Alt Coin

Bir DeFi Projesi Daha Hacklendi: Bu Altcoin’ler Etkilendi!

Bir DeFi projesi, Meter Passport token köprü platformu, 4.4 milyon dolarlık ziyana uğradı. Bunun ardında, Hundred Finance’in eksik teminatlı krediler toluyla 3.3 milyon dolar kaybetmesine neden olan bir akıllı mukavele hack’i yer alıyor.  Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

DeFi projesi hacklendi: 4.4 milyon dolar kaybedildi

Meter.io’nun Meter Passport’u (MTRG), Ethereum ve side-chain’lerle uyumlu bir token köprüsüdür. Bu hücum köprünün Moonriver tarafını etkiledi. Moonriver, Polkadot’un Kusama ağına dayalı bir akıllı kontrat platformudur. Hundred Finance, Compound Finance kodunu temel alan bir kripto kredi platformudur. Meter’ın 6 Şubat tarihli açıklamasına nazaran, 5 Şubat’taki çeşitli süreçler sırasında, yanlış bir halde teminat olduğu varsayılarak 4.4 milyon dolar kıymetinde Binance Coin (BNB) ve wrapped Ethereum (wETH) basıldı. Yani, hacker’ın güvenlik açığı ile tokenları basmak için kullandığı Meter’e keyfi ölçüde ETH yatırıldı.

Hücum, Kusama merkezli Moonriver ekosisteminde kademeli bir tesire neden oldu. Saldırgan, Meter’ın BNB’sini ve wETH rezervlerini boşalttıktan sonra, tanınan bir merkezi olmayan borsa olan SushiSwap’ta BNB’leri sattı. Bu durum, o sırada Moonriver’da BNB fiyatında yüzde 77’lik bir çöküşe yol açtı. Bu sırada fırsatçılar, ucuz BNB satın alarak fiyat düşüşünden yararlandı. ETH, FRAX ve MIM kredileri karşılığında tokenları Hundred Finance’te teminat olarak kullandılar. Lakin BNB fiyatındaki farklılık nedeniyle kredileri, sağladıkları teminattan daha kıymetliydi ve arz krizine neden oldu.

2.000 ETH ve 2.74 BTC alındı

Şaşırtan bir biçimde, kredilerden ikisi geri ödendi ve Hundred protokolüne 3,3 milyon dolarlık kayıp bırakıldı. Hundred takımı, teminat olarak kullanılan BNB tokenlerini Meter’a iade etmelerini istemek için ilgili taraflara ulaşmaya çalıştı. Meter takımı, hack nedeniyle oluşan kayıplar için topluluğuna ve Hundred Finance’e tazminat ödemeyi taahhüt etti. Blockchain güvenlik firması PeckShield, saldırgan tarafından toplam 1.391 ETH ve 2.74 wBTC’nin alındığını ve o vakitten beri tokenların ETH süreçlerini gizleme aracı olan Tornado Cash aracılığıyla Ethereum’a gönderildiğini iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.