Alt Coin

Binance’in Dayanağını Aldı: Anchor Protocol (ANC) Nedir?

Dev Bitcoin borsası Binance, Anchor Protocol (ANC) isimli altcoin’i listeledi. Listeleme haberinin akabinde altcoin fiyatı apansız yükseldi. Pekala Anchor Protocol (ANC) nedir? Kriptokoin.com olarak, Anchor Protocol (ANC) nedir? sorusunu sizler için araştırdık. İşte projenin tanıtımı ve öteki detaylar…

Anchor Protocol (ANC) nedir?

Anchor Protocol, Terra Blockchain’inde bir ödünç verme ve ödünç alma protokolüdür. Anchor, UST (Terra’nın USD ile sabitlenmiş sabit parası) mevduat sahiplerine yıllık %20 oranında istikrarlı bir getiri (APY) sunan, Terra üzerine heyeti merkezi olmayan bir para piyasasıdır. Borçlular, Terra’nın lokal tokeni olan tahvilli LUNA’yı ( bLUNA ) kullanarak UST kredilerini teminat altına alabilirler.

Anchor, takviyesi Solana’nın lokal tokeni SOL üzere öteki PoS katman-1’lerine genişletmeyi planlıyor. Protokol, borçluların LUNA teminatını stake ederek mevduat sahipleri için bir getiri sağlar. ANC, Anchor’un enflasyonist protokol tokenidir ve sahiplerine idare haklarının yanı sıra protokol yararlarının bir yüzdesini sunar.

Anchor Protocol neden piyasada? Neyi amaçlıyor?

Anchor Protocol, Terraform Labs (TFL) tarafından oluşturulmuş Terra tabanlı bir uygulamadır. Lansmanı, TFL’nin Cosmos SDK tabanlı Terra Blokchain’ine üç temel finansal ilkeyi (UST aracılığıyla ödemeler, Anchor aracılığıyla tasarruflar ve Mirror Protocol aracılığıyla yatırım) entegre etme vizyonunun gerçekleştirilmesiydi.

Anchor Protocol, borç verenlere %20 getiri sunarak Terra’nın mahallî stablecoin’i UST’ye olan talebi artırmak için kuruldu. Ayrıyeten klasik finans iştirakçilerinin DeFi ile entegre olmasına imkan tanır. Anchor, fintech platformlarının, borsaların ve B2B işletmelerinin entegre edebileceği ve faiz getiren tasarruf hesapları sunabileceği bir API’ye sahiptir.

Anchor, UST üzere Terra tabanlı stablecoin’lerin kullanım durumlarını genişletmek için Mirror Protocol ve TFL’nin Chai cüzdanlarıyla birleşiyor. Chai, Terra’nın KRW sabit parasını kullanan bir ödeme uygulaması olarak hizmet vererek Asya’da aslında bir ölçü benimsenmeyi başardı. TFL, Anchor’ın çeşitli katman-1 lokal tokenlerini ödünç almak isteyen kullanıcılar için zincirler ortası bir likidite kaynağı olarak hizmet etmesini öngörüyor. Ayrıyeten, kripto içinde sabit ve kaldıraçsız USD’ye sabitlenmiş getiri için bir kıyaslama oluşturuyor.

Anchor Token (ANC) nedir?

Anchor Token (ANC), Anchor Protocol’ün idare tokenidir. ANC tokeni, topluluk havuzunun nasıl harcanacağını önermek, parametreleri değiştirmek (örneğin, likit stake türevleri için LTV oranları) ve arz tarafına yeni teminat eklemek için oy kullanmak ismine bir araç olarak kullanılır.

ANC ayrıyeten, idare altındaki protokolün varlıklarına nazaran Anchor’ın getirisinin bir kısmını da yakalar. Anchor, protokol fazlalık rezervlerinin %10’unu (UST cinsinden, mevduat sahiplerine ödenen gerekli %20’nin üzerinde getiri) ve tasfiye edilen teminatın %1’ini ANC pay sahiplerine dağıtır. Protokol, kazanılan UST’yi alır ve ANC’ye değiştirir. Anchor, fiyatları ANC stakerlarına paylarıyla orantılı olarak dağıtır.

ANC ayrıyeten borçlanma talebini ve birinci mevduat oranı istikrarını tekrar başlatmak için bir teşvik olarak kullanılır. Protokol, ödünç alınan ölçüyle orantılı olarak ANC tokenlerini her blokta stablecoin ödünç alanlara dağıtır. LUNA ve UST üzere ANC, Terra Blockchain’i, Ethereum ve Binance Smart Chain (BSC) dahil olmak üzere birden fazla zincirde mevcuttur. Shuttle köprüsü (Terra ve Ethereum ortasında bir irtibat ağ geçidi) tarafından aktarıldığında, tokenler zincirdeki standardı benimser (örn. Ethereum için ERC20).

Sonuç

Bu makalede Anchor Protocol (ANC) nedir? sorusuna sizlerle birlikte karşılık aradık. Bu makale yalnızca bilgilendirici emelle kaleme alınmıştır. Bu nedenle rastgele bir yatırım kararınıza referans gösterilemez! Anchor Protocol (ANC)’e ve öteki kripto paralara kendi ayrıntılı araştırmanızı yapmadan muhakkak yatırım yapmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.