planlıyoruz.

Mustafa Elitaş, kripto para tarifinin nasıl yapılması gerektiğine ve NFT’lere dikkat çekti!

Mustafa Elitaş, düzenleme kapsamında kripto paralar için “geniş bir tanımlama olması” gerektiği kanaatine vardıklarını belirtti. NFT örneğini kullanan Mustafa Elitaş, şunları ekledi:

Biz bu kripto varlığı dar bir çerçevede değişim aracı yahut birikim yatırım aracı diye ortaya koyduğumuz takdirde dar bir kapsam ortaya çıkabilir. Sanal alemde ortaya çıkan arsa alım satımları, NFT dediğimiz koleksiyon aracı olabilecek ögelerin da bu alemde bir düzenleyici sistem içine girmesi için bu manada geniş tanımlama olması gerektiği kanaatini oluşturduk. Mesela NFT diye bir kripto varlık var. Bu NFT sanal bir koleksiyon aracı olarak tanım etmeye çalışıyorum ben. Yeniden duyduğum kadarıyla, sanal arsa alınıp satılmaya başlanmış. Yani şayet biz bu kripto varlığı dar bir çerçevede yalnızca değişim aracı yahut birikim aracı diye ortaya koyduğumuz taktirde o vakit, sanal alemde ortaya çıkan NFT dediğimiz, sanal arsa dediğimiz ögelerin da bir düzenleyici sistem içine girebilmesi için geniş tanımlama olması gerekiyor. Arkadaşlar da çok değişik şeyler söylediler. Bu sistem de dünyada çok farklıymış. Ne derece hakikat bilmiyorum. 22 milyon civarında Blockchain varmış. Bizim bildiğimiz 3-5 tane para ismi dolaşıyor. Herkes de üretebiliyormuş. Üretim de fabrikadaki üzere değil, çok uzun mühlet içinde geçiyormuş. Değişik bilgisayarlar, soğutucular gerekiyormuş. Bizim bildiğimiz imalattan farklı bir imalat hali bu.

Mustafa Elitaş: Bir vergi olması kanaatindeler

Mustafa Elitaş, açıklamalarının devamında vergi konusunada değindi ve merak edilenleri yanıtladı:

Vergi konusunda şöyle söylendi. Bir vergi olması kanaatindeler. Yani bu banka sigorta muamele vergisi üzere mi olur, gelir vergisi mi olur, nasıl olacağıyla ilgili dünyadaki örneklerini sanıyorum İngiltere’den verdiler. Biz bu çalışma içerisinde sistemin nasıl rahat yürüyeceği konusunu değerlendirdik. Yani koyduğumuz hususla uygun bir şey yapalım derken bu sanal aleme girişi korkutup ortadan kaldırır mıyız kanılarını tartıştık. Vergiyle ilgili de bir kısımda konuştuk. O verginin nasıl alınıp nasıl takip edileceği konusu Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın işi ortasında gözüküyor.

Yurt dışı piyasalara giriş çıkış engelleniliyor mu?

“Yurt dışı piyasalara giriş çıkış engelleniliyor mu?” biçimindeki telaşları de ele alan Mustafa Elitaş şunları söyledi:

İlgili kurumun tanımladığı borsa diye yahut imtiyaz verilen şahısların dışında birileri alışveriş yaptığı takdirde yasal müdafaanın dışına çıkma tasası var. Biz onu anlatmaya çalıştık. Onlar da biraz daha inceledikten sonra bizimle birebir kanaatte olduklarını düşüneceklerdir. Birkaç bahiste itirazları, çekinceleri vardı lakin gayelerimiz birebir.

Piyasadaki kontrol eksikliğine vurgu yapan Mustafa Elitaş, kripto para borsası Thodex‘i örnek gösterdi ve “Bunun bir kontrole tabi olması konusunda herkes hemfikir.” dedi. Bu toplantıya, kripto para konusunda uzman isimlerin yanında Adalet Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, BDDK, MASAK üzere kurumlardan yetkili isimlerde katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.